Po co płacić za coś, co można mieć za darmo? Takie pytanie można zadać sobie przy wielu okazjach, w tym przed podjęciem decyzji o założeniu nowego rachunku. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze korzystanie z nich jest bezpłatne bez spełnienia dodatkowych warunków. Właśnie dlatego warto się dowiedzieć, jak je zrealizować, a także co jeszcze można zyskać dzięki kontu osobistemu.
Z ofertami kont osobistych można spotkać się niemal na każdym kroku. Z reklam trudno jednak dowiedzieć się, ile naprawdę trzeba płacić za rzekomo darmowe konto. Przyda się więc ich ranking, jeden z nich znajduje się pod adresem internetowym https://mambiznes.pl/ranking-kont-osobistych, który zawiera szczegółowe wymogi, które powinni spełnić klienci chcący uniknąć prowizji za usługi banku.
Dzięki porównywarce na MamBiznes.pl oszczędza się czas, który zabrałoby sprawdzanie stron kolejnych banków. Co więcej, w przeciwieństwie do np. banerów reklamowych, informacje zawarte w rankingu są łatwe do znalezienia, a nie dopisane małą czcionką. W tym samym miejscu, czyli pod przyciskiem „Szczegóły konta”, dostępne są też inne przydatne informacje takie jak lista obsługiwanych systemów płatności zbliżeniowych.
Warto pamiętać, że uszeregowanie ofert w danej kolejności nie musi świadczyć o tym, że propozycje z dalszych miejsc są gorsze. Ranking kont osobistych jest ustalany w jak najbardziej obiektywny sposób. Każda osoba ma jednak swoje własne oczekiwania co do zakresu i cen usług ustalonych przez bank. Właśnie dlatego najlepiej przejrzeć wszystkie propozycje i dopiero wtedy zdecydować się na którąś z nich.
Jedna osoba woli płacić zbliżeniowo, a druga gotówką. Przede wszystkim od tego warto uzależnić wybór konta osobistego odpowiedniego dla siebie. Prywatne preferencje wpływają bowiem na stawki trzech z czterech rodzajów operacji na rachunku. Na czym więc można zaoszczędzić? Możliwe koszty do uniknięcia to opłaty za:
Szybki przegląd ofert publikowanych na portalu Mambiznes.pl pozwala stwierdzić, że opłaty za konto są dziś rzadkością. Nie należy jednak z góry skreślać banków, które jeszcze je mają. Wystarczy spełnić wymóg aktywności na rachunku, żeby uniknąć niepotrzebnego wydatku. Najczęściej jeden przelew w miesiącu uprawnia klienta do zwolnienia z opłaty.
Zamiast zapewnienia wpływu na konto bank może zdecydować się na wprowadzenie wymogu korzystania z karty. W tym przypadku jego spełnienie też nie jest problemem. Kilka płatności albo osiągnięcie stosunkowo niewielkiej minimalnej kwoty transakcji pozwalają zaoszczędzić na opłacie za ROR. Te same zasady dotyczą pobierania prowizji za kartę.
Równie łatwo uniknąć kosztów wypłacania gotówki, ponieważ za transakcje w bankomatach własnego banku nie ponosi się żadnych wydatków. Co jednak zrobić, gdy nie ma on własnych urządzeń w okolicy, czy nawet w ogóle ich nie posiada? Trzeba wcześniej sprawdzić, w których innych maszynach można wybrać pieniądze.
Warto pamiętać także o możliwości wzięcia gotówki z kasy oddziału terenowego. Kwoty do wysokości kilku tysięcy złotych zazwyczaj są wypłacane od razu, choć niektóre instytucje mogą pobrać opłatę za taką transakcję. Zamiar wybrania większych pieniędzy trzeba zgłosić wcześniej. Ta sama zasada często dotyczy wypłaty środków w walucie innej niż polski złoty.
O tym, że sektor finansowy niekiedy zmienia się z korzyścią dla klientów, można się przekonać właśnie na przykładzie opłat za operacje na koncie. W tym gronie są także darmowe przelewy między rachunkami w tym samym banku i transfery pieniężne na numer telefonu.
Dzięki drugiemu typowi przelewów nie ma już potrzeby dokładania kilku złotych prowizji za szybką transakcję na rachunek w innym banku. Koszty, do tego wysokie, mogą ponieść jedynie osoby, które zechcą wykonać ją na bardzo dużą kwotę, np. kilkanaście tysięcy złotych.
Każda nowa osoba jest dla banku cenna, a w związku z tym trzeba ją przekonać do rezygnacji z usług konkurencji. Przed klientami otwiera to drogę do niewielkiego zarobku. Schemat tworzenia promocji jest podobny we wszystkich instytucjach. Oznacza to, że premie są dostępne jednorazowo bądź przez okresowo, do momentu zakończenia czasu akcji dla nowych klientów. Na ogół na zdobycie niektórych bonusów mają oni pół roku.
Podane w rankingu kont osobistych na Mambiznes.pl kwoty to całość, na którą składają się pomniejsze sumy do uzyskania. Wiele banków oferuje pieniądze już za samo jego założenie. To jedyna premia, którą można dostać bez spełniania dodatkowych warunków. Pozostałe zależą m.in. od zamówienia innej usługi. Wśród bonusów, które nie są jednorazowe, najczęstszym typem jest cashback za zakupy w wybranych sieciach sklepów i stacji paliw.
Konto osobiste trzeba mieć, a pozostałe tylko można. Banki proponują inne rodzaje rachunków, które będą przydatne jako skarbonka lub główne źródło pieniędzy w trakcie wyjazdu za granicę. Warto więc przemyśleć założenie rachunku:
Rachunek tego typu to dobre rozwiązanie dla osób, które mogą sobie pozwolić na odłożenie części pieniędzy na inną okazję. Z zebranych środków można później sfinansować np. remont mieszkania albo wakacyjny wyjazd. Dostęp do środków wydaje się nieograniczony, co oznacza, że da się je wypłacić w każdej chwili.
Należy mieć na uwadze, że konto oszczędnościowe nie jest zamiennikiem lokaty. Służy przede wszystkim do odkładania części swoich dochodów. Oprocentowanie takich rachunków można określić jako symboliczne. Osoby, które mają większe środki i chciałyby je pomnożyć, mają lepszą szansę na zarobek, gdy założą lokatę.
Dzięki zbieraniu pieniędzy na koncie oszczędnościowym można sfinansować wycieczkę, ale na samym wyjeździe nie przyda się tak bardzo, jak rachunek walutowy. Dzięki niemu unika się prowizji za przeliczanie polskiego złotego np. na euro czy dolary.
Tym produktem finansowym warto się zainteresować, gdy otrzymuje się wynagrodzenie w innej walucie. Tym samym stanowi ono dobre rozwiązanie dla pracowników zagranicznych firm oraz przebywających poza Polską. Konto walutowe przyda się również osobom, których bliscy pracują w innym kraju i przesyłają pieniądze rodzinie.