Zamknij
REKLAMA

Jaki dach nad tarasem - markiza, żagiel czy tradycyjne zadaszenie?

11:22, 18.03.2019 | materiał partnera
Skomentuj
Zadaszony taras jest wygodną strefą wypoczynku.

Jaki dach nad tarasem? Markiza, żagiel czy zadaszenie? Jakie wady i zalety ma każda z opcji? Zdradzamy w artykule.

Taras - wygodna, bezpieczna przestrzeń wypoczynkowa

Relaks na tarasie to przywilej nielicznych. Mogą się nim cieszyć tylko właściciele domków. Taras jest ulubionym miejscem wypoczynkowym w sezonie letnim.

Wypoczynek na tarasie zdecydowanie uprzyjemnią nam meble ogrodowe - wygodne komplety ogrodowe, pozwolą nam urządzić idealną strefę relaksu. Jednak, aby możliwe było korzystanie z tarasu również w upalne dni, konieczne będzie zamocowanie nad częścią tarasu przesłony przeciwsłonecznej.

Obecnie, dzięki pomysłowości producentów, możemy wybierać spośród wielu wariantów dachów i przesłon tarasowych - mamy możliwość mocowania markizy, i to zarówno takich sterowanych mechanicznie, jak też elektrycznie, możemy zdecydować się na nowoczesny żagiel czy zadaszyć taras tradycyjnym zadaszeniem z drewna.

Proste, ale efektowne zadaszenie Flora z oferty Ogrodolandia.pl

Wszelkie zadaszenia tarasu zdecydowanie poprawiają nam komfort użytkowania tarasu - skuteczna ochrona przez intensywnym słońcem, będzie pożądana podczas szczególnie upalnych dni. Dodatkowo osłona przed słońcem, mocowana przy tarasie, ogranicza również nagrzewanie się pomieszczenia, przy którym jest zamocowana. Markiza, żagiel czy zadaszenie powodują, że we wnętrzu salonu, czy pokoju przylegającego do tarasu, będzie chłodniej. Zadaszenie nie powinno również obejmować schodów prowadzących na taras.

Każdy z tych sposobów przesłonięcia tarasu od słońca ma swoje wady i zalety - w tym artykule przyglądamy się każdemu z nich nieco bliżej.

Drewniane schody ładnie łączą drewniany taras z wnętrzem, tu schody z Artcorestudio

Markizy tarasowe - wygodne i łatwe w montażu

Markizy tarasowe sprawdzają się w roli zadaszenia bardzo dobrze. Markizy to atrakcyjne przesłony, których zarówno obsługa, jak też pielęgnacja, jest bardzo prosta. Jedynym warunkiem sprawnego działania jest właściwy montaż, który ze względu na ingerencję w elewację budynku, najlepiej zlecić fachowcom. Planując taras przy domu, najlepiej jest od razu zaplanować jego zadaszenie. Jeżeli nie chcemy wykonywać tradycyjnej, drewnianej konstrukcji i decydujemy się na markizę, warto przygotować ścianę do jej montażu. Markizę montuje się do elewacji za pomocą kołków kotwiących, lub mocuje się ją do konstrukcji dachu. Jeżeli na ścianę naszego domu wykonana jest izolacja ze styropianu i struktura, konieczne będzie jej miejscowe nawiercenie,w celu solidnego montażu tej konstrukcji.

Markizy tarasowe mogą być zasilane elektrycznie lub sterowane ręcznie. Ich cena zależy głównie od tego z jakimi sterowaniem mamy do czynienia. Najprostsze, mechaniczne markizy możemy kupić już za około 400 zł, natomiast markizy sterowane automatycznie - mogą kosztować nawet kilka tysięcy.

Markiza tarasowa jest o tyle wygodnym zadaszeniem, że możemy dopasowywać ją do warunków atmosferycznych. Kiedy chcemy korzystać z pierwszych promieni słońca na tarasie, czy wygrzać się tam w rześki, jesienny poranek - markiza może być złożona, a tym samym nie pochłania słońca, na którym nam zależy. Rozkładamy ją dopiero kiedy słońce staje się zbyt silne.

Markiza tarasowa najczęściej przesłania tylko część tarasu - jest zlokalizowana nad strefą wypoczynkową, lub stołową. Jej szerokość to około 3 - 4 metrów. Pozostała część większego tarasu może być zagospodarowana przez nasadzenia roślinne w donicach, które będą potrzebowały światła do wzrostu.

Markiza zbudowana jest najczęściej z lekkiego, metalowego stelaża z aluminium, który jest wyposażony w materiałowe poszycie. Aluminiowy stelaż składa się, natomiast poszycie z materiału jest nawijane na aluminiową rurę.

Poszycie markizy powinno być wykonane z takie materiału, który będzie wodoodporny jak również wysoce odporny na zanieczyszczenia.

