Zamknij
REKLAMA

Co warto zobaczyć w Juracie?

19:14, 02.09.2019 | materiały partnera

Jurata to wyjątkowa miejscowość położona na Półwyspie Helskim, niegdyś część Jastarni. Każdego roku przyjeżdża tu mnóstwo turystów, by cieszyć się pięknymi widokami, drobnym złotym piaskiem i klimatem luksusowego kurortu. Sama nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od imienia litewskiej bogini Jurate, która była najstarszą i najpiękniejszą syreną.

Jurate zakochała się w ubogim rybaku Kastytisie, co nie podobało się innym bogom. Za karę bóg Perkun zniszczył jej podwodny bursztynowy pałac a ukochanego zabił. Dzisiaj na brzegach Juraty możemy spotkać pamiątki tamtych wydarzeń, pozostałości zamku i łzy syreny wyrzuca co jakiś czas morze w postaci bursztynów.

Luksus z lat 30- tych

Jurata od początku miała być miejscem luksusowego wypoczynku, w którym będą się spotykać elity naszego kraju. W 1928 roku wybrano więc kawałek ziemi na Mierzei Helskiej i zaczęto budować domki letniskowego. Bardzo szybko Jurata stała się jednym z ulubionych miejsc polityków i artystów. Wielu z nich miało tu swoje rezydencje, które przetrwały do dziś.

Często przebywali tu m.in. prezydent Ignacy Mościcki, Józef Beck czy Eugeniusz Bodo. Wyjątkową postacią, która zapisała się w historii miasta,  był malarz Wojciech Kossak. Niektórzy krytycy uważają, że to właśnie tu stworzył swoje wielkie dzieło "Zaślubiny z morzem". Artysta swoją miłość do Juraty zakorzenił w córkach. Maria Pawlikowska- Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec również często tu odpoczywały i tworzyły. Do dzisiaj zachowało się atelier Wojciecha Kossaka przy ul. Świętopełka. Można także odwiedzić galerię przy ul. Międzymorze założoną przez Poznańskiego, w której wystawiał swoje obrazy.

Stawiając pierwsze kroki w Juracie od razu poczujemy klimat lat minionych. Wiele z budynków zamieszkałych przez znane osobistości do dziś są w idealnym stanie. Wybierając apartamenty na wynajem w Juracie poczujemy trochę luksusu rodem z tamtych lat, w końcu miejscowość często nazywano polskim Palm Beach. Zachowany układ urbanistyczny, dzikość przyrody i cudowne zachody słońca sprawią, że szybko zakochamy się w Juracie.

Atrakcje Juraty

Największą atrakcją Juraty jest jej położenie, piękna przyroda, piaszczysta plaża i liczne ścieżki pozwalają odkryć piękno Półwyspu Helskiego. Nigdzie indziej nie spotkamy też takich pięknych zachodów słońca, które warto oglądać z plaży lub długiego drewnianego mola. Apartamenty na wynajem w Juracie posiadają balkony, z których również możemy obserwować to cudowne zjawisko. Wyjątkowa roślinność, biały piasek i piękne nadbrzeża przywołują na myśl hiszpańskie plaże.

W Juracie odnajdziemy nie tylko luksus, ale i dobrą infrastrukturę, liczne restauracje, kawiarnie czy lodziarnie zachęcają do spędzania w nich czasu. Duża ilość tras spacerowych i deptaków zachęca do aktywnego spędzania czasu. Dla rodzin z dziećmi dostępny jest park linowy oraz place zabaw, które zapewnią rozrywkę najmłodszym. Niedaleko Juraty, na krańcu Półwyspu Helskiego, znajduje się słynne fokarium, do którego koniecznie trzeba się wybrać.

Apartamenty w Juracie znajdziesz na stronie BlueApart.pl/apartamenty/jurata

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone