Infekcje intymne to częsta przypadłość, która może dotyczyć każdej kobiety, bez względu na wiek. Za ich pojawienie się odpowiadają bakterie lub grzyby, choć nierzadko mamy do czynienia także z infekcjami mieszanymi. Objawy infekcji intymnych są dokuczliwe, a nieleczony stan zapalny może powodować poważne powikłania. Kobieta, która obserwuje u siebie objawy infekcji, powinna skonsultować się z lekarzem. Czy wizyta w stacjonarnym gabinecie zawsze jest niezbędna? Nie, obecnie z pomocą może przyjść również ginekolog online.
Infekcje intymne to stany zapalne lub zakażenia dotyczące okolic narządów płciowych – sromu, pochwy oraz szyjki macicy. Najczęściej wynikają z zaburzenia naturalnej równowagi mikroflory. Infekcje intymne wywoływane przez bakterie, grzyby, wirusy lub pasożyty. Do najczęstszych zalicza się: grzybicę pochwy, bakteryjne zapalenie pochwy oraz rzęsistkowicę. Czynniki sprzyjające wystąpieniu infekcji to m.in.
Infekcje intymne dają wyraźne i uporczywe objawy. Do tych typowych należą:
Zauważając u siebie takie objawy, warto skorzystać z konsultacji ginekologicznej online w MED24, podczas której lekarz zapozna się z objawami i zarekomenduje odpowiednie leczenie.
Długie kolejki do ginekologa zachęcają do skorzystania z konsultacji online. Pozwalają one uniknąć czekania pod gabinetem na wizytę, a także szybko uzyskać skierowanie, L4 online lub e-receptę. Jednak wiele pacjentem ma wątpliwości, czy ginekolog online może zdiagnozować i wyleczyć infekcję intymną?
Tak, bowiem konsultacja online niewiele różni się od normalnej wizyty w gabinecie. Różnicą jest to, że ginekolog online nie przeprowadza badania fizykalnego, a bazuje na szczegółowym wywiadzie medycznym i klinicznej ocenie stanu zdrowia pacjentki.
Podczas konsultacji lekarz pyta o występowanie takich objawów jak swędzenie, pieczenie, ból, zmiana wydzieliny czy nieprzyjemny zapach. W przypadku, gdy zajdzie podejrzenie infekcji ginekolog może wystawić skierowanie online na odpowiednie badania, m.in. wymaz z pochwy, które pacjentka wykona w laboratorium.
Bezpośrednie badanie ginekologiczne nie jest możliwe przez internet. Jednak ginekolog online na podstawie opisu objawów i historii medycznej potrafi postawić wstępną diagnozę oraz zaproponować skuteczne leczenie lub skierować na dalsze badania, jeśli objawy są nietypowe lub nasilone.
Podczas wizyty online ginekolog, na podstawie zgłoszonych objawów, może postawić wstępną diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie infekcji intymnej. W przypadku większości infekcji rekomendowane jest leczenie farmakologiczne. Leki dobierane są do rodzaju infekcji. Łagodne infekcje leczone są za pomocą preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Przy ostrzejszym przebiegu lekarz może zdecydować o wypisaniu recepty online na antybiotyki lub preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym.
W niektórych przypadkach oprócz lekarstw zalecane jest też stosowanie probiotyków, które pomogą przywrócić równowagę flory bakteryjnej pochwy. Ginekolog online, oprócz leków, może również zarekomendować dodatkowe zalecenia, m.in. unikanie współżycia w okresie leczenia, noszenie tylko bawełnianej bielizny, wykluczenie cukru z diety.
Jednak, gdy przepisane leki nie przyniosą ulgi, pojawią się nietypowe objawy, infekcja będzie nawracać lub nie ustępuje po leczeniu, ginekolog online może zalecić wizytę w stacjonarnym gabinecie. Jej celem będzie dokładniejsza diagnostyka, obejmująca m.in. badanie fizykalne lub/i dodatkowe testy laboratoryjne.
Leki przepisywane przez ginekologa online uzależnione są od patogenu (przyczyny), który wywołał infekcje intymne. Przy infekcjach o podłożu grzybiczym najczęściej stosowane są farmaceutyki na bazie flukonazolu, przy leczeniu zapalenia bakteryjnego pochwy te z substancją czynną o nazwie metronidazol. Jeśli ginekolog online zdiagnozuje infekcję wirusową, może wypisać receptę online np. na acyklowir.
