Zamknij

Środki na ptaszyńca, które każdy hodowca powinien znać

art. sponsorowany + 08:15, 12.03.2025 Aktualizacja: 08:15, 12.03.2025
Ptaszyniec kurzy (Dermanyssus gallinae) należy do gatunku roztoczy, który atakuje ptaki. Potocznie nazywany jest pchłami kurzymi, ale narażone są na niego również inne gatunki drobiu, np. kaczki, gęsi, indyki, przepiórki. Jego obecność w kurniku to prawdziwe utrapienie dla hodowców. Przede wszystkim bardzo szybko się rozmnaża, wysysa krew z ptaków, co powoduje ich stres, niepokój i spadek nieśności. W skrajnych przypadkach kury zaatakowane przez pasożyty padają z wycieńczenia bądź chorują na anemię. Mają poranione nogi i wyrywają sobie pióra, a to dodatkowo potęguje agresję w stadzie. Dla opłacalności hodowli ptaszyniec kurzy jest dużym zagrożeniem, ponieważ wywołuje spadek nieśności i mniejsze zyski ze sprzedaży jaj. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na pchły kurze, które skutecznie je zwalczają. Poznaj TOP 4 produkty na ptaszyńca, które warto mieć w swojej hodowli. Mają one na celu zwalczanie pasożytów, a także zapobieganie ich pojawianiu się.

Ptaszyniec kurzy a człowiek – po czym poznać pchły kur?

Małe czerwone robaczki, które spotkać można w kurniku to właśnie ptaszyńce. Atakują one kury, ale przechodzą również na człowieka. Żywicielem są ptaki i to właśnie one narażone są na największą inwazję pasożytów. Ptaszyńca u ludzi można zaobserwować na skórze. Gdy jest go dużo, każdorazowe wejście do kurnika sprawia, że pchły kur przechodzą na człowieka. Skaczą one po ciele, powodując niepokój, dyskomfort, a także odruch drapania. Przyczepiają się one do ubrania, przez co niezauważone mogą zostać przeniesione do innego budynku lub mieszkania. Ptaszyniec bez pożywienia potrafi przetrwać uśpiony nawet kilka długich miesięcy, co czyni go ciężkim do wytępienia przeciwnikiem. Jego największa aktywność obserwowana jest w ciepłych miesiącach. Najszybciej rozmnaża się w temperaturze od 20 do 25OC, dlatego wiosną i latem jego obecność jest najmocniej odczuwalna. Jeśli zatem wchodząc do kurnika, masz wrażenie, że coś po Tobie skacze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to pchły kurze. W takiej sytuacji nie ma na co czekać i naprawdę warto niezwłocznie zastosować środki zwalczające ptaszyńca, które pomogą wytępić go z hodowli kur, a także zapobiegną ponownemu pojawieniu się.

Drink Ex-Mite – środek do picia dla kur na ptaszyńca

Nowoczesny preparat przeciwko ptaszyńcowi podaje się ptakom do wody. Jest to bardzo wygodna dla hodowcy opcja, ponieważ nie musi wykonywać oprysku w kurniku. Drink Ex-Mite jest środkiem w pełni bezpiecznym dla kur, nie ma karencji na jaja i mięso. Podaje się go kurom do picia, podobnie jak Exzolt, rozcieńczając z wodą. Zasada działania preparatu jest bardzo prosta. Ptaszyńce po wypiciu krwi kury, która wcześniej otrzymała Drink Ex-Mite, mają zaburzone funkcje ruchowe, przez co nie wracają do kryjówki i nie mogą dalej się rozmnażać. Jest to niezwykle skuteczny proces zwalczający pasożyty w kurniku, który to proces składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności środek podaje się ptakom przez okres 7-10 dni. W tym czasie hodowca będzie obserwował duże skupiska padłego ptaszyńca, które należy usuwać z kurnika. Kurację preparatem Drink Ex-Mite należy powtórzyć ponownie po upływie tygodnia, tak by wyeliminować osobniki, które wykluły się z wcześniej już złożonych jaj. W ostatnim etapie, dla podtrzymania efektu, środek podaje się raz na miesiąc. Ta niezwykle skuteczna metoda na ptaszyńca eliminuje problem od początku do końca, przez co znalazła uznanie wśród wielu hodowców kur.

Harmonix – pułapka na ptaszyńca do stosowania na powierzchnię

By zmniejszyć populację ptaszyńca w kurniku, należy sukcesywnie odławiać dorosłe osobniki. Zapobiegnie to dalszemu rozmnażaniu się pasożytów i atakowaniu kur. Harmonix jest preparatem, który działa na zasadzie pułapki lepowej. Po kontakcie z substancją, ptaszyniec zostaje uwięziony i nie ma możliwości wydostania się z zasadzki. Co ważne, środek działa na zasadzie mechanicznej, dzięki czemu ptaszyńce nie nabywają na niego odporności. Można go stosować naprzemiennie i z innymi środkami chemicznymi lub preparatami do picia przeciwko ptaszyńcowi.

Ziemia okrzemkowa dla kur – higiena w kurniku i na wybiegu

Istnieją naturalne sposoby, które pomagają w likwidacji ptaszyńca. Jednym z nich jest ziemia okrzemkowa, potocznie nazywana również krzemionką. Diatomit wydobywa się z ziemi, a jego właściwości pomagają pozbyć się ptaszyńca kurzego, a także innych pasożytów w hodowli zwierząt. Sprawdza się również do tępienia insektów w domu, takich jak: pluskwy, karaluchy, prusaki, komary. Zasada działania ziemi okrzemkowej dla kur jest bardzo prosta. Ostre pancerzyki okrzemek uszkadzają strukturę pasożytów, co prowadzi do utraty przez nie wilgotności, czego konsekwencją jest śmierć szkodnika. Ziemię okrzemkową rozsypuje się w kurniku na ściółce, ale można nią również malować grzędy, gniazda i inne elementy konstrukcyjne. Do tego celu należy zmieszać ją z wodą, tak by powstała gęsta zawiesina. Ziemia okrzemkowa doskonale sprawdza się również do kąpieli kur. Wysypuje się ją na wybiegu w specjalnie przygotowanym pojemniku. Hodowcy często wykorzystują do tego celu starą oponę lub duży plastikowy pojemnik. Kury instynktownie wchodzą do basenu, usuwając w ten sposób z siebie ptaszyńce i inne piórojady. Jest to tani, a skuteczny sposób na pchły kurze.

Aqua Ex- Mite, czyli jak zapobiegać ptaszyńcom w kurniku?

By uniknąć pasożytów w kurniku, należy przede wszystkim przestrzegać higieny, czyli regularnie sprzątać i dezynfekować powierzchnię, np. ziemią okrzemkową i Sandezią, którymi sypie się ściółkę. Aby ptaszyniec nie gryzł kur, warto stosować środki odstraszające, dzięki którym pasożyty nie przedostają się na ptaki. Aqua Ex-Mite jest naturalnym preparatem opartym na bazie ziół. Po jego spożyciu wraz z wodą, kury wydzielają zapach, który zniechęca ptaszyńca. Jest to w pełni bezpieczny preparat, po którym, bez obaw, można spożywać jajka. Jest on też bardzo wydajny, dzięki czemu wystarcza kurom na dłuższy czas. Naturalne środki przeciw ptaszyńcowi działają podobnie jak preparaty na pchły dla psów i kotów, dlatego warto je stosować w hodowli. Należy jednak wybierać takie preparaty dla kur, które to produkty  są przebadane pod kątem karencji na jajka.

Podsumowanie

Ptaszyniec to duży problem w hodowlach. Dotyczy on zarówno dużych ferm drobiu, jak i przydomowych kurników. Szczególnie niebezpieczny robi się w momencie, kiedy przechodzi na człowieka, przez co może rozprzestrzeniać się  dalej i przedostawać się do innych pomieszczeń. Niesie również negatywne skutki dla opłacalności hodowli, powodując spadek produkcji jaj, jak i dla dobrostanu ptaków. Istnieją jednak sprawdzone metody na ptaszyńca, które pozwolą go zwalczyć, ale też i odstraszyć. Środki marki Fermo to sprawdzone rozwiązania, które stworzone zostały w oparciu o dużą wiedzę i doświadczenie, a także w odpowiedzi na potrzeby hodowców, którzy oczekują skutecznych a zarazem bezpiecznych środków,  bez karencji na jaja i mięso.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%