W przypadku nagłego zatrzymania krążenia kluczowe znaczenie ma jak najszybsze udzielenie właściwej pomocy. Defibrylator AED jest tu nieoceniony, lecz akcja ratunkowa staje się szczególnie wymagająca, gdy poszkodowane jest dziecko. Dowiedz się więcej o prawidłowym postępowaniu w takich okolicznościach!
Urządzenie AED (ang. Automated External Defibrillator) pozwala na skuteczne przywrócenie akcji serca. Nawet osobom bez wykształcenia medycznego. Dlatego w miejscach publicznych pojawia się coraz więcej tego typu sprzętu do ratowania życia. Po przyklejeniu elektrod urządzenie medyczne sprawdza rytm serca poszkodowanego dziecka i na ich podstawie decyduje o konieczności przeprowadzenia defibrylacji lub jej braku. Jeżeli defibrylator AED ma zostać użyty na małoletnim, trzeba pamiętać o kilku dodatkowych zasadach. Schemat jest nieco inny od ratowania dorosłych.
Niezależnie od dostępności urządzenia AED i wieku poszkodowanej, brak reakcji i oddechu wymaga wezwania ratowników oraz prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej. Kiedy przygotowuje się sprzęt do działania, wiele defibrylatorów przekazuje instrukcje na temat prawidłowego podłączenia oraz RKO. W przypadku dzieci właściwa kolejność to:
U dzieci elektrody defibrylatorów umieszcza się w innym miejscu niż u dorosłych – pod sercem i na tej samej wysokości na plecach. Po podłączeniu, w trakcie RKO, sprzęt analizuje parametry pracy serca. Jeśli defibrylacja okazuje się niezbędna, uwolnienie impulsu następuje po naciśnięciu przycisku – osoba ratująca życia powinna się upewnić, że nikt nie dotyka poszkodowanego dziecka.
Eksperci z firmy Biomed24 podkreślają jeszcze jedną różnicę. Energia do defibrylacji osoby dorosłej to ok. 200–360 J, natomiast impuls optymalny dla dziecka to ok. 50 J. Zasadniczo nie stosuje się AED u noworodków i niemowląt, aczkolwiek nie ma w tym zakresie jednoznacznego zakazu. Jeżeli to możliwe, należy jeszcze obniżyć poziom energii.
Ratownicy podkreślają, by nie bać się użycia defibrylatora AED na dziecku. Jeżeli RKO nie poprawia stanu pacjenta i bez defibrylacji nie udaje się przywrócić czynności życiowych, lepiej spróbować pobudzenia silniejszym ładunkiem niż nie robić nic. W każdej sytuacji warto postępować ściśle według zaleceń urządzenia.