W leczeniu infekcji intymnych mogą być stosowane leki podawane dopochwowo oraz doustnie. Pomocniczo stosuje się także globulki, kapsułki, płyny do irygacji, żele i kremy łagodzące pieczenie i swędzenie okolic intymnych. Wystawiona przez ginekologa recepta online może być realizowana w każdej aptece – stacjonarnej lub internetowej. Realizacja recepty online jest prosta i natychmiastowa, co pozwala rozpocząć leczenie natychmiast po konsultacji online i wykupieniu leków.
Konsultacje ginekologiczne online mają wiele zalet, szczególnie jeśli zauważy się u siebie objawy infekcji intymnej. Najważniejszą korzyścią jest możliwość uzyskania szybkiej pomocy i to bez wychodzenia z domu. Oszczędza to czas oraz eliminuje stres związany z wizytą w gabinecie lekarskim. Warto też wspomnieć, że możliwość odbycia konsultacji online pozwala zachować pełen komfort pacjentce. Jest to o tyle ważne, że objawy infekcji intymnych (pieczenie, swędzenie) często są dotkliwe i uciążliwe, mogą nawet wywołać dyskomfort przy chodzeniu, a tym samym utrudnić dotarcie do stacjonarnego gabinetu. Ginekolog online gwarantuje też komfort w zakresie prywatności – w czasie każdej konsultacji objawy infekcji można omówić w dyskretny sposób.
Kolejną zaletą ginekologicznej konsultacji online jest szybki dostęp do porady lekarskiej z możliwością uzyskania e-recepty. Już w jej trakcie lekarz może przepisać leki, które można wykupić w dowolnej aptece stacjonarnej. Umożliwia to szybkie rozpoczęcie leczenia i natychmiastową ulgę dla pacjentki. Dodatkowo możliwość omówienia wyników badań i dalszego leczenia w dogodnym dla pacjentki momencie sprawia, że cały proces leczenia staje się bardziej elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Omawiając zalety konsultacji online w leczeniu infekcji intymnych, nie można też pominąć kwestii czasu. Z raportu Barometr Watch Health Care „Kobieta w kolejce” wynika, że pacjentki na świadczenia w dziedzinie położnictwa i ginekologii w 2024 roku czekały 2,2 miesiąca (wcześniej 1,7 miesiąca). Problem z dostępnością mają przede wszystkim kobiety mieszkające w małych miejscowościach, gdzie liczba gabinetów ginekologicznych jest znikoma. Dla nich diagnoza i recepta online to często jedyny sposób na szybkie rozpoczęcie leczenia i uniknięcie powikłań po infekcjach intymnych.
Infekcje intymne to problem, który często powraca. To dlatego po zakończeniu leczenia bardzo ważne jest stosowanie zasad profilaktyki, które będą zapobiegać nawrotom. Kluczową kwestią jest noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny. Pozwoli ona skórze oddychać i zapobiegnie tworzeniu się wilgotnego środowiska sprzyjającego infekcjom. Chcąc uniknąć infekcji intymnych, należy zrezygnować nie tylko z noszenia sztucznej bielizny, ale też zbyt obcisłych ubrań. Warto też zaznaczyć, że lekarze-ginekolodzy rekomendują spanie bez bielizny oraz unikanie noszenia wkładek – takie zachowanie bowiem również przyczynia się do nawrotu infekcji.
Kolejną z zasad profilaktyki jest utrzymywanie odpowiedniej higieny intymnej. Oznacza to konieczność delikatnego mycia okolic intymnych przy użyciu łagodnych środków myjących o niskim pH (nie tradycyjnym mydłem), unikanie agresywnych kosmetyków, a w czasie menstruacji częstą wymianę podpasek i tamponów. W zadbaniu o odpowiednią florę bakteryjną pochwy pomogą też probiotyki ginekologiczne. Regularnie zażywane, będą utrzymywać naturalną równowagę i pH.
Do działań zmniejszających ryzyko powstania lub nawrotu infekcji intymnych zalicza się też: zabezpieczanie się podczas stosunku płciowego za pomocą prezerwatyw, stosowanie diety ograniczającej cukier, regularne wykonywanie badań cytologicznych oraz szczepienie przeciwko wirusowi HPV.