Konserwacja markizy nie jest konieczna, natomiast jej pielęgnacja opiera się tylko do czyszczeniu. Markizę możemy myć za pomocą myjki ciśnieniowej, lub rozkładając ją podczas deszczu. Najważniejsze po tym zabiegu to aby pozostawić markizę do całkowitego wyschnięcia, tak aby materiał nie zapleśniał.

Inwestycja w wysokiej jakości markizę, wykonaną z odpornego poliestru lub akrylu powoduje, że mamy pewność, iż materiał nie traci koloru, ani nie będzie ulegał zniszczeniu nawet po długich latach użytkowania.

Rozwinięta markiza może pozostać bez ochrony, albo może być chowana w kasecie lub półkasecie. Taka ochrona pozwala nam na bezpieczne przechowywanie markizy podczas zimy, kiedy to konstrukcja zostaje na zewnątrz.

Dodatkowy wyposażeniem markizy może być oświetlenie ledowe, zamocowane w jej konstrukcji, Jest to oczywiście element markizy zasilanej elektrycznie.

Żagiel tarasowy jest nowoczesnym sposobem.

Żagiel tarasowy - nowoczesny model markizy

Żagiel tarasowy to nowoczesna propozycja na taras, która swoją nazwę zawdzięcza chyba swojemu charakterystycznemu kształtowi. Żagiel tarasowy to trójkątny fragment materiału, o wysokich właściwościach - jest odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć, nasłonecznienie. Najczęściej jest to materiał akrylowy. Żagiel ogrodowy jest dostępny w wielu kolorach, możemy dopasować go do swojego tarasu. Najczęściej jest mocowany w dwóch miejscach do ściany budynku, natomiast jeden “róg’ żagla mocujemy do specjalnej konstrukcji. Jednak żagiel możemy stosować jako zadaszenie również dla taras wolnostojącego czyli takiego, który nie jest związany z budynkiem domu. Wtedy konstrukcja zadaszenia jest rozpięta na aluminiowej podporze, a naciągnięta za pomocą stalowych linek.

Czym jeszcze możemy zacienić taras?

Bardzo łatwym sposobem na zacienienie tarasu, jest zastosowanie parasola ogrodowego. Parasol ogrodowy parasol owi nie równy. Solidny parasol ogrodowy ma czaszę o średnicy około 2 metrów, która jest mocowana na stelażu z drewna egzotycznego lub metalu. Parasol ogrodowy wymaga solidnego obciążenia, tak aby jego użytkowanie, nawet w czasie wietrznych dni, było bezpieczne.

Parasol ogrodowy możemy szybko i łatwo wprowadzić do ogrodu.

Parasol ogrodowy jest wygodny, możemy go składać i rozkładać o dowolnej porze. Bardzo często duże parasole ogrodowe są wyposażone w korbkę, za pomocą której stresujemy system linek, rozkładającym parasolem. Czasza parasola jest wykonana z materiału podobnego do tego używanego na markizach, czyli materiału odpornego na deszcz, słońce.

Tradycyjnie zadaszony taras.

Tradycyjne zadaszenia tarasu

Tradycyjne zadaszenia tarasu to rozwiązania najbardziej kosztowne, ze wszystkich zaprezentowanych w tym artykule. Ich budowa wymaga fachowej wiedzy, a czasami pozwoleń budowlanych, więc wiąże się z wieloma skomplikowanymi aspektami.

Jednak dla wielu z nas wciąż tradycyjne zadaszenia tarasu są najbardziej pożądaną formą dachu nad tą strefą. Murowane lub drewniane zadaszenia są solidne, bardzo wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu. Ich konstrukcja jest bardzo atrakcyjna, często wykończone są tak, jak dom, jego elewacja. Zadaszenia tarasu są wykonywane już podczas budowy domu.

Zadaszenia tarasu wykonane z drewna będą wymagały naszej pielęgnacji - podobnie jak wszelkie elementy wykonane z drewna, muszą być regularnie impregnowane, zabezpieczone przed korozją. Kolejnym minusem tych rozwiązań jest brak możliwości dopasowania ich do warunków atmosferycznych. Nie mamy jak złożyć takiego zadaszenia - niezależnie czy chcemy korzystać z wiosennego słońca, czy schronić się przed palącym letnim skwarem, zadaszenia te będą zaciemniały tarasu. Jedyną możliwością, która pozwoli nam dopasować zadaszenie do naszych oczekiwań, jest wykonanie go tylko nad częścią tarasu.

Dach nad tarasem pozwala nam korzystać z tej strefy niezależnie od pogody. Wiele wariantów, jakie mamy do wyboru : markizy, żagle, parasole czy też tradycyjne zadaszenia, pozwalają dopasować je do naszych upodobań, oczekiwań i możliwości finansowych.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (1)

PawełPaweł

0 0

Jakkolwiek urządza się ogród, należy pamiętać o praktyczności i bezpieczeństwie - jeden podmuch wiatru może zrujnować cały misterny plan pięknej aranżacji ogrodu 13:42, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone