Zamknij
REKLAMA

Jak powinna wyglądać współpraca z biurem rachunkowym?

09:31, 15.02.2021 | materiały partnera

Współpraca z biurem rachunkowym praktycznie zawsze wychodzi przedsiębiorcy na dobre. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nią coraz więcej firm. W końcu nie każdy ma czas i wiedzę, aby dobrze zajmować się księgowością – lepiej zostawić to profesjonalistom. Powierzenie księgowości ekspertom z biura rachunkowego to doskonałe rozwiązanie dla każdej firmy, która nie potrzebuje jeszcze księgowej na etat lub nie może sobie po prostu pozwolić na zatrudnienie dobrego specjalisty. Udana współpraca z biurem rachunkowym gwarantuje sukces finansowy, porządek w dokumentacji i święty spokój dla obu stron. Jak powinna wyglądać współpraca? Czym zajmuje się biuro rachunkowe i czego możemy od niego wymagać?

Co zajmuje się biuro rachunkowe?

Współpraca z biurem rachunkowym to ogromne odciążenie dla przedsiębiorcy, jednak nie zawsze przebiega ona po jego myśli. Problemy rzadko wynikają jednak z niekompetencji biura i pracujących tam księgowych. Najczęstszym powodem jest niedostateczna wiedza klienta na temat takiej współpracy i kompetencji biura rachunkowego. Biuro rachunkowe oferuje bardzo szeroki zakres usług, ale aby współpraca układała się pomyślnie, trzeba przede wszystkim dokładnie sprecyzować, czym się ono właściwie zajmuje i jaki jest zakres jego obowiązków. Czym może zajmować się biuro rachunkowe, a czego kategorycznie zabrania mu prawo. Taka wiedza pozwoli nam uniknąć wielu nieporozumień.

Głównym przedmiotem działalności biura rachunkowego jest prowadzenie księgowości. Każde biuro rachunkowe oferuje usługi, dzięki którym specjalista może wyręczyć przedsiębiorcę z wielu obowiązków finansowo-księgowych. Oferta biura rachunkowego obejmuje zazwyczaj:

 • księgowanie dokumentów sprzedażowych, zakupowych i przepływu środków finansowych,
 • prowadzenie ewidencji środków trwałych,
 • sporządzanie bilansów, deklaracji, raportów i analiz,
 • prowadzenie ksiąg podatkowych i ksiąg rachunkowych,
 • rozliczanie i sporządzanie deklaracji podatkowych,
 • tworzenie wniosków kredytowych,
 • prowadzenie kadr i dokumentacji pracowniczej,
 • reprezentowanie klienta przed urzędami państwowymi,
 • przeprowadzanie analizy sytuacji finansowej i ryzyka finansowego,
 • doradztwo biznesowe i pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej,
 • pomoc w zarządzaniu finansami i poruszaniu się w meandrach prawa podatkowego.

Jak powinna wyglądać współpraca z biurem rachunkowym? – zakres usług biura rachunkowego

Biuro rachunkowe zajmuje się więc nie tylko rozliczaniem podatków, prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów czy archiwizacją dokumentów. Oferta i zakres usług zależy w dużej mierze od doświadczenia i kwalifikacji danego biura oraz od liczby i wykształcenia zatrudnionych w nim specjalistów. Im więcej ekspertów z konkretnych dziedzin zatrudnia biuro rachunkowe, tym więcej ma nam ono do zaoferowania. Podstawowe obowiązki określa zazwyczaj sam klient, wybierając zakres usług jeszcze przed podpisaniem umowy. Większość biur oferuje usługi, które obejmują:

 • prowadzenie księgowości,
 • prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej,
 • doradztwo biznesowe, finansowe i gospodarcze,
 • reprezentowanie przedsiębiorcy w toczących się postępowaniach windykacyjnych i podatkowych na podstawie pełnomocnictwa procesowego,
 • obsługę programów do księgowości internetowej,
 • korygowanie błędów zarówno poprzednich księgowych, jak i podatnika.

Czego możesz wymagać od biura rachunkowego? – Jakie są jego zadania i obowiązki

Każde biuro rachunkowe świadczy więc podstawowe usługi, takie jak sporządzanie bilansów i deklaracji, prowadzenie ksiąg rachunkowych i dokumentacji pracowniczej. Jednak przed podpisaniem umowy warto ustalić wszelkie inne aspekty dotyczące współpracy. Warto zapytać o środki komunikacji i możliwość kontaktu ze specjalistą w nagłych wypadkach po godzinach pracy. Czego jako klient możesz wymagać od biura rachunkowego, aby współpraca układała się pomyślnie?

Pierwszym najważniejszym obowiązkiem biura rachunkowego jest prawidłowe przeprowadzenie ewidencji podatkowych. Masz prawo wymagać rzetelności i bezwzględnego przestrzegania prawa – to oczywiste, że wszystko ma odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Biuro rachunkowe powinno zapewniać też najwyższej jakości narzędzia, które gwarantują całkowite bezpieczeństwo wszystkich Twoich danych i informacji znajdujących się w dokumentach firmowych. Dokumentacja pod żadnym pozorem nie może ulec zniszczeniu ani dostać się w nieupoważnione ręce. Biuro musi dbać o bezpieczeństwo danych i przestrzegać zachowania tajemnicy zawodowej. Współpraca z biurem rachunkowym powinna opierać się na dyskrecji i całkowitym zaufaniu.

Biuro rachunkowe ma również obowiązek informowania klienta o wszystkich jego zobowiązaniach finansowych i podatkowych. Specjalista powinien powiadomić Cię telefonicznie lub mailowo najpóźniej jeden dzień przed terminem.

Jako klient masz też prawo życzyć sobie, aby specjalista dokonujący Twoich rozliczeń reprezentował Cię podczas kontroli skarbowej lub podatkowej albo aby po prostu był przy tym obecny.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://techtax.pl

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%