Zamknij

Jaką formę opodatkowania wybrać, gdy zakładasz firmę?

11:25, 02.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:25, 02.12.2021

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością wyboru formy opodatkowania. Każdy przyszły przedsiębiorca musi podjąć decyzję przed wysłaniem wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – jeżeli tego nie zrobisz, automatycznie zostanie Ci przypisany obowiązek rozliczania się na zasadach ogólnych.Jakie formy opodatkowania są dostępne dla przedsiębiorców? Czym różnią się od siebie? Która z nich będzie dla Ciebie najbardziej korzystna? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

O jakim podatku mowa?

Zanim omówimy formy opodatkowania, przybliżmy najpierw podstawy – jakie więc podatki musisz opłacać jako przedsiębiorca?

Zakładając, że otwierasz jednoosobową działalność gospodarczą, absolutnie obowiązkowy i niezbędny jest podatek dochodowy, czyli tzw. PIT. To właśnie jego dotyczyć będą formy opodatkowania, które omówimy w dalszej części wpisu. Jako przedsiębiorca masz obowiązek opłacać co miesiąc zaliczkę na podatek dochodowy.

Możesz także (a w niektórych przypadkach musisz) zdecydować się na odprowadzanie podatku od towarów i usług (czyli podatku VAT). Brzmi to dość podejrzanie – w końcu kto, mając możliwość niepłacenia podatku, chciałby to robić?

Zgłoszenie się do podatku VAT co prawda nakłada na przedsiębiorcę obowiązek odprowadzania podatku od sprzedanych towarów i usług, ale jednocześnie pozwala mu na odliczanie od kwoty do zapłaty podatku VAT od wartości zakupionych towarów i usług. Oznacza to, że każdy zakup rzeczy lub usługi na potrzeby firmowe zmniejszy kwotę podatku VAT do zapłaty.

Formy opodatkowania dla polskich przedsiębiorców

W Polsce możesz wybrać jedną z czterech form opodatkowania: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Czym się różnią?

  • zasady ogólne – to najpopularniejsza forma opodatkowania, w ramach której przedsiębiorcy odprowadzają 17% podatku od osiąganych dochodów do kwoty  85 528 zł rocznie. Po przekroczeniu tej kwoty, od nadwyżki należy odprowadzić podatek w wysokości 32%.
  • podatek liniowy – dla tych, którzy zarabiają znacznie więcej niż 85 528 zł rocznie, a ich dochody są stabilne, korzystniejszy z pewnością okaże się podatek liniowy. W tym wariancie przedsiębiorca odprowadza 19% podatku zawsze, niezależnie od osiągniętych przychodów.
  • ryczałt ewidencjonowany – ta forma opodatkowania nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu. Przedsiębiorca korzystający z ryczałtu będzie więc płacił podatek od osiągniętych przychodów – to dobra opcja dla firm, które nie generują kosztów.
  • karta podatkowa – kwota podatku w karcie podatkowej jest stała przez okres 12 miesięcy. Co roku Naczelnik Urzędu Skarbowego ustala stawkę, którą następnie korzystający z karty podatkowej mają obowiązek opłacać – niezależnie od tego, czy wykażą jakiekolwiek dochody. 

Którą formę opodatkowania wybierzesz? 

Gdy już założysz swoją firmę pamiętaj, że w razie potrzeby możesz rozłożyć bieżące podatki na raty. 

Dowiedz się więcej - https://pragmago.pl/finansowanie-podatkow/ 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%