Zamknij

Co obejmuje proces planowania produkcji?

11:48, 18.10.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:48, 18.10.2024

Prowadzenie firmy, która produkuje różnego rodzaju wyroby, nie jest łatwym zadaniem. Optymalizacja pracy wymaga sprawnego funkcjonowania logistyki i magazynu, a także zarządzania samym procesem produkcji tak, aby jej wolumen nadążał za zleceniami. Jak powinno wyglądać dobre planowanie produkcji i w czym może pomóc Ci oprogramowanie ERP?

Poznaj etapy procesu planowania produkcji

Planowanie produkcji to ogół procesów, których zadaniem jest maksymalnie optymalne wykorzystanie zasobów produkcyjnych przedsiębiorstwa w określonym czasie. Jednocześnie należy dążyć do tego, aby rozsądnie zarządzać stanami magazynowymi, których nie powinno być ani za mało, aby zbyt dużo oraz minimalizować przestoje między kolejnymi zamówieniami. Dla firm produkcyjnych odpowiednie zasady zasądzania zapasami, tworzenia planu produkcyjnego czy zarządzania magazynem i potencjałem produkcyjnym decydują o rozwoju gospodarczym.

Całość planowania produkcji można podzielić na kilka etapów, które będą wyglądały z reguły podobnie niezależnie od tego, czym zajmuje się dane przedsiębiorstwo. W ramach planowania produkcji mieści się:

  • ustalenie zapotrzebowania oraz dostępność komponentów,
  • ustalenie pracochłonności i alokacji zasobów dla poszczególnych etapów produkcji,
  • ustalenia dotyczące rozmieszczenia stanowisk roboczych,
  • harmonogram produkcji,
  • sporządzenie i aktualizacja planu produkcji i zarządzania zapasami,
  • utrzymanie maszyn

Realizacja każdego z tych etapów w określonym horyzoncie czasowym wymaga uwzględnienia wszystkich pozostałych faz, dlatego w praktyce optymalizacja produkcji bywa trudna. Zwłaszcza w dużych firmach, które muszą realizować duże ilości zleceń w krótkim czasie, maksymalizacja możliwości przedsiębiorstwa wymaga dużej staranności na każdym etapie planowania.

W przeciwnym razie dojdzie do powstania „wąskich gardeł”, które ograniczą moce przerobowe firmy. Metody planowania produkcji mogą się różnić, ale celem zawsze jest efektywne wykorzystanie zasobów, które pozwala na redukcję kosztów operacyjnych.

O ile planowanie krótkoterminowe może wydawać się proste, główny plan produkcji powinien uwzględniać szeroki horyzont czasowy. Zdolności produkcyjne każdej firmy są ograniczone, dlatego właściwe zasady zarządzania produkcją w wymiernym stopniu przekładają się na zysk.

Jak wykorzystać system ERP w procesie planowania produkcji?

W planowaniu produkcji pomóc może system ERP wyposażony w odpowiedni moduł. Oprogramowanie ERP, którego zadaniem jest planowanie zasobów przedsiębiorstwa, zajmuje się zarządzaniem zasobami przedsiębiorstwa poprzez agregację danych płynących z wielu źródeł. Te informacje są następnie przetwarzane, a pracownicy otrzymują czytelną informację zwrotną, którą mogą od razu wykorzystać w biznesie. W efekcie pozwala to na zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa. W jaki sposób system ERP wspiera planowanie produkcji? Może to robić na wiele sposobów:

  • obsługę technologii Bill of Materials — rozwiązania BOM polegają na ustaleniu składników niezbędnych do realizacji zamówienia z uwzględnieniem ewentualnych zamienników i kwalifikacji pracowników, obejmują przygotowanie konstrukcyjne produkcji,
  • automatyzacja w obszarze planowania produkcji
  • prognozowanie popytu i planowanie taktyczne,
  • tworzenie kalkulacji kosztowych w różnych wariantach,
  • harmonogramowanie zadań i harmonogramowanie produkcji z wykorzystaniem Wykresów Gantta do zarządzania projektami;
  • kompleksową obsługę procesów magazynowych, np. zamówienia u dostawców, rezerwacje i zlecenia wydań z magazynu, terminy dostaw,

Z pomocą odpowiednio skonfigurowanego systemu ERP proces produkcji w znacznym stopniu można zautomatyzować bez obawy o błędy lub zbędne opóźnienia w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym.

Gdzie kupić system ERP do planowania produkcji?

Szukasz rozbudowanego, ale solidnego i sprawdzonego ERP z modułem do planowania produkcji i koordynowania zapasów magazynowych? Sprawdź ofertę firmy Humansoft. To dostawca systemów ERP, który od ponad 30 lat wspiera cyfrową transformację przedsiębiorstw z wielu branż. Wypróbuj system Hermes SQL z modułem MRP II i zwiększ wydajność przedsiębiorstwa. Postaw na właściwe planowanie zintegrowane z wydajną produkcją. Usprawnienie przepływu produkcji to większy zysk dla przedsiębiorstwa.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%