Zamknij

Sprawdź, na czym polega zdolność kredytowa i dlaczego jest tak ważna

10:06, 23.06.2022 mat.partnera Aktualizacja: 10:06, 23.06.2022

Proces kredytowania nie należy do najprostszych. Starając się choćby o kredyt hipoteczny, musisz uzyskać pozytywną weryfikację ze strony kredytodawcy. Najważniejsza w tym wszystkim jest zdolność kredytowa. Jakie czynniki uwzględnia i jak dokonać wstępnej analizy na własną rękę?

Co wpływa na zdolność kredytową i jak ją oszacować?

Każda osoba ubiegająca się o kredyt musi spełnić kilka wymagań. Jednym z nich jest zdolność kredytowa. Dla banku to wyraźny sygnał, iż potencjalny kredytobiorca posiada możliwość niezakłóconej niczym spłaty miesięcznych zobowiązań o określonej wysokości.

Poszczególne placówki mogą wyliczać ją na własny sposób. Istnieje jednak szereg uniwersalnych czynników, które niezależnie od wykorzystywanej metody, są brane pod uwagę. Należą do nich m.in.:

- wysokość uzyskiwanych zarobków,

- sposób pozyskiwania zasobów pieniężnych,

- koszty utrzymania gospodarstwa domowego,

- ilość osób zamieszkujących gospodarstwo domowe,

- obecne zobowiązania finansowe.

Choć oszacowanie zdolności kredytowej wymaga specjalistycznej wiedzy, wstępnych wyliczeń możesz dokonać samodzielnie, korzystając z prostego kalkulatora, takiego jak https://notus.pl/kalkulatory-kredytowe/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/. A jeśli zależy Ci na dogłębnej analizie, warto skorzystać z fachowego doradztwa finansowego. Współpraca z ekspertem pomoże Ci poprawić własną zdolność, a procedura ubiegania się o kredyt będzie dużo prostsza. Jednocześnie w korzystniejszy sposób zaplanujesz budżet domowy.

Nie tylko zdolność kredytowa. Pamiętaj o historii poprzednich zobowiązań

Zdolność kredytowa to tylko jeden z kilku czynników uwzględnianych przez banki przy zawieraniu umowy z kredytobiorcą. Nie można zapominać o historii poprzednich kredytów, jeśli te były zaciągane. Kredytodawca dokładnie zweryfikuje czy zobowiązania spłacałeś terminowo. W przypadku jakichkolwiek opóźnień szansa uzyskania zgody na kolejne wsparcie finansowe staje się dużo mniejsza.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%