Zamknij
REKLAMA

Jak wykonać ciekawą aranżację okna?

16.39, 14.09.2022 mat.partnera

Salon, sypialnia, kuchnia albo korytarz - wszędzie tam, gdzie jest do dyspozycji okno, warto pomysłowo je zaaranżować. Dzięki temu nie tylko będzie źródłem światła, ale również wyjątkową ozdobą pomieszczenia. Jak zrobić to w odpowiedni sposób, jakie dekoracje wybrać, na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Dobry pomysł i atrakcyjne inspiracje


Zanim udasz się na zakupy firan, zasłon czy ozdób, stwórz koncepcję dekoracji okna. Powinna ona uwzględniać kilka aspektów, które zadecydują o dalszych wyborach. Weź pod uwagę:

  • wielkość otworu okiennego,
  • wysokość montażu i rodzaj karnisza,
  • ilość światła wpadająca przez okno w poszczególnych porach dnia,
  • widok zza okna - czy chcesz go podkreślić, czy raczej ukryć,
  • funkcjonalność okna, sposób jego otwierania,
  • dodatkowe role dekoracji okiennych, na przykład zapewnienie intymności, ochrona przed przegrzewaniem,
  • styl pomieszczenia, kolorystykę, dodatki.

Brakuje pomysłów? Przydatne będą inspiracje na zdjęciach, przykładowych aranżacjach, które często możesz znaleźć w sklepach z zasłonami i firanami. Ustal, w jakim stylu chcesz utrzymać całe pomieszczenie albo sam wystrój okna i tego się trzymaj, dobierając dekoracje.


Jak wybrać odpowiednie dekoracje?


Wybór firan i zasłon albo innych elementów wystroju okna do pokoju to najczęściej złożony proces. Niektórzy decydują się na pomoc specjalistów, którzy tworzą projekt aranżacji, a następnie szyją na zamówienie jej poszczególne elementy. Jednak wygodną opcją są zasłony gotowe, które podobnie jak gotowe firanki dostępne są od ręki w wielu wariantach, także wymiarowych. Mogą być one pomocne także przy tworzeniu pomysłu na aranżację, być punktem wyjścia dla innych dodatków i tekstyliów w danym pomieszczeniu. 
Warto także rozważyć alternatywne dla klasycznych firan panele, zazdrostki czy tekstylne żaluzje, które często są także wybierane do różnych pomieszczeń. Uzupełnieniem tych bazowych elementów mogą być dodatki, na przykład ozdoby do zasłon, sznury i inne elementy już typowo dekoracyjne.


Wymiary, długości, materiały - co jest ważne przy zakupie?


Zanim wybierzesz konkretny produkt i go zamówisz, upewnij się, że będzie pasował nie tylko wyglądem, ale także wymiarami i funkcjonalnością. Należy zawsze dopasować dekoracje okienne do wymiarów samego okna, ale i karnisza i ewentualnych mebli lub elementów wyposażenia wnętrza w okolicy. Warto też przyjrzeć się właściwościom wybieranych materiałów - by nie były zbyt ciężkie, albo w drugą stronę - zbyt lekkie czy prześwitujące w stosunku do funkcji, jakie mają pełnić.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%