Zamknij

Jak powinna wyglądać mała architektura miejska?

08:16, 11.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:17, 11.09.2020

Nowoczesne miasta i metropolie rywalizują ze sobą pod względem atrakcyjności i funkcjonalności. Władze dokładają wszelkich starań, aby okolica była atrakcyjna zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Mała architektura miejska ma ogromne znaczenie. Starannie zaprojektowana przestrzeń publiczna może ożywić okolicę, nadać jej charakteru i wyrazu.

Może stać się znakiem rozpoznawczym miasta i sprawić, że będzie ono wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Estetycznie zagospodarowywany teren, wypielęgnowana roślinność oraz dobrze zaprojektowane ławki, wiaty, czy donice z kwiatami, sprawiają, że przestrzeń staje się uporządkowana i przyjemna. Mała architektura miejska ma duży wpływ na nasze odczucia i decyduje o tym, czy będziemy tam z przyjemnością wracać...

Czym jest i jakie funkcje pełni mała architektura miejska?

Mała architektura miejska to elementy zabudowy, które umiejscowione są na terenach przestrzeni publicznej, takich jak chodniki, parki, place czy miejsca parkingowe. Mogą to być ławki, kosze, stojaki rowerowe, światła uliczne, osłony drzew, wiaty przystanków autobusowych czy też tablice informacyjne. Odpowiednio zaplanowane i umieszczone elementy, pomagają zachować i dostosować funkcje użytkowe danej przestrzeni oraz stają się ozdobą okolicy.

Dobrze zaprojektowana mała architektura miejska może pełnić funkcje praktyczne, porządkowe, ozdobne albo wszystkie naraz. Ławka czy stojak rowerowy ustawione w odpowiednim miejscu, spełnią się użytkowo i mogą też skutecznie zablokować ruch pojazdów na terenach przeznaczonych dla pieszych lub uniemożliwiać parkowanie w niedozwolonych miejscach. Duże masywne donice z kwiatami lub eleganckie słupki również poradzą sobie doskonale.

Jaka powinna być mała architektura miejska?

Jak powinna wyglądać mała architektura miejska? Zależy to przede wszystkim od terenu i jego przeznaczenia, ale warto pamiętać również o walorach estetycznych. Miasto powinno być nowoczesne i atrakcyjne – nie tylko dla gości, ale także jego mieszkańców. Aby ulice polskich miast nie były zbyt jednolite i wyposażone według najprostszych i najbardziej uniwersalnych wzorów, planując przestrzenie, warto postawić na oryginalne i nowoczesne projekty.

Mała architektura miejska powinna być zaprojektowana tak, aby podkreślić walory danego miejsca, wyróżnić je i sprawić, aby każdy chętnie spędzał tam czas. Każdy dobry producent małej architektury miejskiej doskonale połączy w swoich produktach bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetyczny wygląd z kreatywnym i innowacyjnym wzornictwem. Bogactwo wyboru pozwala zastosować rozwiązania, które doskonale skomponują się z otaczającym krajobrazem.

Na co warto zwrócić uwagę podczas planowania przestrzeni i dobierania mebli ulicznych?

Teren powinien być mądrze zagospodarowywany i wyposażony w funkcjonalne meble uliczne, takie jak np. ławki. Choć najpopularniejsze są ławki drewniane, to każdy producent małej architektury miejskiej z przyjemnością dostarczy rozwiązania nowoczesne, niebanalne i bardzo pomysłowe, które staną się ozdobą otoczenia (zobacz: https://www.lawkaogrodowa.pl/). Ławki nie muszą być nudne i szare! Mogą być szalone! W każdym kolorze i kształcie!

Oprócz klasycznych, drewnianych ławek, znajdziemy też metalowe, betonowe, a nawet takie, które wyglądają jak rzeźby. Użytkownicy bardzo chętnie korzystają też z leżaków, które doskonale sprawdzają się nad wodą albo w parku, gdzie można wypocząć, łapiąc promienie słoneczne… Jeśli jednak mebel stanie za blisko kosza na śmieci, to nieprzyjemny zapach sprawi, że nikt nie będzie z niego chętnie korzystał.

Trzeba pamiętać także o tym, że przestrzenie publiczne dostępne są dla każdego. Korzystają z nich również osoby starsze i niepełnosprawne. Meble uwzględniające potrzeby i warunki konkretnej przestrzeni będą bardziej funkcjonalne. W rejonach, gdzie przebywa najwięcej osób starszych, sprawdzą się wyższe ławki, ponieważ starsi ludzie mogą mieć problem, by wstać z niskich mebli. Za to młodzież najchętniej spędza czas na ławkach, które są niemal zrównane z ziemią.

Niektóre tereny małej architektury, takie jak np. place zabaw, mogą być przeznaczone dla konkretnej grupy użytkowników, lecz będą tam przebywać nie tylko dzieci, ale także ich opiekunowie. Dlatego też przy planowaniu przestrzeni, warto wziąć to pod uwagę, aby producent małej architektury miejskiej mógł dopasować najlepsze rozwiązania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%