Zamknij

Czym jest robot SCARA i jakie zadania wykonuje?

art.sponsorowany + 11:38, 18.12.2023 Aktualizacja: 11:39, 18.12.2023

Wdrażając zaawansowane technologie, przedsiębiorstwa mogą zapewnić wysoką jakość produktów, dokładność oraz powtarzalność procesów, spełniając przy tym restrykcyjne standardy. Wszystkie te aspekty są szczególnie istotne zarówno w produkcji elektronicznej czy lutniczej, jak i w branży cukierniczej.

Zoptymalizowane i innowacyjne urządzenia oferują nie tylko zwiększoną precyzję, ale także szybkość produkcji. To pozwala na skuteczne konkurowanie na rynku przy jednoczesnym spełnianiu wymogów jakościowych oraz bezpieczeństwa produktów. Przykładem urządzenia, które spełnia wszystkie wyżej wymienione kryteria, jest robot SCARA. Co to jest? Jakie zadania wykonuje? Gdzie znajduje zastosowanie?

Robot SCARA – co to?

Robot SCARA to rodzaj urządzeń przemysłowych, których nazwa jest akronimem od angielskich słów: Selective Compliance Assembly Robot Arm. Ich konstrukcja i zautomatyzowany system operacyjny umożliwiają szybkie, a zarazem precyzyjne ruchy w dwuwymiarowej przestrzeni. To sprawia, że są one idealne do zadań wymagających powtarzalności, szybkości oraz precyzji w procesach montażowych.

Wbudowane oprogramowanie daje możliwość precyzyjnego programowania określonych ruchów i sekwencji operacji. Roboty SCARA cechują się precyzją, wydajnością, szybkim tempem pracy, powtarzalnością.

SCARA, robot – specyfikacja techniczna

Specyfikacje techniczne poszczególnych modeli robotów SCARA mogą się różnić. Natomiast ich główne cechy skupiają się na precyzji, szybkości i możliwości wykonywania powtarzalnych zadań w dwuwymiarowej przestrzeni. To sprawia, że są popularne w wielu gałęziach przemysłu.

Roboty SCARA są zazwyczaj zoptymalizowane do pracy w dwuwymiarowej przestrzeni. Konstrukcja oparta jest na dwuczłonowym ramieniu, co umożliwia ruch w dwóch płaszczyznach.

Roboty posiadają złącza obrotowe z pionową osią obrotu, pozwalające na szybkie i precyzyjne poruszanie się w płaszczyźnie poziomej. Głowica wyposażona jest w przegub pryzmatyczny, umożliwiając ruch w płaszczyźnie pionowej, oferując łącznie 4 osie obrotu.

Robot SCARA – zastosowane technologie

Robot SCARA jest zdolny do wykonywania szybkich ruchów, co sprawia, że stanowi precyzyjne i skuteczne rozwiązanie techniczne. Może być z powodzeniem stosowany do zadań wymagających szybkiego montażu lub manipulacji elementami. Sterowanie i programowanie tych robotów odbywa się za pomocą specjalistycznych oprogramowań.

Eliminacja drgań dzięki konstrukcji bez pasków napędowych umożliwia osiągnięcie bardzo krótkich czasów cyklu pracy przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej precyzji. W przypadku korzystania z robota SCARA nie ma miejsca na minimalne odchylenia, które mogłyby mieć istotny wpływ na jakość wyprodukowanych elementów.

Podstawowe zadania wykonywane przez robot SCARA

Roboty SCARA to wysoce zautomatyzowane narzędzia z modyfikowalnym systemem. Oznacza to, że mogą być programowane do obsługi różnych rodzajów maszyn w linii produkcyjnej. Ich zadaniem może być pobieranie, transportowanie lub umieszczanie elementów w maszynach do obróbki bądź montażu.

Roboty SCARA przeznaczone są m.in. do montażu skomplikowanych produktów - szczególnie w branży elektronicznej. Znajdują zastosowanie również w innych obszarach produkcyjnych – w tym nawet w branży cukierniczej. Wykorzystuje się je także do sortowania produktów na podstawie określonych kryteriów. Ich szybkość i zdolność do dokładnego pozycjonowania elementów są przydatne przy segregacji małych elementów na liniach produkcyjnych.

Gdzie wykorzystuje się roboty SCARA?

Roboty SCARA często znajdują zastosowanie w liniach montażowych, pakowaniu, sortowaniu, przy obsłudze maszyn czy nawet w przemyśle elektronicznym przy montażu elementów na płytach drukowanych. Ich konstrukcja umożliwia wykonywanie szybkich, a jednocześnie precyzyjnych ruchów w płaszczyźnie poziomej. To sprawia, że są idealne do zadań wymagających powtarzalności i szybkości w pracy.

Przykładem zastosowania robotów SCARA jest produkcja podzespołów elektronicznych, gdzie precyzyjne i szybkie ruchy w dwóch płaszczyznach są kluczowe dla montażu poszczególnych elementów (np. na płytach drukowanych).

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%