Drogi publiczne otaczają nas z każdej strony, ale czy zastanawialiście się kiedyś jakie rodzaje ich wyróżniamy oraz kto jest decyzyjny w ich zakresie. Między innymi tych informacji o drogach publicznych dowiesz się w poniższym artykule.
Z definicji w prawie o ruchu drogowym droga publiczna to wydzielony pas terenu. Składa się ona z takich elementów jak: jezdnia, pobocze, chodnik, droga dla pieszych, albo droga dla rowerów. Do drogi zaliczane jest również torowisko pojazdów szynowych, które znajdują się w obrębie danego pasa. Jego zadaniem jest ruch, albo postój pojazdów, ruch pieszych, jazda wierzchem, czy też pędzenie zwierząt.
Najbardziej ogólny podział prawny dróg w Polsce dzieli je na drogi publiczne, jak również drogi wewnętrzne.
Z drogi publicznej skorzystać może każdy, zgodnie z ich przeznaczeniem oraz patrząc na ograniczenia i wyjątki określone w ustawie o drogach publicznych, albo innych przepisach szczególnych. Drogi publiczne można podzielić na cztery kategorie oraz siedem klas. Zostaną one wskazane poniżej.
Pierwszy podział na cztery kategorie dróg publicznych dzieli je na:
Niezwykle ważna jest spójność sieci dróg krajowych z mniejszymi drogami.
W drogach publicznych drugim podziałem jest ten ze względu na techniczne klasy drogi. Patrząc od najwyższej kategorii można wyróżnić:
Każda z sieci dróg państwowych ma przypisaną odpowiednią klasę. Zaliczenie drogi do danej klasy technicznej zależy od kilku czynników. Są to m.in.: prędkość projektowa, dostępność drogi oraz natężenie ruchu.
W przypadku sieci dróg publicznych ważną rolę odgrywa generalny dyrektor dróg krajowych. Odpowiada on za współdziałanie w realizacji polityki transportowej w zakresie dróg, zgromadzenie danych oraz sporządzenie informacji o sieci dróg publicznych, nadzorowanie przygotowania infrastruktury drogowej na potrzeby obrony państwa, wydawanie zezwoleń na jednorazowy przejazd w określonym czasie i po ustalonej trasie pojazdów nienormatywnych, współpracę z administracjami drogowymi innych krajów i organizacjami, zarządzanie ruchem dróg krajowych, ochronę zabytków drogownictwa oraz co nie mniej ważne wykonywaniem zadań, które są związane z przygotowywaniem oraz koordynowaniem budowy autostrad płatnych.
O szczegółach, kto jest zarządcą danej drogi dowiesz się m.in. na stronie: https://autostrady.com.pl/blog/kto-jest-zarzadca-drogi/.
Czy znaliście te podstawowe rodzaje dróg publicznych w Polsce?