Zamknij

Co trzeba wiedzieć, zanim założy się konto bankowe swojemu dziecku?

11:43, 30.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:45, 02.12.2021

Chcesz, aby Twoja pociecha w przyszłości sprawnie zarządzała swoimi finansami? Otwórz rachunek bankowy dla młodych, który pozwoli dziecku odkładać drobne sumy z kieszonkowego. Pomoże także młodemu użytkownikowi poznać funkcjonowanie nowoczesnej bankowości elektronicznej i mobilnej, nauczyć się robić przelewy, wypłacać gotówkę z bankomatów czy płacić kartą za zakupy. Jakie funkcje pełni konto bankowe dla dziecka, kto może je otworzyć i jak je założyć? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Czy dziecko może mieć swoje konto? Co mówią przepisy?

Zgodnie z polskimi przepisami, nieletni, którzy nie ukończyli 13. roku życia, nie mają zdolności do czynności prawnych. Jednocześnie prawo dopuszcza jednak możliwość zawierania umów w tym wieku, ale pod warunkiem, że dotyczą one bieżących oraz drobnych spraw życia codziennego (czyli np. zakupu soczku w sklepiku szkolnym, książki czy zabawki). Gdy osoba małoletnia kończy 13 lat, automatycznie nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych (pod kontrolą przedstawiciela ustawowego).

Jak powyższe przepisy odnoszą się do bankowości? Czy można otworzyć konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Chcesz wprowadzić swoją latorośl w świat finansów? Internetowe konto bankowe może dać Ci możliwość otworzenia subkonta dla dziecka online (taką usługę znajdziesz m.in. w ofercie Santander Bank Polska). Taki rachunek będzie widoczny w Twojej bankowości elektronicznej.

Jakie funkcje może pełnić dziecięce konto bankowe?

Rachunek dla najmłodszych pełni funkcję elektronicznej skarbonki. Rodzice mogą tutaj przelewać kieszonkowe czy wpłacać pieniądze, które maluch otrzymuje jako prezenty z różnych okazji. W ten sposób gromadzone są oszczędności. Chcesz skorzystać z takiej możliwości i otworzyć rachunek dla pociechy, która jeszcze nie ukończyła 13 lat? Darmowe konto bankowe dla dziecka znajdziesz np. w ofercie Santander Bank Polska. Zgromadzonym tutaj saldem (w imieniu małoletniego) może dysponować rodzic lub opiekun prawny, ale tylko do kwoty zwykłego zarządu, czyli 5 000 zł miesięcznie. Wynika to z polskich przepisów prawnych. Aby wypłacić lub przelać wyższą sumę z konta dziecięcego, niezbędna jest indywidualna zgoda sądu opiekuńczego.

Konto dla młodych 13-18 lat daje większą niezależność i pomaga dziecku samodzielnie wdrażać się w świat nowoczesnej bankowości elektronicznej oraz mobilnej. Pozwala nie tylko bezpiecznie odkładać i przechowywać kieszonkowe, ale także:

  • sprawdzać aktualny stan salda (wraz z historią wpłat i wypłat),
  • wykonywać przelewy zwykłe i natychmiastowe przez internet,
  • robić przelewy „na telefon” poprzez system BLIK,
  • wypłacać gotówkę w bankomatach oraz BLIK-iem,
  • płacić kartą, telefonem lub zegarkiem za zakupy.

Tutaj również obowiązuje miesięczny limit wypłat (około 5 000 zł).

Jak założyć konto dziecku? Czy można to zrobić drogą online?

Konto dla niepełnoletnich może założyć rodzic lub opiekun prawny. Niektóre banki dopuszczają możliwość samodzielnego otwarcia rachunku przez dziecko, które ma ukończone 13 lat (ale tylko za pisemną zgodą opiekuna ustawowego).

Posiadasz konto osobiste? Dla swojej pociechy możesz wybrać produkt w tym samym banku i założyć go przez internet. Wtedy wystarczy, że:

zalogujesz się do bankowości elektronicznej,

  • przejdziesz do oferty banku,
  • wybierzesz konto osobiste dla młodych,
  • uzupełnisz formularz z danymi Twojego dziecka (potrzebny będzie Ci jego PESEL),
  • połączysz się z doradcą podczas wideorozmowy – pamiętaj, że dziecko, które ukończyło 13 lat musi być obecne, aby jego tożsamość mogła zostać potwierdzona.

Po upływie czasu określonego w regulaminie usług (najczęściej jest to 7 dni), Twoje dziecko zyska dostęp do swojego konta.

Konto bankowe dla nieletnich założysz także osobiście w oddziale banku:

  • przyjdź wraz z dzieckiem do dowolnego punktu,
  • przedstaw doradcy swój dokument tożsamości (np. dowód osobisty) oraz dokument tożsamości dziecka z numerem PESEL (większość banków nie honoruje legitymacji szkolnych, dlatego osoba niepełnoletnia będzie potrzebować dowodu),
  • wypełnij wniosek,
  • przeczytaj przygotowaną umowę – w przypadku dzieci do 13 lat, podpisuje ją rodzic (nastolatki mające ukończone 13. rok życia składają samodzielnie podpis),
  • rachunek zostanie otworzony – dostęp do bankowości elektronicznej i mobilnej dziecko powinno uzyskać w ciągu 7 dni.

Jaki dostęp do konta ma rodzic, a jaki dziecko?

Konto dla dziecka poniżej 13 lat jest spięte z rachunkiem rodzica (w zasadzie jest to subkonto dla dziecka, a nie oddzielny rachunek), dlatego to on występuje w roli przedstawiciela ustawowego i ma pełny dostęp do wszystkich transakcji.

Konto dla młodych 13-18 lat daje większą samodzielność, ale nadal rodzic może narzucić limity. Nie jest również możliwe, aby taki użytkownik wnioskował o debet czy kartę kredytową.

Nastolatek może:

  • korzystać z funkcji bankowości elektronicznej i mobilnej,
  • wpłacać gotówkę na swój rachunek i wypłacać z niej środki (ale tylko do wysokości posiadanego salda),
  • wykonywać przelewy,
  • płacić kartą, telefonem lub zegarkiem,
  • płacić kodem BLIK,
  • ustanowić pełnomocnika do swojego konta.

Dziecko powyżej 13. roku życia ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, dlatego rodzice mogą sprawdzić w swojej aplikacji każdą próbę wykonania przelewu i ją zaakceptować lub odrzucić. Niektóre banki oferują także opcję powiadomień push w momencie, gdy dziecko użyje karty płatniczej przypisanej do konta.

Rodzic (jako przedstawiciel ustawowy) uzyskuje wgląd w konto dziecka. Może on m.in.:

  • ustawić limit (dzienny, miesięczny) wypłat z bankomatów lub transakcji bezgotówkowych,
  • zmienić numer telefonu potrzebny do autoryzacji przelewów,
  • zmienić dane adresowe przypisane do konta,
  • czasowo zablokować możliwość dopływu środków na konto (ewentualny przelew nie podwyższy wtedy stanu salda dostępnego do dyspozycji dziecka),
  • czasowo zablokować możliwość jakichkolwiek wypłat z konta (bankomaty, przelewy, płatności bezgotówkowe),
  • wypowiedzieć umowę z bankiem.

Najczęściej banki nie dają jednak przedstawicielowi ustawowemu możliwości natychmiastowego zablokowania transakcji czy zmniejszenia limitów wypłat przez internet (z poziomu bankowości elektronicznej bądź mobilnej). W celu takiej dyspozycji, należy złożyć pismo z danym żądaniem w oddziale.

W niektórych bankach rodzice mogą przelewać pieniądze z konta należącego do dziecka (tak samo, jak z własnego). Inne nie dają takiej możliwości – wtedy środki mogą oni pobrać jedynie w oddziale.

Opłaty przy dziecięcych kontach bankowych

Konto w banku dla dziecka wcale nie musi wiązać się z kosztami. Bez problemu znajdziesz darmowy rachunek, w którym bank nie nalicza stałej miesięcznej opłaty za jego prowadzenie. Atrakcyjne konta młodzieżowe umożliwiają bezpłatne przelewy natychmiastowe, zwykłe i na numer telefonu BLIK. Nie zapłacisz również za wypłatę gotówki w bankomatach. Można uniknąć stałej opłaty za kartę płatniczą – pod warunkiem, że dziecko będzie aktywnie z niej korzystać (czasami wystarcza jedna płatność bezgotówkowa kartą lub BLIK-iem miesięcznie).

Czy konto dla dziecka może być oprocentowane?

Konta bankowe dla dzieci bywają oprocentowane. Taką możliwość daje m.in. rachunek dla dzieci poniżej 13 lat w Santander Bank Polska. Oprocentowanie zmienne w skali roku wynosi tutaj 1,5% (przy saldzie do 3 000 zł, które jest weryfikowane na koniec miesiąca).

Zależy Ci na edukacji finansowej dziecka?

Założenie konta w banku dla dziecka to doskonały sposób, aby uczyć go zarządzania własnym budżetem, korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej, bankomatów, kart płatniczych oraz popularnych systemów bezgotówkowych (np. BLIK). Chcesz, aby Twoja pociecha jeszcze lepiej poznała świat współczesnych finansów? Doskonałą pomocą dla rodziców i nauczycieli jest portal „Finansiaki”, który skutecznie wspiera edukację. Znajdziesz tutaj wiele poradników, infografik, quizów oraz gier zachęcających do pogłębiania wiedzy finansowej. Sprawdź i kreuj przedsiębiorczą postawę u najmłodszych!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%