Zamknij

Programy wspierające innowacje w firmach – na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

09:27, 17.06.2024 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 09:28, 17.06.2024
Innowacje są niezbędne w każdym biznesie, pomagają wyprzedzić konkurencje, przyśpieszyć wzrost i zdobyć uznanie na rynku. Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z licznych programów, finansowych przez Unię Europejską, wspierających tego typu działania. Czym dokładnie są innowacje? Co warto wiedzieć o programach wspierających innowacje w firmach?

Co to jest innowacja?

Według definicji innowacja to wprowadzenie nowości lub ulepszeń, w różnych obszarach. Może dotyczyć zarówno nowych technologii, jak i metod, procesów oraz modeli biznesowych. Innowacje w gospodarce mają na celu wzrost gospodarczy, większą konkurencyjność i efektywność. W biznesie innowacje to proces działań, polegający na wprowadzaniu nowych pomysłów, rozwiązań lub technologii, które przynoszą korzyści dla organizacji i jej klientów.

 

Programy z funduszy europejskich wspierające wdrażanie innowacji

Obecnie przedsiębiorcy mają do dyspozycji dotacje unijne, przeznaczone na innowacje, które można wykorzystać na różnego rodzaju projekty. Do najczęściej wybieranych należy kredyt ekologiczny, ścieżka Smart jako instrument, w ramach którego możemy sfinansować prace B+R oraz wdrożenie innowacji. Należy zastanowić się, z jakiego wsparcia skorzystać, zapoznać się z raportami branżowymi, porodzić specjalistów. Aby otrzymać pieniądze do wybranego projektu, należy wypełnić formularz, złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganą dokumentacją. Na dotacje mogą liczyć innowacje będące wynikiem prac B+R, na które jest popyt, wpisujące się w KIS, czyli Krajowe Inteligentne Specjalizacje. Wsparcia udzielają trzy instytucje tj. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Znaczenie innowacji dla rozwoju biznesu w dzisiejszych czasach.

Innowacje są kluczem do sukcesu firmy, przyczyniają się m.in. do rozwoju infrastruktury, wzrostu kompetencji pracowników, cyfryzacji i internacjonalizacji przedsiębiorstw. Obecnie, kiedy na rynku działa wiele firm o podobnym profilu, innowacje pozwalają się wyróżnić i pokonać konkurencje. Poprawiają jakość świadczonych usług czy operowanych produktów, a także zwiększają efektywność. Firmy, które wprowadzają innowacyjne działania, osiągają lepsze wyniki, są w stanie efektywniej wykorzystywać posiadane zasoby, a także dopasować się zmieniających zasad rządzących rynkiem. Dzięki innowacjom firmy mogą rozwiać się dynamicznie, a tym samym osiągnąć długoterminowy sukces.

Przykłady firm, które osiągnęły sukces, dzięki innowacjom

Na świecie jest wiele firm, które swój sukces zawdzięczają innowacjom. W czołówce znajduje się firma Apple, która słynie ze zdolność wykorzystania posiadanej pozycji, technologii i potencjału do rozszerzania działalności i uruchamiania nowych usług, przynoszących dochody. Podobnie działają firmy Alphabet, Amazon, Microsoft, Huawei, HP, IBM, Microsoft, Samsung i Toyota. Polskie firmy to między innymi E-obuwie, Oponeo czy Answer, które szybko rozpoznały nadchodzący trend e-commerce i dzięki temu wyprzedziły konkurencje. Warto też wspomnieć o platformach Znany lekarz i Booksy, które dzięki nowym oprogramowaniom usprawniły pracę i zwiększyły widoczność w sieci. Należy poszukać informacji o dostępnych funduszach europejskich, ponieważ, jak widać, mogą być dużym wsparciem dla każdej firmy.

 	ulga B+R

ulga B+R

Ulga B+R – wsparcie dla działalności badawczo-rozwojowej

Ulga B+R (ulga badawczo-rozwojowa) to jeden z programów wspierających innowacje, obowiązujący od 2016 roku. Ulga B+R umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania 100% nakładów, przeznaczonych na badania i rozwój, z wyjątkiem tych, które były wcześniej ujęte w kosztach uzyskania przychodu. Ulga podatkowa ma zachęcić przedsiębiorców do wykonywania, rozwijania kolejnych projektów i czerpania z nich zysków. Do kosztów, które kwalifikują się do ulgi B+R należy m.in.:

  • wynagrodzenie i składki na ubezpieczenie społeczne;

  • odpisy amortyzacyjne od określonych środków trwałych, wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej;

  • korzystanie z usług doradczych;

  • zakup opinii, ekspertyz, wyników badań od jednostek naukowych;

  • nabycie materiałów potrzebnych do prowadzenia działań rozwojowo-badawczych, korzystanie z aparatury naukowo-badawczej;

  • uzyskanie lub utrzymanie patentu.

Przykłady prac rozwojowych, objętych programem to m.in. zaprojektowanie nowego produktu lub procesu, opracowanie dokumentacji lub składu produkty, dobór odpowiednich parametrów procesowych czy opracowanie innowacyjnych opracowań rozwiań IT.

Kto może skorzystać z programu B+R?

Z ulgi B+R mogą skorzystać osoby, które przedsiębiorcy, którzy prowadzą w Polsce działalność badawczo-rozwojową i systematycznie prowadzą badania rozwojowe, mające na celu znajdowanie nowych zastosowań dla różnych dziedzin i wynalazków, technologii produkcji. Wielkość firmy nie ma znaczenia, fundusze unijne przeznaczone zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Warto dodać, że prowadzone badania nie muszą zakończyć się sukcesem.

 	ścieżka smart

ścieżka smart

Ścieżka SMART – kompleksowe wsparcie dla firm

Kolejnym programem unii europejskiej jest ścieżka Smart, która pomaga uzyskać dofinansowanie każdego obszaru w firmie. Została zaplanowana w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Program ma formę modułową, dlatego to przedsiębiorca decyduje, jakie moduły mają zostać objęte dofinansowaniem. Mogą to być dotacji na prace badawczo-rozwojowe, rozwój infrastruktury laboratoryjnej czy wdrożenie innowacji oraz cyfryzacji i internacjonalizacji. Poziom dofinansowania ścieżki SMART zależy od wybranego modułu, a także rozmiaru firmy, wynosi od 90 do 50% kosztów kwalifikowanych. Wnioski składa się do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W ramach ścieżki Smart do wyboru jest siedem modułów, tzn.

  • Prace badawczo rozwojowe (B+R);

  • Wdrożenie innowacji;

  • Rozwój infrastruktury B+R;

  • Internacjonalizacja;

  • Rozwój kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem;

  • Cyfryzacja przedsiębiorstwa;

  • Zazielenienie przedsiębiorstw.

 

Kto może skorzystać ze ścieżki SMART?

O dofinansowanie w ramach ścieżki SMART mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Polski, którzy rozwijać innowacje w swojej firmie, bazując na wynikach badań B+R. Wnioski do projektu można składać w dniach 27.06.2024 – 24.10.2024 r.

 

Kredyt ekologiczny – finansowanie inwestycji proekologicznych

 

Kredyt ekologiczny ma pomóc firmom w realizacji inwestycji, wspierających przemianę energetyczną, udzielany jest w ramach Programu Operacyjnego FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027). Projekt polega na udzieleniu przez bank premii ekologicznej, która po zrealizowaniu inwestycji przeznaczana jest na częściową spłatę kredytu, udzielonego przez bank kredytujący. Udział kredytu w finansowaniu inwestycji ekologicznej może stanowić nawet 100% kosztów kwalifikowanych całego projektu.

 	kredyt ekologiczny

kredyt ekologiczny

Kredyt ekologiczny obejmuje m.in. takie działania jak:

  • sfinansowanie modernizacji dotychczasowej infrastruktury, w celu zwiększenia energooszczędność procesów w przedsiębiorstwie;

  • modernizacja lub wymiana maszyn linii technologicznych na takie, które są bardziej ekologiczne;

  • termomodernizacja budynków;

  • modernizacja wewnętrznych linii ciepłowniczych;

  • modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji, chłodzenia;

  • modernizacja oświetlenia itp.

 

Kto może skorzystać z kredytu ekologicznego?

Z kredytu mogą korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie Polski, a także firmy o średniej kapitalizacji, zatrudniające do 3 tys. pracowników. Niezbędne jest także posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Wnioski można składać w okresie od 17.10.2024 do 30.12.2024 r.

Dotacje unijne, wspierające innowacje mogą być przeznaczone m.in. na ochronę środowiska, edukację, modernizację budynków i maszyn oraz wiele innych projektów. Warto zapoznać się z dostępnymi funduszami europejskimi, sprawdzić, czy obejmują każdy region i województwo. To doskonały szansa rozwoju i zwiększenie dochodu.  

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%