Zamknij

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Sprawdź najczęstsze źródła strat ciepła

15:12, 04.07.2024 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 15:13, 04.07.2024

Rosnące ceny energii stają się coraz większym wyzwaniem dla wielu gospodarstw domowych, zmuszając do szukania patentów na ograniczenie strat ciepła w domach. Czy możliwe jest oszczędzanie na ogrzewaniu przy zachowaniu komfortu cieplnego? Odpowiedzią jest termomodernizacja. Choć wprowadzenie zmian i ulepszeń wiąże się z koniecznością dokonania inwestycji, w dłuższej perspektywie przynosi oszczędności na rachunkach, a mniejsza emisja gazów jest korzystna dla środowiska.

Skąd ucieka ciepło?

Budynek może się wychładzać przez złą izolację ścian, dachów, czy też niepoprawnie wykonaną stolarkę okien i drzwi. Izolacja cieplna powinna być szczelna, musi być zachowana jej ciągłość, by nie powstawały mostki termiczne. Ważny jest też rodzaj wykorzystanych materiałów. Specjaliści podpowiedzą, jaki typ docieplenia będzie najodpowiedniejszy dla danych warunków. Zimno może przenikać także od gruntu, jeśli podłogi nie są dobrze zabezpieczone, lub gdy brakuje odpowiedniej izolacji fundamentów. Kolejnym źródłem strat ciepła są nieuszczelnione kominy i źle zaprojektowane wentylacje.

Jak wykryć straty ciepła w domu?

Niektórzy, chcąc poprawić efektywność energetyczną budynku, w pierwszej kolejności wymieniają urządzenia do ogrzewania na nowoczesne. Żeby taka zmiana przyniosła oczekiwane rezultaty, najpierw powinno się wykonać audyt energetyczny i dokonać niezbędnych modernizacji ograniczających straty ciepła. Decydując się na profesjonalny przegląd, otrzymasz raport z informacjami na temat tego, jakie zmiany będą najkorzystniejsze i kiedy się zwrócą. Warto też śledzić aktualne programy dofinansowania z tego obszaru, jak np. program Czyste Powietrze, Czyste Powietrze Plus, zwrot kosztów przewidziany jest też w uldze termomodernizacyjnej.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Wyspecjalizowani pracownicy, którzy przeprowadzają audyt, używają profesjonalnego sprzętu – kamery termowizyjnej, dzięki której mogą precyzyjnie wyznaczyć obszary, które mają niższą temperaturę. Dzięki ich pracy można określić współczynnik przenikania ciepła, czyli dowiedzieć się, ile energii cieplnej ucieka przed poszczególne przegrody. Więcej na temat obliczania i norm współczynników znajdziesz tutaj: https://termocent.com/wspolczynnik-przenikania-ciepla/.

Fachowcy sugerują, jakie prace należy wykonać i jakich materiałów użyć, by osiągnąć optymalny efekt. Zalecenia, które dostępne są po analizie danych, dostosowane są do indywidualnych potrzeb. Z usług firmy TERMOCENT można skorzystać także po przeprowadzeniu prac remontowych w celu skontrolowania efektywności wprowadzonych rozwiązań. Profesjonalna ocena pozwala upewnić się, że wszystkie działania zostały wykonane prawidłowo i zgodnie z najlepszymi praktykami. Dokumentacja z audytu może zostać wykorzystana jako dowód w przypadku ewentualnych reklamacji i sporów również sądowych z nierzetelnymi wykonawcami usług termomodernizacyjnych.

Po otrzymaniu wyników audytu można przejść do prac termomodernizacyjnych według wskazań zawartych w raporcie. Po termoizolacji, która poza profesjonalnym ociepleniem elewacji, może obejmować także uszczelnienie lub wymianę okien i drzwi, izolację dachu i podłóg, uszczelnienie kominów i wentylacji, można dokonać modernizacji urządzeń grzewczych. Muszą być one dostosowane do aktualnych warunków. Dobór odpowiedniego sprzętu po termomodernizacji zapewni optymalną efektywność energetyczną. Warto również pomyśleć o inteligentnych systemach zarządzania energią, jak np. termostaty, czy też możliwości skorzystania z odnawialnych źródeł energii. Specjaliści podpowiedzą, jakie rozwiązania sprawdzą się w danym przypadku.

Poza badaniami termowizyjnymi firma oferuje także możliwość skorzystania z usługi sprawdzania szczelności budynku, diagnozy występowania pleśni, czy skontrolowania zanieczyszczeń powietrza. Oferta kierowana jest również do firm, można m.in. dokonać przeglądu instalacji elektrycznych - https://termocent.com/przeciwpozarowa-kontrola-instalacji-elektrycznej-2/.

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%