Zamknij

Podstawy nauki języka chińskiego: alfabet chiński

00:00, 19.05.2022 artykuł sponsorowany

Wraz z rosnącą pozycją gospodarki Chin na arenie światowej, coraz częściej spotykamy się z obecnością języka chińskiego w przestrzeni. Wiele osób interesuje się także kulturą Państwa Środka i chce poszerzać swoją wiedzę. Wszyscy zainteresowani powinni sięgnąć zatem po podstawy nauki języka chińskiego. Sprawdź, jak działa alfabet chiński i w jaki jest najlepszy sposób na uczenie się tych dziwnych „krzaczków”.

Podstawy nauki języka chińskiego

Sięgając po naukę nowego języka, zawsze czeka na Ciebie nowe słownictwo, gramatyka, fonetyka i masa różnorakich wyjątków. W przypadku języka chińskiego, oprócz wspomnianych filarów nauki języka, sprawę utrudnia dodatkowo inny alfabet. Znaki, które dalece odbiegają od znanych nam liter łacińskich.

Przed poznaniem podstawy nauki języka chińskiego trzeba być przygotowanym na to, że jest to twardy orzech do zgryzienia. Wielu sinologów twierdzi, że perfekcyjne poznanie tego języka możliwe jest tylko wtedy, gdy zacznie się na wczesnym etapie życia. Dlaczego właściwie język chiński miałby być aż tak skomplikowany?

Wiele problemów z nauką sprawia alfabet chiński. Słownik Kangxi zawiera aż 47 tysięcy znaków! Dla porównania, alfabet polski to zaledwie 32 litery (w tym 9 znaków diaktrytycznych).

Od razu uspokajamy – nawet zaawansowany uczeń języka chińskiego nie zna wszystkich znaków alfabetu. Zazwyczaj rozpoznaje i używa około 5-6 tysięcy znaków. Pocieszające, prawda?

Jeżeli jednak uczysz się od podstaw, Twoim głównym celem powinno być poznanie około 2 tysięcy znaków alfabetu chińskiego.

Alfabet chiński – jak zacząć naukę znaków?

Głowa do góry! Kiedy poznasz już podstawy, alfabet chiński stanie się bardziej logiczny i łatwiejszy w zrozumieniu. Poza tym, nikt nie mówi, że musisz uczyć się chińskiego samodzielnie.

Na każdym poziomie zaawansowania warto sięgnąć po profesjonalną pomoc wyspecjalizowanych korepetytorów. Najlepszych nauczycieli i lektorów języka chińskiego znajdziesz na platformie BUKI, gdzie znajdują się ogłoszenia nauki stacjonarnej oraz online. Warto wybrać cenionego specjalistę, żeby sprawniej i efektywniej uczyć się chińskiego od podstaw.

Jeżeli chodzi o naukę znaków alfabetu, możesz zacząć od kilku wskazówek:

  • Zanim zaczniesz właściwą naukę, poznaj zasadę działania tzw. „kluczy”.
  • Klucze w alfabecie chińskim powstają dzięki złożonym pociągnięciom. Z jednej strony, mamy tutaj 8 podstawowych kresek, do których należy dołożyć 29 dodatkowych wariantów.
  • Najpopularniejsza forma chińskiego, czyli język mandaryński, składa się z 214 kluczy, jakie służą do zapisu wyrazów i zdań.
  • Poprzez łączenie ze sobą pociągnięć, można zapisywać nie tylko pojedyncze hasła, ale także rozbudowane myśli.
  • Opanowanie i zrozumienie zasady działania kluczy jest kluczem (sic!) do podstawy nauki języka chińskiego. W tym momencie można również szkolić się w czytaniu, żeby lepiej rozumieć to, co się pisze.

Zapis tradycyjny czy uproszczony?

Na koniec warto spojrzeć na światełko w tunelu, jakie wynika z faktu, że pismo chińskie podlega lepszej unifikacji niż mowa. Język mówiony różni się w zależności od kantonu i regionu, zaś alfabet i znaki pozostają takie same dla całego kraju.

Możesz korzystać z zapisu tradycyjnego, lecz występuje on wyłącznie w Hong Kongu, Singapurze i Tajwanie. Chiny kontynentalne korzystają jednak z zapisu uproszczonego, który opiera się na mniejszej liczbie kresek. Dzięki temu znacznie szybciej możesz nauczyć się zapisu podstawowych zwrotów, a także zacząć czytać oryginalne teksty po chińsku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%