Zamknij
REKLAMA

Zlewozmywak w kolorze miedzi

08:46, 08.02.2021 | materiały partnera

Miedź to materiał, który bez dwóch zdań wpisuje się w nowoczesne trendy. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej producentów AGD w swojej ofercie umieszcza miedziane zlewozmywaki. Do jakiego stylu kuchni pasować będzie zlew w kolorze miedzi, czy jest praktyczny i czy jest wymagający w utrzymaniu?

 

Zlew kuchenny miedziany czy w kolorze miedzianym?

Zlewozmywaki o charakterystycznej barwie miedzi wcale nie muszą być z miedzi wykonane – i najczęściej nie są. Materiał wykonania oraz sposób pokrycia zlewu w kolorze miedzi będzie decydował o jego odcieniu i sposobie użytkowania oraz pielęgnacji. Zlewozmywaki stylizowane na miedziane robione są z:

  • stali szlachetnej – zlewy w kolorze miedzi najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej, która poddana zostaje odpowiedniej obróbce dla uzyskania charakterystycznego wykończenia,
  • mosiądzu – chociaż mosiądz to stop miedzi i cynku, mosiężne zlewozmywaki mają raczej złotawy odcień, niż rdzawy, który jest charakterystyczny dla miedzi. Z kolei zlewy w kolorze mosiądzu również najczęściej wykonane będą ze stali,
  • ceramiki – to najrzadziej spotykane modele, ceramika sanitarna częściej wykorzystywana jest do produkcji umywalek w kolorze miedzi przeznaczonych do łazienki.

 

Zlew z miedzi – plusy i minusy

Typowy zlewozmywak wykonany stricte z miedzi będzie dobrym rozwiązaniem do kuchni – zarówno pod względem designu, jak i funkcjonalności. Miedź to materiał o właściwościach antybakteryjnych. Okazuje się, że już starożytni Rzymianie doceniali tę zaletę miedzi, stosując w kuchni miedziane akcesoria. Co więcej, miedź nie ulega korozji i jest odporna na zmienne warunki, a do tego jest plastyczna i sprężysta, dzięki czemu można wykonywać z niej przedmioty o przeróżnych kształtach i formach. Ponadto miedź jest łatwa w pielęgnacji. Jest więc materiałem, który idealnie sprawdza się w kuchni.

Miedziane zlewy – czy zmieniają kolor na zielony?

Miedź ze względu na właściwości antyoksydacyjne nie ulega korozji, z czasem jednak miedziane przedmioty pokrywają się patyną, czyli niebiesko-zieloną powłoką soli miedzi. Proces pokrywania miedzi patyną trwa kilkadziesiąt lat, jednak pierwsze turkusowe naloty mogą pojawić się już po kilku miesiącach. Miedź to również materiał, który dość łatwo matowieje. Na szczęście czyszczenie miedzianego zlewozmywaka jest naprawdę łatwe, a patyny możemy pozbyć się nawet domowymi sposobami. Jak zatem utrzymać blask zlewu z miedzi?

Zlewozmywak miedziany – czy można czyścić octem?

Do umycia nalotu na zlewie z miedzi tak naprawdę wystarczy woda z mydłem. Komorę zlewu należy przemyć gorącą wodą i mydłem, a następnie wypłukać i poczekać aż wyschnie. Dla lśniącego efektu, dodatkowo powierzchnię zlewu można wypolerować. Zamiennie zamiast mydła, można zastosować płyn do naczyń.

Miedziany zlewozmywak możemy wyczyścić również przy pomocy połówki cytryny oraz nasypanej na niej szczypty soli, pocierając jego powierzchnię. Ważne jednak, by robić to delikatnie, tak by na miedzianej powierzchni nie pojawiły się niechciane zarysowania. Na koniec zlewozmywak spłukujemy wodą.

Dobrym pomysłem jest również czyszczenie miedzi mieszanką soli z wodą i octem. Wystarczy zatkać odpływ zlewu, a jego komorę napełnić wrzątkiem. Do wody dodajemy sól i ocet w równych proporcjach. Roztwór pozostawiamy na ok. 3 godziny. Po tym czasie płuczemy zlew.

Zlew w kolorze miedzi – ile kosztuje?

Miedziane zlewozmywaki znajdziemy w różnych przedziałach cenowych. Tak naprawdę wszystko zależeć będzie od wymiarów zlewu, liczby komór, materiału, z którego zostały wykonany, oraz jego producenta. Ceny zlewozmywaków w kolorze miedzi zaczynają się od kilkuset złotych, ale bez trudu znajdziemy również i takie, za które będziemy musieli zapłacić ponad 2500 zł. Najdroższe będą natomiast zlewozmywaki wykonane z miedzi. W najtańszej – jednokomorowej – wersji możemy kupić je za niespełna 3000 zł, z kolei na większe modele wydamy nawet 6-7 tys. zł. Ich design jednak może być naprawdę wyjątkowy. W rustykalnej kuchni pięknie będą prezentować się zlewozmywaki miedziane z grawerem.

Inne sprzęty AGD w kolorze miedzi

Miedź to materiał, który ociepli wystrój kuchni, doda jej elegancji, ale i wyjątkowego charakteru. Do czego pasuje miedziane wykończenie? Miedź niezwykle efektownie wygląda w otoczeniu czerni, dobrze też odznacza się na tle bieli i szarości. Świetnie widać to na przykładzie chociażby dwukolorowych zlewów. Czarny zlewozmywak granitowy z miedzianym odpływem i miedzianą baterią kuchenną stworzy kompozycję, obok której nie da się przejść obojętnie. Armatura w kolorze miedzi jest zresztą bardzo łatwo dostępna i doskonale współgra ze zlewozmywakami w tym odcieniu. Producenci AGD dość często proponują nam zakup miedzianego zlewu z zestawie z baterią w identycznym kolorze. Mniej dostępne, jednak wciąż nietrudne do znalezienia, są pozostałe sprzęty AGD w odcieniu miedzi, takie jak piekarniki, okapy czy płyty grzejne. Miedziane wykończenie mogą mieć również urządzenia z kategorii małego AGD, czyli czajniki elektryczne, tostery czy ekspresy do kawy. Nawet takie drobne akcenty mogą całkowicie odmienić wygląd naszej kuchni.

Realizację kuchni z miedzianym elementami możesz zamówić TUTAJ.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%