Zamknij

Kamera w dronie. Na co zwracać uwagę?

12:39, 08.03.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:39, 08.03.2022

Obecnie na rynku są dostępne rozmaite nowinki technologiczne przeznaczone do celów rekreacyjnych. Na uwagę zasługuje m.in. dron z kamerą, czyli bezzałogowy statek latający, który doskonale nadaje się do robienia zdjęć i filmów z lotu ptaka. O takim sprzęcie powinny pomyśleć w szczególności osoby regularnie podróżujące lub organizujące imprezy okolicznościowe w plenerze.

Dobra rozdzielczość to priorytet

Dron z kamerą może być sterowany za pomocą autonomicznego kontrolera przypominającego pad od konsoli, ewentualnie z poziomu dedykowanej aplikacji telefonicznej. To pierwsze rozwiązanie jest bardziej precyzyjne i komfortowe, choć wymaga konkretnych umiejętności, których często brakuje osobom początkującym w zakresie obsługi. Decydując się na zakup omawianego urządzenia, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rozdzielczość kamery, gdyż odpowiada ona bezpośrednio za jakość uzyskiwanych materiałów wizualnych.

Absolutne minimum to rozdzielczość Full HD (1920 × 1080 pikseli), stanowiąca normę w modelach kosztujących między 500 a 2000 zł. Musi jej towarzyszyć rejestrowanie obrazu z prędkością co najmniej 30 klatek na sekundę, bo stanowi to gwarancję jego płynności. Oczywiście w sklepach znajdziemy też bez większego problemu konstrukcje oferujące rozdzielczość 4K. Ze względu na ponadprzeciętnie wysoką cenę są one jednak wybierane głównie przez firmy i użytkowników wykorzystujących statek powietrzy do celów stricte komercyjnych.

Szczegółowe parametry do weryfikacji

W przypadku drona z zamontowaną kamerą ogromne znaczenie ma z pewnością porządna stabilizacja obrazu. Wynika to z faktu, że niweluje wszelkie drgania powstające wskutek pracy silników maszyny czy mocnych podmuchów wiatru. W praktyce najlepiej sprawdza się 3-osiowy gimbal. W tym kontekście niezwykle istotną rolę odgrywa również czułość, która ma duży wpływ na wygląd fotografii w niezbyt dobrym oświetleniu. Zasada jest prosta — im wyższe wartości ISO, tym mniej szumów na wykonywanych zdjęciach.

Przyda się dodatkowo tryb HDR podnoszący szczegółowość detali, obiektyw szerokokątny pozwalający na swobodne uchwycenie rozległego kadru (od 155 do 360 stopni) oraz bardzo pojemna karta pamięci umożliwiająca przechowywanie licznych materiałów bez konieczności ich systematycznego zgrywania na nośniki zewnętrzne.

Udogodnienia uprzyjemniające eksploatację

Jeśli wybieramy dron z kamerą, to zadbajmy o to, aby posiadał system transmisji danych oparty na częstotliwości 2,4 GHz i 5,8 GHz. Jest to udogodnienie gwarantujące nieprzerwany obieg informacji niezbędny zarówno do sterowania sprzętem, jak i podglądu obrazu w czasie rzeczywistym. Oprócz tego wprost nieoceniony okaże się nadajnik GPS, który z jednej strony ułatwia wyznaczanie trasy na mapie, z drugiej zaś daje możliwość dołączania do nagrań filmowych danych na temat bieżącej lokalizacji.

Pozostałe pożądane rozwiązania technologiczne to choćby funkcja śledzenia dowolnego obiektu (np. roweru lub samochodu osobowego), tryb awaryjnego lądowania (użyteczny w sytuacji nadmiernie wyczerpanego akumulatora — eliminuje wówczas ryzyko uszkodzenia statku) i tryb automatycznego omijania przeszkód (wybawienie dla początkujących operatorów).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%