Zamknij

Jak wygląda praca w policji?

12:23, 26.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:24, 26.11.2020

Praca w policji to odpowiedzialne i wymagająca posada. Mimo zagrożeń, jakie za sobą niesie, coraz więcej młodych ludzi decyduje się na szkołę mundurową i pełnienie służby. Opinie o tym zawodzie są różne. Sprawdź, jak wygląda praca w policji i na jakie zarobki mogą liczyć policjanci.

Praca w policji: jak wygląda?

Wielu chłopców od najmłodszych lat marzy o ratowaniu świata i byciu policjantem. Praca w policji wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i niesie za sobą spore niebezpieczeństwo. Decyzja o wstąpieniu do służb mundurowych wymaga dużej odwagi i samodyscypliny. Niektórzy uważają, że aby być policjantem trzeba czuć powołanie i kochać ten zawód. Z pewnością, nie każdy jest stworzony do pełnienia tej funkcji. Jeżeli nie lubisz aktywności fizycznej, słabo radzisz sobie w stresujących sytuacjach, a przestrzeganie prawa nie jest dla Ciebie wartością nadrzędną, to prawdopodobnie nie jest ci pisana praca w policji. Opinie dotyczące policjantów są rozmaite. Jedni uważają, że są bohaterami, inni traktują ich ze zniewagą i krytykują przyznawane im dodatki rządowe jak np. 500+ dla policjantów. Trzeba jednak pamiętać, że w kryzysowych sytuacjach to właśnie policjanci są naszym wsparciem i zawsze muszą być w gotowości, by nam pomóc. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością i zobowiązaniem, jakie niesie za sobą praca w policji. Wymagania, które trzeba spełnić, aby zostać policjantem są spore. 

Praca w policji - wymagania

Zastanawiasz się, jak wygląda praca w policji i jakie wymagania musisz spełnić, aby wstąpić do służby? O pracę w policji może starać się osoba, która posiada polskie obywatelstwo, nie była karana wyrokiem prawomocnym i cieszy się nieposzlakowaną opinią w społeczeństwie. Ważnym aspektem przy staraniu się o przyjęcie do służby mundurowej jest przystąpienie do testów sprawnościowych oraz psychologicznych. Dobry policjant powinien być w pełni sił, a jego sprawność fizyczna zostanie oceniona przed odebraniem odznaki. Wiele osób do podjęcia się tej pracy motywują zarobki w policji i wcześniejsza emerytura, lecz jeżeli nie czujesz powołania do chronienia i pomagania ludziom, to znajdź sobie inny zawód. Natomiast, jeśli spełniasz podane wymogi, lubisz aktywność fizyczną i masz predyspozycję do służby, to bardzo możliwe, że odnajdziesz się w zawodzie policjanta.

Praca w policji: warunki

Pełnienie służby w policji niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Aktywność fizyczna jest w tej pracy nieunikniona, a sprawność ruchowa policjanta jest niezbędna w wykonywaniu przez niego obowiązków służbowych. Ze względu na ten aspekt, przejście na emeryturę policjanta jest możliwe, gdy ukończy on 55 lat lub przekroczy 25 lat pracy w policji. Jeszcze kilka lat temu wiek emerytalny policjanta był o 10 lat niższy i w momencie przepracowania 15 lat na służbie, pracownik mógł udać się na emeryturę. Zmian dokonano w 2012 roku. 

Pensja policjanta jest zależna od stopnia i stażu służby. Na zarobki w policji składa się kilka czynników. W skład całego wynagrodzenia wchodzi: pensja zasadnicza, mundurówka, trzynastka i świadczenie w ramach pakietu socjalnego. W 2020 roku wynagrodzenie policjanta zostało podniesione o dodatkowe 500 złotych w związku z podpisaniem porozumienia między związkami policji a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. W obliczaniu pensji “na rękę” po odprowadzeniu składek pomocny będzie kalkulator wynagrodzeń. Wysokość otrzymywanego wynagrodzenia ostatecznie wiąże się z awansami policjanta. Zarobki na poszczególnych szczeblach są publikowane na oficjalnej stronie info.policja.pl, można tam zobaczyć, jaką pensję miesięcznie otrzymują pracownicy ze względu na swój stopień policyjny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%