Zamknij

Gdzie i jak kupować materiały budowlane? 5 zasad, których należy się trzymać

12:31, 31.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:38, 31.12.2021

Zakup materiałów do budowy domu to duża operacja logistyczna i finansowa. Wielu inwestorów zastanawia się, czy zrobić to osobiście, czy zlecić firmie budowlanej. Istnieje grupa osób, które czują się pewniej robiąc zakupy na własną rękę. Zdecydowana większość inwestorów powierza zakupy firmie ogólnobudowlanej lub – jak np. w przypadku dachu – bezpośrednio ekipie dekarskiej. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, ale warto trzymać się kilku zasad dotyczących zakupów, sprawdzonych przez osoby budujące oraz firmy wykonawcze.

1. Zakupy hurtowe to lepsza cena!

Samodzielnie czy za pośrednictwem firmy budowlanej - kupując w jednym miejscu więcej produktów, możesz liczyć na lepsze ceny i dodatkowe bonusy. Możesz przedstawić listę niezbędnych zakupów i wynegocjować lepszą cenę, co jest bardziej rozsądnym i mniej czasochłonnym rozwiązaniem niż wyrywkowe sprawdzanie cen poszczególnych produktów w różnych sklepach. Nie zapominaj, że wykonawcy, jak choćby firmy dekarskie, mają często lepsze warunki finansowe w hurtowniach i zrobią zakupy wszystkich niezbędnych akcesoriów, na których się nie znasz. Jedno sprawdzone miejsce to również szansa na zwrot towaru, który ci pozostał (o ile nie został rozpakowany).

2. Zakupy w sklepie budowlanym to wiele korzyści.

Znakiem naszych czasów są zakupy w marketach, także budowlanych. W przypadku drobnych zakupów czy remontu we własnym zakresie to całkiem niezły wybór za względu na dużą ilość towarów w różnych kategoriach. Budowa rządzi się innymi prawami - będziesz potrzebować produktów czy marek, których nie znajdziesz w markecie lub trudno będzie ci skompletować wszystkie niezbędne akcesoria. Dlatego warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma hurtowni budowlanej lub wyspecjalizowanego sklepu budowlanego. Oba typy sklepów najczęściej ściśle współpracują z najlepszymi producentami materiałów budowlanych (np. Blachy Pruszyński), ponieważ zależy im na posiadaniu produktów cieszących się dobrą opinią - łatwiej je sprzedać, a reklamacji jest mniej. Ponadto możesz być obsłużony w bardziej indywidualny sposób i otrzymać wiele dodatkowych korzyści, jak choćby wstępny kosztorys na podstawie projektu budowlanego czy polecenie sprawdzonej firmy budowlanej. Jeśli robisz zakupy osobiście, doświadczeni doradcy pomogą ci w podjęciu decyzji - zwykle odbywają szkolenia produktowe, zbierają opinie od firm budowlanych na temat różnych marek i modeli, i dzielą się tym doświadczeniem z klientem, który czuje się zagubiony widząc wiele produktów podobnie wyglądających.

3. Nie daj się skusić się na najniższą cenę!

Pewnie łapiesz się na tym, że cen i opinii na temat marek poszukujesz w Internecie. Niewykluczone, że w sklepie internetowym znajdziesz lepszą cenę jakichś materiałów budowlanych. Pamiętaj jednak, że cena transportu może całkowicie zniwelować różnice, a nawet zwiększyć cenę zakupu. Dodatkowo, niektóre materiały wymagają specjalnych środków ostrożności podczas załadunku i transportu. Jeśli jesteś amatorem w kwestiach budowlanych i lepiej czujesz się mając osobisty kontakt ze sprzedawcą, doradcą czy towarem - skorzystaj z tradycyjnej formy zakupów – odwiedź hurtownię budowlaną lub specjalistyczny sklep. Skorzystaj z możliwości zorganizowanej przez sklep dostawy – będzie dbać o ich bezpieczeństwo stosując się do uznawanych przez producentów zasad. Pamiętaj również, że w pogoni za najniższą ceną możesz stracić to, co w budowie domu najważniejsze – jakość i trwałość oraz korzyści wynikające z okresu gwarancji udzielonej przez producenta oraz firmę budowlaną.

4. Kupuj rozsądne i uzgodnione ilości.

Jeśli chcesz samodzielnie robić zakupy materiałów budowlanych, uzgodnij z kierownikiem budowy lub firmą wykonawczą dokładne nazwy i ilości (łącznie z niezbędnym zapasem) oraz termin, w którym muszą znaleźć się na placu budowy. Pamiętaj, że kupując za mało materiału, możesz mieć do czynienia z niewielkimi różnicami w kolorze, jeśli dokupiony później materiał pochodzi z innej serii (jak zastrzegają producenci pokryć dachowych), a dodatkowo – możesz spowodować zastój na budowie. Jeśli np. na twoim dachu znajdą się blachodachówki panelowe, to przyjmuje się, że do wyliczonej ilości wynikającej z wielkości dachu dolicza się 5% więcej materiału na docięcia i odpady.

5. Kupujesz z wyprzedzeniem? Zrób to z głową!

Niektóre materiały kupione w okazyjnej cenie nie mogą być zbyt długo składowane, szczególnie jeśli nie ma na to odpowiednich warunków. Np. blachodachówki z arkusza wymagają sporo przestrzeni, zadaszenia, izolacji od podłogi i wentylacji zapewnionej pomiędzy arkuszami. Dobrym zwyczajem jest, aby zapoznać się z informacjami producentów na temat warunków i czasu składowania materiałów budowlanych, aby nie dopuścić do ich zniszczenia zanim zostaną wykorzystane. Wielu inwestorów łączy przezorność ze zmysłem do oszczędności – zamawia materiały z wyprzedzeniem – zimą lub wczesną wiosną, kiedy ceny są nieco niższe, albo korzysta z promocji producenta na dane modele, a skład budowlany je bezpiecznie przechowuje.

Zakup materiałów do budowy domu jest czasochłonnym zajęciem. Dla inwestora może być czasem zdobywania przyspieszonej edukacji w zakresie budowy własnego domu lub koszmarem, który powoduje stres i niezamierzoną stratę pieniędzy przez zwykłą niewiedzę. Warto zrobić sobie rachunek sumienia, na co nas obecnie stać i zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Ostatecznie obie strony mają wspólne cele – satysfakcję z efektu i stronienie od niepotrzebnych problemów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%