Zamknij

Mrowienie w nogach – jakie mogą być jego przyczyny?

13:29, 30.07.2022 mat.partnera Aktualizacja: 13:33, 30.07.2022

Mrowienie w nogach bywa określane jako parestezje. Przypadłość ta to tzw. czucie opaczne, które może objawiać się również w postaci drętwienia, wrażenia „przebiegnięcia prądu” czy zmiany temperatury skóry. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny mrowienia w nogach.
 

Mrowienie w nogach w wyniku ucisku


Mrowienie w nogach to dolegliwość, której doświadczył niemal każdy w związku z przyjmowaniem przez długi czas pozycji siedzącej z nogami założonymi jedna na drugą lub podkurczonymi. W tym przypadku parestezje są fizjologiczną reakcją organizmu na pogorszenie ukrwienia i ucisk wywierany na nerwy w kończynach dolnych, a to prowadzi do zaburzenia pracy tych struktur. Mrowienie nóg od kolan w dół to zatem dolegliwość powszechnie występująca u osób wykonujących pracę siedzącą, np. sekretarek, redaktorek, rejestratorek.

Ucisk odpowiedzialny za pojawienie się parestezji może być również związany ze stanami chorobowymi. Jednym z nich jest ucisk spowodowany dyskopatią. To choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, polegająca na uwypukleniu jądra tzw. dysku. Ucisk może być związany z innymi zmianami rozwijającymi się w tej lokalizacji, np. stanem zapalnym i towarzyszącym mu obrzękiem okolicznych tkanek, torbielą, guzem nowotworowym kości. 

Możliwe przyczyny mrowienia w nogach


Wśród potencjalnych przyczyn mrowienia w nogach wymienia się niedobory takich składników mineralnych, jak magnez, potas, wapń, sód, niedobory witamin z grupy B, a szczególnie witaminy B6 i B12, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (np. w przebiegu kwasicy metabolicznej – powikłanie cukrzycy), odwodnienie czy niedożywienie. 

Uczucie mrowienia w nogach towarzyszyć może neuroboreliozie. To forma boreliozy, w której dochodzi do zajęcia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Parestezje powszechnie obserwowane są w przebiegu chorób neurologicznych, takich jak migrena, udar niedokrwienny mózgu, stwardnienie rozsiane. Za ich powstanie odpowiadać mogą urazy nerwów i otaczających je tkanek, np. w wyniku wypadku, niewłaściwego podnoszenia ciężarów czy zespół Guillaina-Barrégo. 

Co jeszcze może powodować mrowienie w nogach?
Parestezje w kończynach dolnych towarzyszyć mogą również takim jednostkom chorobowym, jak:

  • zespół niespokojnych nóg (RLS),
  • zatrucie metalami ciężkimi, np. ołowiem,
  • niedobory odporności, w tym zespół AIDS,
  • zespoły ciasnoty wewnątrzstawowej i międzypowięziowej,
  • niektóre choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy, układowe zapalenie naczyń,
  • zaburzenia krążenia, np. w przebiegu miażdżycy, zarostowego zapalenia naczyń, niewydolności zastawek żylnych.

 
Mrowienie w nogach może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków, powikłaniem półpaśca, oparzenia lub odmrożenia tkanek, nadużywania alkoholu i substancji psychoaktywnych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%