Zamknij

W jakich sektorach sprawdzą się sprężyny gazowe?

14:36, 30.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:36, 30.09.2022

Być może wiele słyszałeś o sprężynach naciągowych czy naciskowych. To metalowe elementy złożone ze zwojów, które zna chyba każdy. Jednak nie wszyscy wiedzą, że istnieją również sprężyny gazowe. Do czego się je wykorzystuje? W jakich sektorach są spotykane najczęściej? Sprawdzamy!

Sprężyny gazowe, czyli siła powietrza

Sprężyna gazowa bywa nazywana w różny sposób. Określa się ją jako sprężynę pneumatyczną lub gazowo-hydrauliczną. Mowa tutaj o metalowej konstrukcji, wypełnionej gazem – najczęściej powietrzem. W korpusie poza powietrzem znajduje się również tłok. To jego praca jest kluczowa dla działania sprężyny, nazywanej też siłownikiem.

Ruch tłoka powoduje sprężenie gazu, a tym samym zwiększenie jego objętości. W konsekwencji powstaje siła. Ponadto dochodzi również do amortyzacji ruchu. Pomaga w tym odrobina oleju, znajdująca się w korpusie. Właśnie przez obecność oleju element ten określa się jako sprężynę gazowo-hydrauliczną.

Najlepsze sprężyny gazowe oferują wyspecjalizowane firmy, posiadające doświadczenie w branży przemysłowej. Dobrym przykładem jest Cloos — sprężyny gazowe oferowane przez tę firmę to modele cenionej na rynku marki Lesjöfors.

Producent oferuje mocne sprężyny gazowe, zdolne do pracy w niemal każdych warunkach. W przypadku tego typu elementów wytrzymałość to kwestia kluczowa. Zapewnia ją natomiast solidne wykonanie z najwyższej klasy materiałów.

Do czego służą sprężyny pneumatyczne?

Wiemy już, czym są sprężyny gazowe. Jednak do czego one służą? Zadaniem tego typu elementów jest amortyzowanie wstrząsów i uderzeń. Jeśli dana konstrukcja jest wyposażona w siłownik, podniesienie czy przesunięcie elementu o określonej wadze będzie wymagało mniejszej siły. Co więcej, powrót do stanu wyjściowego będzie kontrolowany, ponieważ sprężyna posiada zdolność amortyzacji.

Ze względu na powyższe uwarunkowania sprężyn gazowych, wykorzystuje się je w licznych systemach otwierających. Stanowią nieodłączne elementy klap, włazów oraz bram i drzwi. Dzięki nim otworzenie klapy czy włazu staje się o wiele prostsze. Co więcej, podczas zamykania nie dochodzi do trzaskania. Wszystko przebiega w sposób kontrolowany.

Oczywiście sprężyny wykorzystuje się również w innych sytuacjach. Popularne jest ich stosowanie w przemyśle meblarskim. To dzięki nim możemy łagodnie otwierać i zamykać szafki czy szuflady. Mocne sprężyny gazowe montuje się też w maszynach i urządzeniach wykorzystywanych w przemyśle i budownictwie. Znajdują zastosowanie również w rolnictwie. Ponadto siłowniki zamawiają producenci narzędzi warsztatowych. Pneumatyka stale zyskuje na popularności. Wynika to z faktu, że sprzęt pneumatyczny daje duże możliwości niewielkim kosztem finansowym. Co więcej, jego praca jest ekologiczna.

Jak wymienić sprężyny gazowe, czyli wymagający element

Nie ma wątpliwości, że sprężyny gazowe bywają niezastąpione. Mowa o elementach niezwykle przydatnych w wielu sektorach. Niemniej pod niektórymi względami są one wyjątkowo wymagające. Jest tak choćby w kwestii tego, jak wymienić sprężyny gazowe. Jak się okazuje, bywa to zadanie trudne. Przeważnie wymaga demontażu wielu innych elementów konstrukcji.

Poza tym właściwe przymocowanie sprężyny jest kluczowe dla poprawności jej pracy. Co więcej, błąd może się okazać niebezpieczny. W końcu sprężyna przeważnie odpowiada za sprawne poruszanie się ciężkich elementów. Dlatego też montażem i demontażem sprężyn zawsze powinni zajmować się fachowcy z jak największym doświadczeniem w tym obszarze.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%