Zamknij

Jak wprawić w ruch wodę w akwarium

09:56, 08.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:57, 08.01.2021

Bardzo ważnym elementem dla prawidłowego działania akwarium jest uzyskanie jak najsilniejszej filtracji. Jeśli dostarczamy do akwarium CO2, czy to w postaci gazowej, czy płynnej, albo na przykład nawozimy, konieczna jest filtracja, która pomoże nam pobudzić wodę, a tym samym przetransportować CO2 i nawóz do roślin. Gdy woda nie wiruje wokół roślin i nie dostarcza niezbędnego nawozu, liście stopniowo obumierają. Jeśli nasze liście w dużej mierze gniją, mamy w wodzie dużo amoniaku, który może wspomagać tworzenie się glonów, co oczywiście jest niepożądane.

Podstawą jest zakup mocniejszego filtra niż rekomenduje producent do poszczególnych produktów. Zdecydowanie wskazany jest dobór filtra zewnętrznego zgodnie z dolną granicą zalecaną przez producenta. Na pewno nic nie zepsujemy wybierając silniejszy filtr. Mimo to może się zdarzyć, że w niektórych miejscach akwarium woda nadal nie będzie prawidłowo krążyć. Może to być spowodowane na przykład dekoracjami umieszczonymi w zbiorniku. Aby pozbyć się problemu należy zamontować pompę strumieniową w miejscu, w którym woda słabo krąży i skierować jej prąd w odpowiednie miejsce. Dzięki temu dostarczymy odpowiedni nawóz do roślin

Bardzo ważne jest również, aby filtr, który biologicznie oczyszcza naszą wodę, miał jak najwięcej materiałów porowatych. Zapewniają one dużą powierzchnię do osadzania się bakterii nitryfikacyjnych.

Aby filtr działał tak, jak powinien, musimy go serwisować. W filtrze znajduje się wiele gumowych uszczelek, które z czasem tracą elastyczność, a tym samym tracą swą funkcjonalność. Uszczelki powinniśmy nacierać silikonem akwarystycznym. Skupiamy się na głowicy filtra, w której znajduje się przejściówka do węża i uszczelka pod głowicą. W przypadku pojemnika filtra można również nasmarować klapki łączące korpus i głowicę filtra.

Kiedy wracamy do obiegu wody w akwarium, nie wolno nam zapominać, że powierzchnia wody również musi się poruszać. Jeśli tak się nie stanie, na powierzchni może powstać tzw. tłusty film, który uniemożliwia przemieszczanie się powietrza zarówno z akwarium, jak i do akwarium. Filtr powierzchniowy z pewnością nam tutaj pomoże.

Występują dwa rodzaje skimmerów. Jeden z silnikiem umieszczonym pod powierzchnią wody, gdzie zasysa nieczystości lub lub drugi, który jest zamontowany na wężu dopływowym filtra zewnętrznego. Woda zostanie wówczas zassana do filtra zarówno ze zbiornika, jak i z powierzchni wprawiajac dodatkowo nasze rośliny w lekkie falowanie umożliwiając ich napowietrzanie.

Podsumowując podstawowe wymagania dotyczące przepływu wody w akwarium musimy skupić się na uzyskaniu większego filtra oraz prawidłowym ustawieniu zasysania i odprowadzania. Następnie po prostu regularnie monitoruj akwarium i rozwiązuj natychmiastowo problemy z gromadzącym się brudem w zbiorniku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%