Zamknij

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – zalety i wady

17:29, 25.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:30, 25.11.2021

Własne mieszkanie z rynku wtórnego ma zarówno zalety, jak i wady. W dużej mierze zależy to od indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora. Warto jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji wiedzieć, co w rynku wtórnym jest walorem, a co niekoniecznie może nam się spodobać.

Jakie są zalety mieszkania z rynku wtórnego?

Zwykle bardzo dobra, atrakcyjna lokalizacja. Tym samym bliżej jest więcej szkół, sklepów, placówek usługowych, placów zabaw, miejsc z ofertą kulturalną, rozrywkową czy gastronomiczną. Dodatkowo znacznie lepiej działa komunikacja miejska, która jest bardziej rozwinięta w centrum i pobliskich dzielnicach.

Mieszkania na sprzedaż na Osowej dostępne są od ręki. Jedyne co nas blokuje to ewentualne oczekiwanie na decyzję kredytową i możemy wprowadzać się do lokalu. Bez długiego oczekiwania na wybudowanie osiedla, wykończenie czy urządzenie. Nawet jeśli mieszkanie z rynku wtórnego wymaga remontu to można się wprowadzić i wykonać go już mieszkając w lokalu.

Okolica raczej nie będzie się dynamicznie zmieniać, możemy mieć pewność, że nagle nie wyrośnie nam w sąsiedztwie centrum handlowe czy betonowy parking.

Istotną zaletą jest cena, która zwykle jest niższa od rynku pierwotnego o ok. 5-10%. Ostateczna oszczędność zależy przede wszystkim od lokalizacji. Ponadto koszt z rynku wtórnego łatwiej jest negocjować ze sprzedającym, który jest zwykle osobą prywatną. Często takie lokale sprzedawane są z wyposażeniem, co powoduje dodatkową oszczędność.

Jakie są wady mieszkania z rynku wtórnego?

  • Mieszkania z rynku wtórnego mają to do siebie, że ich standard, sposób wykończenia i wyposażenia zostały już ustalone. Nie możemy wybrać płytek do łazienki, układu pomieszczeń czy lokalizacji wanny. Z pewnością będą elementy, które nowym lokatorom nie przypadną do gustu. Jeśli kupujący zdecyduje się na wymianę okien lub podłóg, malowanie, a nawet zbijanie płytek to musi liczyć się z dodatkowym, niemałym kosztem. Może się wtedy okazać, że ostateczna cena przewyższy cenę mieszkania z rynku pierwotnego.
  • Często już na wstępie trzeba wymienić instalacje, wykonać choćby odświeżenie lokalu, malowanie i wymianę niektórych mebli oraz sprzętów.
  • Nierzadko wadą może być kondycja budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Jeśli jest to kamienica to jest ryzyko niższej temperatury, problemów z instalacjami oraz wysokich składek na fundusz remontowy.
  • Przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego należy zapłacić podatek PCC w wysokości 2% od wartości rynkowej zakupionej nieruchomości. Można uniknąć tego obowiązku, jeśli kupimy mieszkanie od firmy, która płaci podatek VAT od sprzedaży nieruchomości. Dodatkowym kosztem może być także prowizja dla pośrednika, który zwykle liczy sobie ok. 1,5-3% wartości transakcji.
  • Budynki w centrum mogą być usytuowane na tyle blisko siebie, że trudno będzie o parking oraz miejsce parkingowe na ulicy. Wtedy trzeba będzie szukać postoju na sąsiednich ulicach.

Mieszkania z rynku wtórnego mają swoich zwolenników, którzy skupiają się na zaletach: możliwości szybkiej przeprowadzki i niższej cenie. Ostateczną decyzje warto podjąć po ocenie samego lokalu i otaczającej go okolicy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%