Zamknij

Jakie są modele zamków do drzwi? 

10:15, 10.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:15, 10.02.2021

Zamek do drzwi jest jednym z podstawowych zabezpieczeń domu. Wybór właściwego modelu daje pewność właściwej ochrony przed potencjalnymi włamywaczami. 

Zamek nawierzchniowy i wpuszczany – jakie są rodzaje zamków do drzwi? 

Zamki do drzwi różnią się między sobą sposobem montażu, ceną i rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Zamki dzieli się na: wierzchnie, wielopunktowe i wpuszczane.  

  • Nawierzchniowe – modele montowane są na zewnętrznej stronie drzwi. Otwiera się je kluczem, zasuwką, gałką lub kluczem od strony mieszkania. Używa się ich w cienkich modelach drzwi, gdzie nie można zastosować zamka wpuszczanego. Modele nawierzchniowe najczęściej wykorzystuje się do drzwi wewnętrznych (pokojowych) lub jako dodatkowy zamek w drzwiach wejściowych. Takie zamki dostępne są np. na: https://igerda.pl/.   

  • Wielopunktowe – tzw. skrzynkowe, posiadają kilka rygli w poziomie i pionie oraz dodatkowe ryglowanie np. w próg. Używa się ich w drzwiach zewnętrznych wejściowych. Dzięki mechanizmowi z 7-8 ryglami, drzwi są trudniejsze do sforsowania.  

  • Wpuszczane – montuje się wewnątrz drzwi, są niemal niewidoczne. Wyróżnia się kilka kategorii zamków wpuszczanych - wewnętrzne, podklamkowe, bębenkowe, zapadkowe, zasuwkowe, bezkluczowe.      

Kategorie zamków i sposób ich kodowania 

  • Mechaniczne - przesunięcie rygla następuje po przekręceniu klucza. Takie zamki nie wymagają specjalnej konserwacji.  

  • Elektromechaniczne – do otwierania używa się karty z zakodowanymi informacjami. Zamki wymagają bateryjnego albo sieciowego zasilania. 

  • Antywłamaniowe - zamek antywłamaniowy musi posiadać certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i Komendy Głównej Policji. Otwarcie takiego zamka wymaga sporo czasu i odpowiednich narzędzi. Modele różnią się między sobą klasą. Za wysokiej jakości zamek antywłamaniowy uważa się produkt klasy 7. 

Jak zmierzyć zamek do drzwi? 

Wymieniając zamek należy zmierzyć jego rozstaw - odległość między środkiem bolca obrotowego klamki i środkiem otworu na klucz. Później trzeba zmierzyć taką odległość od czoła zamka do osi obrotu klamki. Nie trzeba wykonywać pomiarów, gdy kupujemy zamek do nowych drzwi, bez otworów klamka-klucz.  

Trzeba wiedzieć, że sam zamek do nie wszystko. Do montażu mechanizmu potrzebna jest również wkładka. W razie potrzeby, można ją wymienić bez konieczności demontażu całego zamka. W przypadku zagubienia klucza, należy odblokować specjalny bębenek, umożliwiający jego obrót.    

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%