Zamknij

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

12:44, 22.04.2024 .artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:54, 22.04.2024
foto nadesłane foto nadesłane

Kwas hialuronowy, inaczej HA (Hyaluronic Acid), jest niezwykle ważnym związkiem chemicznym, który odgrywa kluczową rolę w różnych funkcjach ludzkiego organizmu. Naturalnie występuje przede wszystkim w skórze, i to dzięki jego produkcji wyglądamy młodo i jędrnie.

 

Jego obecność jest także kluczowa w mazi stawowej, gdzie pełni funkcję ochronną przed urazami mechanicznymi oraz wspomaga dystrybucję składników odżywczych do tkanki chrzęstnej. Kwas hialuronowy znajdziemy również w ścianach naczyń krwionośnych oraz w ciele szklistym oka, co tłumaczy jego zastosowanie w produktach przeznaczonych do pielęgnacji oczu.

Kwas hialuronowy występuje w skórze głównie w postaci soli sodowej – hialuronianu sodu. Wraz z wiekiem, zaczynając mniej więcej od 25 roku życia, naturalna ilość tego kwasu w organizmie zaczyna stopniowo maleć. Skutkiem tego jest utrata jędrności skóry, która staje się sucha, wiotka i bardziej podatna na negatywne działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia. W rezultacie na skórze mogą pojawiać się pierwsze zmarszczki. 

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej 

Powiększanie ust, mezoterapia, wypełnianie zmarszczek, a nawet wolumetria twarzy - to tylko niektóre z licznych zastosowań kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej. Ta substancja jest niezwykle ceniona za swoje właściwości nawilżające i odmładzające, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w zabiegach mających na celu poprawę kondycji skóry, jej napięcia, elastyczności, a także w modelowaniu i powiększaniu różnych partii ciała. Kwas hialuronowy, stosowany w różnych formułach i koncentracjach, jest kluczowym elementem wielu procedur estetycznych. 

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest niezastąpiony w wielu zabiegach upiększających, które pomagają przeciwdziałać oznakom starzenia. Z wiekiem skóra traci swoje naturalne napięcie, co prowadzi do powstawania różnych niedoskonałości. Dzięki zdolności do zatrzymywania wody, kwas hialuronowy jest wykorzystywany do intensywnego nawilżenia cery, niwelacji zmarszczek oraz bruzd nosowo-wargowych. Ta substancja pozwala również na poprawę elastyczności skóry, podniesienia opadających kącików ust i policzków, korektę asymetrii, powiększania ust, a nawet do konturowania twarzy i modelowania nosa. Jest także nieoceniony w zabiegach na lwią zmarszczkę, cienie pod oczami czy nawet brodę brukowaną. 

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, co sprawia, że zabiegi z jego użyciem uważane są za bezpieczne. Jego obecność w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem, co przyspiesza proces starzenia. Dlatego jego dostarczanie z zewnątrz jest tak niezbędne dla organizmu. Kwas hialuronowy produkowany jest przez bakterie Streptococcus equi w procesie fermentacji bakteryjnej. Jest to substancja bezpieczna pod warunkiem, że została odpowiednio oczyszczona z bakterii, które ją wyprodukowały.

Kwas hialuronowy jest całkowicie bezpieczny dla naszego organizmu pod warunkiem wybrania odpowiedniego renomowanego preparatu i doświadczonego lekarza. Również warto zwrócić uwagę na listę przeciwwskazań do wykonania zabiegu, która zawiera m.in ciążę, alergię na kwas hialuronowy, aktywne infekcje, nowotwór, cukrzycę i inne. 

W którym wieku sięgnąć po kwas hialuronowy?

Zabiegi wykorzystujące kwas hialuronowy dedykowane są różnym typom skóry, zarówno w młodym wieku w ramach profilaktyki anti-age, jak i w przypadku skóry dojrzałej, która wykazuje znaczące oznaki wiotczenia oraz utraty elastyczności. Kwas hialuronowy, dzięki swoim unikalnym właściwościom, jest odpowiedni nawet dla cery delikatnej i wrażliwej, która łatwo ulega podrażnieniom.

O czym pamiętać, wybierając zabieg?

Po pierwsze, zabieg powinien przeprowadzić lekarz, który ma odpowiednie kwalifikacje. Nie decyduj samodzielnie o zabiegu, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej, który pomoże wybrać odpowiednią kurację i przeprowadzi zabieg. Po drugie, kwas hialuronowy nie utrzymuje się dłużej niż 1,5 roku w zależności od wybranego preparatu. W przypadku usieciowanego kwasu hialuronowego efekty utrzymują się dłużej (od kilku miesięcy do 1,5 roku), natomiast w przypadku zabiegów nawilżających z wykorzystaniem nieusieciowanego kwasu, efekty utrzymują się do kilku tygodni. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%