Zamknij
REKLAMA

Technologia światłowodowa- innowacyjne rozwiązania dla każdego

13:53, 04.01.2021 | materiały partnera

Oczekiwania konsumentów wobec nowoczesnych technologii, m.in. nieograniczonego dostępu do Internetu stale rosną. Potrzeba coraz szybszej transmisji przyczyniła się do rozwoju innowacyjnych systemów domowego przesyłu danych zwanego FTTH, czyli Fiber to the home. Ideą sieci światłowodowej jest dostawa światłowodu bezpośrednio do poszczególnych gospodarstw domowych, bez stacji pośrednich. Wcześniejsze systemy dostarczały łącze do konkretnego budynku lub stacji i dopiero za ich pośrednictwem kabli odbiorca finalny mógł korzystać z transferu. Technologia światłowodowa to system przeźroczystych włókien szklanych i innych tworzyw sztucznych. Dane przesyłane są za pomocą światła, co zapewnia błyskawiczną transmisję.

Czym jest technologia światłowodowa?

Warto wiedzieć, że technika światłowodowa bazuje na współpracy ze zwykłymi systemami łączności. Niezbędna jest więc konwersja sygnału w formie optycznej na elektryczną i odwrotnie. Urządzeniami, które pomagają w takim procesie nazywane są switche'ami optoelektrycznymi. W trakcie każdej konwersji zwykle występują opóźnienia czasowe, co skutkuje zmniejszeniem przepływu całej sieci.

Akcesoria do światłowodów- co jest niezbędne?

Światłowody łączą się z kartami sieciowymi za pomocą złącza typu fiber connection. To stale doskonalone złącza zapewniają  terabajtowe transfery na ogromne dystanse niemalże bez żadnych zakłóceń. Dzięki swojej infrastrukturze i specyficznej budowie sieć światłowodowa działa niezawodnie niezależnie od warunków atmosferycznych. Technologia FTTH udostępnia pełną szerokość pasma, co dla odbiorcy oznacza praktycznie nieograniczony, stabilny i bardzo szybki transfer.

Największe zalety technologii światłowodowej

System światłowodowy zapewnia bardzo szybki i stabilny dostęp do sieci, niezależnie od warunków zewnętrznych czy ingerencji innych osób. Nowoczesny sposób transferu danych daje przewagę nad innymi technologiami nie tylko w kwestii prędkości, ale także w innych aspektach. Technologia FTTH wykorzystuje sygnał optyczny, który nie podlega zakłóceniom, zwykle spotykanym przy wykorzystaniu tradycyjnych środków przekazu. W paśmie światłowodu nie ma zjawiska współdzielenia, co sprawia, że łącze zapewnia jednocześnie nieograniczony dostęp do wielu usług telekomunikacyjnych. Oprócz dobrej, stabilnej prędkości oraz szerokiego dostępu symetrycznego pasma, technologia światłowodowa wyróżnia się niezawodnością z uwagi na fakt, że pomiędzy użytkownikiem i serwerownią nie ma żadnych aktywnych urządzeń. Dodatkową zaletą światłowodu są niskie koszty eksploatacji przy wysokiej trwałości i żywotności tej technologii. Istotnym walorem tej sieci jest wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż transmisja jest trudniejsza do przechwycenia przez osoby niepożądane.

Światłowody- ciągły rozwój technologii

Sieci światłowodowe rozwijają się stopniowo, lecz intensywnie i w ciągu kilku lat z pewnością zdominują dotychczasowe technologie. Obecnie system FTTH stanowi dosyć wysokie koszty, wkrótce jednak okaże się doskonałą i zyskowną inwestycją.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA