Zamknij
REKLAMA

W jakich sytuacjach można zwrócić się do radcy prawnego?

08:55, 18.05.2021 | materiały patnera

Usługi oferowane przez radców prawnych cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż nieznajomość prawa szkodzi. Nie każdy z nas może popisać się umiejętnością sprawnego lawirowania w gąszczu zawiłych i często niezrozumiałych przepisów prawnych. W jakich sytuacjach dobrze byłoby więc poradzić się doświadczonego radcy prawnego?

Kim jest radca prawny?

Zanim udamy się po pomoc do radcy prawnego, warto dowiedzieć się, kim właściwie radca prawny jest. Otóż radca prawny to osoba zajmująca się świadczeniem szeroko pojętej pomocy prawnej wszystkim osobom zainteresowanym.

Warto wiedzieć, że zawód radcy prawnego zalicza się do tak zwanych wolnych zawodów. Co ciekawe, radca prawny może poszczycić się, podobnie jak adwokat, tytułem mecenasa. Aby móc wykonywać ten zawód należy oczywiście ukończyć studia prawnicze. To jednak nadal za mało. Konieczne staje się odbycie tak zwanej aplikacji radcowskiej.

Co ważne, radca prawny musi być osobą posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Nie może być również osobą, która nie cieszy się nieskazitelną opinią. Warto mieć świadomość tego, że współcześnie zakres pomocy oferowanej przez radcę prawnego jest niemal taki sam jak zakres pomocy świadczonej przez adwokata.

Tkwisz w sporze z pracodawcą? Radca prawny może pomóc

Radca prawny ma rozległą wiedzę na temat różnych dziedzin prawa, w tym również prawa pracy. Jeżeli więc mamy jakiekolwiek trudności w tej materii, warto odwiedzić gabinet doświadczonego radcy prawnego. Pomoże nam on wybrnąć z kłopotliwego sporu z pracodawcą. Radca prawny może nam także pomóc, jeżeli decydujemy się wystąpić na drogę sądową.

Trzeba bowiem zaznaczyć, że wiele sporów pomiędzy pracownikami a pracodawcami ma swój finał właśnie w sądzie. Radca prawny może również pomóc osobom, które prowadzą swoją własną działalność gospodarczą i nie radzą sobie z kwestiami prawnymi. Nie każdy wie bowiem, jakie formalności należy spełniać, aby prowadzenie własnej firmy było zgodne z prawem.

Kiedy jeszcze warto udać się do radcy prawnego?

Jak już wspomniano powyżej, radcy prawni mogą pomóc, jeżeli borykamy się z trudnościami w pracy. Na tym jednak nie koniec. Zakres usług oferowanych przez radcę prawnego jest zdecydowanie szerszy.

Należy zaznaczyć, iż radcy prawni mogą pomóc osobom, które mają trudności ze sporządzeniem pism administracyjnych. Ponadto, od 2015 roku, radcy prawni mogą, tak samo, jak adwokaci, reprezentować swoich klientów przed sądami. Nie mogą oni jednak pozostawać wówczas w tak zwanym stosunku pracy. Ponadto, doświadczony radca prawny może sporządzić dla nas opinię prawną.

Jeżeli zależy nam na skorzystaniu z usług wykwalifikowanego radcy prawnego, warto sprawdzić informacje dotyczące jego wykształcenia. Zawarte są one zazwyczaj na stronie internetowej danej kancelarii. Pomocne może okazać się również poczytanie opinii na temat poszczególnych kancelarii radców prawnych. Im większa liczba pozytywnych opinii na temat danej kancelarii, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się otrzymać pomoc.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.kancelaria-gdynia.eu/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%