Zamknij

Ortoptysta – specjalista, który leczy metodami bezinwazyjnymi

14:56, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:56, 22.06.2022

Zadaniem ortoptysty (podobnie jak i lekarza okulisty) jest leczenie schorzeń związanych z narządem wzroku. Ortoptysta nie jest lekarzem, a jego terapia polega przede wszystkim na doborze bezinwazyjnych ćwiczeń. Pacjenci, którzy odwiedzają ortoptystów muszą poczekać a efekty terapii, jednak bardzo często okazuje się, że są one nadzwyczaj dobre. Co warto wiedzieć o pracy ortoptystów?

Jak pracuje ortoptysta?

Praca ortoptysty polega na leczeniu problemów ze wzrokiem, a także na wykonywaniu niektórych badań z zakresu usług okulistycznych (między innymi dobór okularów i szkieł kontaktowych). Zapotrzebowanie na usługi ortoptysów jest współcześnie duże, gdyż ich działania są bezpieczne, nieinwazyjne, a jednocześnie przynoszą dobre rezultaty.

Kierunek ortoptystyka przygotowuje do bezinwazyjnego leczenia zeza i niedowidzenia, nieprawidłowej fiksacji i lokalizacji wzrokowej, anomalnej korespondencji siatkówkowej.

Ortoptyści są przygotowani do pracy z osobami w każdym wieku – zarówno z pacjentami w wieku podeszłym, jak i z dziećmi. W przypadku najmłodszych pacjentów terapia ma najczęściej pomóc rozwiązać problemy z pisaniem i czytaniem, które są wynikiem nieprawidłowego widzenia. Jeżeli chodzi o pacjentów w podeszłym wieku – do ortoptystów trafiają najczęściej osoby po operacjach chirurgicznych w obrębie narządu wzroku. Ortoptysta zajmuje się wówczas rehabilitacją.

Jakie wykształcenie umożliwia podjęcie pracy w zawodzie ortoptysty?

Warunkiem rozpoczęcia kariery w zawodzie ortoptysty jest ukończenie dwuletniej szkoły policealnej na kierunku ortoptystyka. W tej chwili takie placówki znajdują się w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i wielu innych większych miastach. Ortoptystów kształcą zarówno szkoły publiczne, jak i prywatne. Kształcenie może odbywać się w trzech trybach – dziennym, wieczorowym i zaocznym (nauka w weekendy). Każda szkoła oferuje swoim studentom obowiązkowe praktyki zawodowe.

Kierunek ortoptystyka oferuje przedmioty medyczne i humanistyczne (psychologia i pedagogika mają przygotowywać do bezpośredniej pracy z pacjentem).

Absolwent kierunku ortoptystyka powinien umieć objaśnić przyczyny powstawania zeza i niedowidzenia, znać choroby narządu wzroku, a także metody ich leczenia, wykonywać badania ortoptyczne, przeprowadzać niezbędne w pracy ortoptysty badania okulstyczne.

Efekty leczenia ortoptycznego

To czy terapia u ortoptysty będzie skuteczna zależy od wielu czynników. Znaczenie ma charakter problemu pacjenta, a także jego wiek. Nie jest tajemnicą, że leczenie przy pomocy bezinwazyjnych ćwiczeń przynosi najlepsze efekty w przypadku pacjentów najmłodszych. U osób starszych oczekiwanie na rezultaty jest znacznie dłuższe.

Ortoptysta doskonale zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów ze wzrokiem. Potrafi on jednak rozpoznać choroby oczu i jeżeli stwierdzi, że pacjent wymaga leczenia przekraczającego jego kompetencje – skieruj taką osobę do okulisty.

Prawidłowo przeprowadzona terapia ortoptyczna można zmniejszyć (a czasem całkowicie zlikwidować) zeza, poprawić ostrość wzroku, zredukować zaburzenia akomodacji i konwergencji, usprawnić percepcję wzrokową, poprawić koordynację wzrokowo-ruchową, rozwinąć świadomość przestrzenną.

Decydując się na terapię u ortoptysty powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Jej efekty mogą pojawić się dopiero po wielu miesiącach. Niewątpliwą korzyścią leczenia przy pomocy ćwiczeń jest brak efektów ubocznych (które są stosunkowo dużym ryzykiem w przypadku leczenia inwazyjnego).

 źródło: Poradnia ortoptyczna Zobaczyć Jutro z Warszawy 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%