Zamknij

Soczewki kontaktowe – o czym trzeba wiedzieć przed ich zakupem?

13:21, 06.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:21, 06.05.2022

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych. Dlatego przed zakupem warto zasięgnąć kilku informacji na ich temat. Dzięki temu wybór będzie trafiony, a korzystanie ze szkieł wygodne i komfortowe. Zobacz, co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych.

Rodzaje soczewek kontaktowych ze względu na tryb noszenia

Soczewki kontaktowe można nosić w różnym trybie. Na rynku dostępne są:

  • soczewki jednodniowe – wymiana jest konieczna po każdym użyciu,
  • soczewki dwutygodniowe – wymiana jest konieczna po 14 dniach,
  • soczewki miesięczne – wymiana następuje po miesiącu użytkowania,
  • soczewki roczne – wymiana jest konieczna po roku użytkowania.

Oprócz tego dostępne są soczewki do noszenia w trybie dziennym lub ciągłym. Pierwsze z nich mogą być noszone tylko w ciągu dnia – przez około 12 godzin. Ich zdjęcie jest konieczne, aby oczy odpoczęły i miały zapewniony optymalny dostęp tlenu. Natomiast soczewki do noszenia w trybie ciągłym mogą być użytkowane również w czasie snu. Są wykonane ze specjalnych materiałów, które zapewniają odpowiednie nawilżenie i dotlenienie oka.

Materiał, z którego są wykonane soczewki kontaktowe

Soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i roczne mogą być wykonane z:

  • materiału hydrożelowego,
  • materiału silikonowo-hydrożelowego.

Soczewki hydrożelowe są miękkie oraz bardzo dobrze nawilżone. Szkła wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego zapewniają oku odpowiedni poziom nawilżenia, a także dobrze przepuszczają tlen.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Szkła kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu zachowują wszystkie swoje parametry oraz zmniejsza się ryzyko infekcji oka. Nie wymagają tego jedynie soczewki jednodniowe.

Do codziennej pielęgnacji soczewek kontaktowych służą odpowiednie preparaty. Należy zaopatrzyć się w płyn czyszcząco-dezynfekujący oraz pojemnik do przechowywania.

Po każdym zdjęciu soczewek należy je wyczyścić. Jest to ważne, ponieważ na ich powierzchni gromadzą się drobnoustroje, zanieczyszczenia oraz białka. Następnie trzeba odłożyć je do pojemniczka wypełnionego płynem i szczelnie go zamknąć.

Kiedy nie nosić soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe nie powinny być użytkowane, gdy:

  • w oku toczy się stan zapalny,
  • nasilają się objawy zespołu suchego oka,
  • po założeniu soczewek kontaktowych pojawiły się objawy alergii.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych to: zaburzenia hormonalne, alergie, ciężki zespół suchego oka. Na początku korzystania z tej metody korekty wzroku należy obserwować reakcje organizmu, a także stopniowo wydłużać czas noszenia soczewek, aby oko mogło się przyzwyczaić.

Czy przed zakupem soczewek trzeba iść do lekarza?

Przed zakupem pierwszych soczewek kontaktowych warto udać się do lekarza, aby wykluczyć przeciwwskazania do ich noszenia. Dobrze jest skorzystać z konsultacji z optometrystą, aby zbadać wzrok. Taki specjalista pomoże również dopasować najlepsze szkła kontaktowe oraz udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące ich użytkowania i pielęgnacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%