Zamknij
REKLAMA

Nie tylko policja. Zobacz, gdzie jeszcze można pracować po kursie KPP

13:19, 06.05.2022 | Materiały Partnera

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy to profesjonalne, obwarowane wieloma rygorystycznymi przepisami szkolenie, które znacznie zwiększy nasze kompetencje w ratowaniu ludzkiego życia. Jak wygląda kurs KPP? Czy to prawda, że tytuł ratownika znacznie zwiększa nasze szanse na rynku pracy? Sprawdźmy!

Co trzeba wiedzieć o kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że zarówno program, jak i baza pytań KPP jest ustalana na szczeblu ministerialnym. Kwalifikowana Pierwsza Pomoc pojawiła się w polskim porządku prawnym po tragedii podczas Międzynarodowych Targów Katowickich.

W 2008 roku Sejm przegłosował ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W tym samym roku pojawiło się Rozporządzenie Ministra Zdrowia, za którego sprawą kursy KPP jak ten od Centrum Ratownictwa, zostały bardzo dokładnie umocowane w przepisach. Dlaczego to tak ważne?

Ponieważ jednolity program kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz bardzo restrykcyjne testy, gdzie trzeba udzielić poprawnej odpowiedzi na 27 z 30 pytań (losowanych z łącznej puli ponad 200), daje gwarancję tego, że uczestnik szkolenia dobrze orientuje się we wszystkich kwestiach związanych z pierwszą pomocą.

Czy baza pytań KPP jest jawna i dostępna publicznie?

Tak, na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia ma ona charakter jawny. Gdy przygotowujemy się do egzaminu na ratownika, warto skorzystać z nowoczesnych technologii, które znacznie ułatwią nam naukę. Na pewno warto spojrzeć na aplikację Ratownik, która jest dostępna zarówno na smartfony z Androidem, jak i Apple iOS.

Odnajdziemy tam nie tylko ogromną bazę wiedzy, ale i tryb próbnego egzaminu, dzięki któremu szybko sprawdzimy naszą wiedzę. Oprogramowanie oferuje też dostęp do wirtualnej mapy RescueNET, gdzie każdy może szybko sprawdzić, gdzie w jego okolicy znajduje się defibrylator AED. Po agresji Rosji na Ukrainę, w narzędziu pojawiły się też lokalizacje miejsc zbiórek czy punktów medycznych, z których mogą skorzystać uchodźcy.

Gdzie można pracować po kursie KPP?

Jeśli chcemy pracować w służbach mundurowych, w tym w:

  • policji,
  • państwowej straży pożarnej,
  • wojsku,
  • straży miejskiej,
  • straży granicznej

to kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy będzie dla nas niezwykle cenny. W dużej mierze wynika to z systemu punktowego, na którym opiera się większość rekrutacji. Osoby z tytułem ratownika otrzymują dodatkowe punkty, a więc zwiększają swoje szanse na uzyskanie wymarzonego stanowiska.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że kwalifikowana pierwsza pomoc jest też bardzo ceniona w sektorze firm prywatnych. Nie brakuje przedsiębiorstw, które kuszą swoich pracowników wysokimi bonusami czy nawet zwiększeniem podstawy wynagrodzenia w zamian za zwiększenie swoich kompetencji zawodowych właśnie w tym kierunku.

Patrząc na program szkolenia z tej perspektywy, to cena kwalifikowanej pierwszej pomocy, która zwykle jest zbliżona do 1200-1300 złotych, jest niewygórowana. Najlepsze jednostki szkoleniowe, w tym Centrum Ratownictwa, oferują też atrakcyjny program zniżek. Jeśli na ten sam kurs zapisze się druga osoba, to otrzymuje ona zniżkę w wysokości aż 300 złotych.

Sam kurs trwa dwa pełne weekendy. Z 66 godzin szkolenia 41 przeznaczono na zajęcia praktyczne, a 25 na teorię. Zajęcia organizowane są w większości dużych miast w Polsce, a wykłady odbywają się zdalnie, przez internet. Jeśli zdamy egzamin, na który składa się zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna, to uzyskanym tytułem ratownika będziemy mogli posługiwać się przez trzy lata. Po tym czasie można przejść recertyfikację, czyli ponownie przystąpić do egzaminu.

(Materiały Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%