Zamknij

Jak zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo?

artykuł sponsorowany 23:12, 21.07.2022 Aktualizacja: 23:13, 21.07.2022

Poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe dla wielu ludzi. Należy zadbać o nie także pod względem finansów. Stanowi to o odpowiedzialności. Do tej kwestii warto podejść wielotorowo i zwrócić uwagę na wiele związanych z nią aspektów. Dzięki temu można sprawić, że w przyszłości nawet w niespodziewanych sytuacjach zachowa się odpowiednią płynność finansową, co przełoży się na komfort życia.

Zakup rozszerzonego ubezpieczenia na życie


W życiu trzeba liczyć się z rozmaitymi sytuacjami – tak naprawdę niczego nie można być pewnym. Nawet osoby, które dobrze sobie radzą w różnych aspektach, muszą być przygotowane na niespodziewane wydarzenia, również te nieprzyjemne i przykre. Aby zapewnić finansowe bezpieczeństwo swoim bliskim w takim przypadku, warto pomyśleć o tym zawczasu i wykupić polisę na życie. Zakup takiego produktu sprawia, że w razie śmierci ubezpieczonej osoby wyznaczeni przez nią uposażeni otrzymają od towarzystwa ubezpieczeniowego ustaloną kwotę pieniędzy.

Warto przy tym pamiętać, że takie ubezpieczenie indywidualne wykupione na własną rękę z powodzeniem można rozszerzać. Towarzystwa oferujące polisy dają możliwość podpisania szeregu dodatkowych umów, które chronią zarówno rodzinę ubezpieczonego, jak i jego samego w różnych, nieprzewidzianych sytuacjach. Mogą one obejmować, np. pokrycie kosztów leczenia w przypadku choroby lub wypadku, hospitalizacji czy rehabilitacji, a także wsparcie finansowe przy zdiagnozowaniu różnych schorzeń czy chociażby niezdolności do pracy. Taka pomoc może okazać się nieoceniona i pozwolić utrzymać płynność finansową. Polisa na życie w skali miesiąca nie musi być przy tym bardzo droga. Na pewno przyczynia się za to do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, również w kwestiach pieniężnych.


Rozsądne prowadzenie budżetu domowego


Kluczem do zapewnienia sobie stabilnej sytuacji i finansowego bezpieczeństwa jest odpowiednie podejście do prowadzenia budżetu domowego. Należy więc rozłożyć wszystko na czynniki pierwsze i zastanowić się zarówno nad tym, jakie są źródła dochodów, jak i na co wydaje się pieniądze. Warto przy tym przeanalizować zwłaszcza kwestię wydatków – często wśród nich znajdują się takie, które można nieco ograniczyć lub zlikwidować, co czasami okazuje się konieczne w sytuacjach kryzysowych.

Warto również ustalić hierarchię wydatków. Pozwoli to na lepsze kontrolowanie sytuacji finansowej. Oprócz tego na uwagę zasługuje bieżące regulowanie opłat oraz spłacanie zobowiązań. Nie warto tworzyć sobie długów i zaległości. Będąc ze wszystkim „na czysto”, łatwiej jest budować finansową przyszłość.


Stworzenie poduszki finansowej


Kwestią nie do przecenienia są też oczywiście oszczędności. Dla finansowego bezpieczeństwa trzeba zadbać przede wszystkim o stworzenie tzw. poduszki finansowej. Mianem tym nazywa się pewną kwotę pieniędzy, która jest odłożona na nieprzewidziane wydatki. Wysokość oszczędności tego typu może być różna. Zakłada się, że jej minimalna wartość powinna oscylować wokół trzykrotności miesięcznych dochodów. Oznacza to, że nawet przy utracie źródła zarobków, osoba mająca taką poduszkę finansową będzie w stanie spokojnie utrzymać się przez 3 miesiące. To jednak minimalna kwota. Optymalnie powinna ona być sześciokrotnością, a najlepiej dwunastokrotnością miesięcznych wpływów do domowego budżetu. Znacząco zwiększa to wówczas bezpieczeństwo finansowe.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%