Kurza ślepota, inaczej nazywana również ślepotą zmierzchową bądź nyktalopią, to wada wzroku polegająca na pogorszeniu widzenia w słabym oświetleniu. Może mieć różne przyczyny i nieleczona pogłębia się z wiekiem. Dowiedz się, co może powodować nyktalopię i jakie są metody jej leczenia.
Kurza ślepota, w terminologii medycznej określana jako nyktalopia, związana jest z nieprawidłową pracą pręcików w oku – elementów wykrywających światło. Te receptory wzrokowe dla odpowiedniego funkcjonowania potrzebują barwnika – rodopsyny. U osób z kurzą ślepotą widzenie nocne jest znacznie osłabione. Stan ten ma tendencję do pogłębiania się, dlatego tak istotne jest jak najszybsze skonsultowanie się z okulistą. Pod adresem: https://enel.pl/lekarze/krakow/okulista_124/ znajdziesz listę specjalistów z Krakowa.
Należy mieć świadomość, że kurza ślepota nierzadko jest następstwem groźniejszych chorób oczu, takich jak zaćma czy jaskra, które z czasem prowadzą do znacznego upośledzenia czy nawet utraty wzroku.
Przyczyny powstawania kurzej ślepoty mogą być bardzo różne. Należą do nich przede wszystkim:
Osoba dotknięta kurzą ślepotą doświadcza zaburzeń widzenia w nocy oraz w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Kształty stają się nieostre, zamazane. Problemy są szczególnie odczuwane w przypadku nagłych zmian oświetlenia. Nyktalopia jest wyjątkowo dokuczliwa dla kierowców jeżdżących w nocy, szczególnie gdy mijają jadący z naprzeciwka samochód z włączonymi światłami – wiąże się to bowiem z nagłym rozbłyskiem i zanikiem intensywnego światła.
Odpowiednia diagnostyka kurzej ślepoty to klucz do skutecznego poradzenia sobie z tą przypadłością. Pierwsze kroki najlepiej skierować do okulisty, który przeprowadzi dokładne badanie. Na początek zbierze wywiad od pacjenta, pytając m.in. o czas pojawienia się i ewentualnego pogorszenia dolegliwości, wszelkie choroby i zażywane leki, a także problemy zdrowotne występujące w rodzinie – niektóre schorzenia wywołujące kurzą ślepotę mogą być bowiem dziedziczne. Następnie specjalista sprawdzi ostrość wzroku, a także zbada dno oka, wykona perymetrię (badanie pola widzenia) czy badanie elektrofizjologiczne pozwalające na sprawdzenie całego układu wzrokowego, w tym również mięśni oka, nerwów wzrokowych czy części kory mózgowej odpowiedzialnej za proces widzenia.
Jeśli okaże się, że przyczyną nie jest choroba narządu wzroku czy części układu nerwowego odpowiedzialnej za prawidłowe widzenie, warto zrobić badania krwi pod kątem obecności witaminy A i cynku. Jeśli wykażą one niedobór tych substancji, lekarz zaleci ich odpowiednią suplementację. Należy również zadbać o uzupełnienie tych substancji przez dietę, aby uniknąć nawrotu problemu w przyszłości.
Sposoby na leczenie kurzej ślepoty różnią się od siebie ze względu na przyczyny tej wady wzroku. Jeśli spowodowana jest ona np. krótkowzrocznością, pomóc powinny właściwie dobrane soczewki – okularowe lub kontaktowe. W przypadku niedoborów witamin konieczna będzie zmiana diety, a często także suplementacja najlepiej pod kontrolą lekarza. W sytuacji, gdy kurza ślepota powiązana jest z zaćmą, zazwyczaj zaleca się leczenie operacyjne. Natomiast przy jaskrze kuracja polega przede wszystkim na spowalnianiu skutków choroby. Kiedy pojawiają się problemy neurologiczne, możliwe jest również wszczepienie specjalnych implantów wspomagających przepływ impulsów nerwowych. W leczeniu nyktalopii często zaleca się pomocnicze stosowanie kropli nawilżających. Należy pamiętać, że wyleczenie kurzej ślepoty nie zawsze jest możliwe, zwykle jednak udaje się choćby częściowo przywrócić ostrość widzenia pacjenta.