Zamknij
REKLAMA

Wrotki vs Rolki

00:00, 29.07.2022 | materiał partnera

Co pojawiło się najpierw? Wrotki? A może jednak rolki? Pierwsza publiczna wrotkarnia powstała w USA już w 1876 roku, więc nie ma wątpliwości, że były to czterokołowe wrotki. Dużo później na rynku pojawiły się rolki i natychmiast zyskały ogromną popularność trochę reklasyfikując swoje „starsze rodzeństwo”. Dziś zarówno jeden jak i drugi sprzęt posiada szerokie grono zwolenników, a producenci prześcigają się w projektowaniu nowych wzorów i kolorów, aby sprostać gustom wszystkich użytkowników.

Podobieństwa i różnice

Wrotki i rolki różni przede wszystkim układ kółek – we wrotkach są one ułożone w dwóch rzędach przymocowanych do osobnych osi, w rolkach kółka zostały umieszczone w jednym rzędzie. Już samo suche wyobrażenie tego ułożenia pozwala stwierdzić, że wrotki będą stabilniejsze i łatwiej będzie utrzymać w nich równowagę. Rolki zapewnią nam większą zwrotność, skrętność oraz możliwość rozwinięcia większych prędkości. Kolejna różnica to umieszczenie hamulca, który we wrotkach znajduje się z przodu a w rolkach z tyłu buta. 

Co wybrać?

Wybór sprzętu zależy głownie od naszych oczekiwań. Jeżeli zależy nam na dobrej stabilności, lubimy spokojną jazdę rekreacyjną po płaskich terenach to najlepszym wyborem będą wrotki. Oprócz tego mają one w sobie coś szczególnego, a ich wybór często wiąże się z pewnego rodzaju fascynacją stylem retro czy American pin-up. Rolki sprawdzą się lepiej jeżeli lubimy bardziej agresywną i ekstremalną jazdę. Możemy zaangażować wtedy więcej mięśni i na pewno bardziej się zmęczymy. Osiągniemy również większe prędkości, więc do takiej jazdy na pewno trzeba lepiej się przygotować. Z rolkami polubią się również osoby które zimą jeżdżą na łyżwach. Co ciekawe, na rynku można znaleźć wrotko-rolki dla dzieci, które są niczym innym, jak łyżworolkami z dwoma, dodatkowymi kółkami po bokach. Taki sprzęt to dobry wybór jeżeli maluch dopiero uczy się jazdy. 

Aktywność dla każdego

Każdy sport to zdrowie, niezależnie czy wybierzemy jazdę na rolkach czy szaleństwa na wrotkach. Przy regularnej jeździe poprawimy swoją koordynację, wzmocnimy mięśnie oraz spalimy zbędne kalorie. Jazda na 4 kółkach nie obciąża stawów, więc nadaje się dla osób w każdym wieku – również starszych czy borykających się z nadwagą. Zarówno rolki jak i wrotki zapewnią świetną zabawę z korzyścią dla zdrowia, pamiętajmy jednak aby zawsze jeździć w kasku oraz ochraniaczach, które ochronią nas w razie upadku.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%