Dzięki akredytacji programu Erasmus+ i środkom unijnym nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach mieli okazję zdobywać nowe kompetencje, rozwijać swoje umiejętności językowe, a przede wszystkim – poznawać nowoczesne metody nauczania i systemy edukacyjne innych krajów.
W ramach działań programu aż sześć nauczycielek: Beata Bieszka, Katarzyna Grzenkowicz, Maria Mejer-Kobiela, Emilia Leszkowska, Joanna Tusk-Wolska oraz Grażyna Żakowska uczestniczyło w kursach językowych i metodycznych, koncentrujących się na nowoczesnych technologiach w edukacji oraz innowacyjnych metodach nauczania.
Zdobyte doświadczenia pozwolą nie tylko wzbogacić codzienną praktykę pedagogiczną, ale również lepiej przygotować uczniów do funkcjonowania w cyfrowym świecie.
Z kolei Justyna Juńska-Nacel oraz Ewa Wilma wzięły udział w tzw. job shadowing, czyli obserwacji pracy w fińskiej szkole. Uczestniczki miały możliwość przyjrzenia się z bliska funkcjonowaniu systemu opartego na zaufaniu, indywidualnym podejściu do ucznia i silnym wsparciu ze strony państwa.
[FOTORELACJA]29777[/FOTORELACJA]
Ale nie tylko nauczyciele korzystali z możliwości oferowanych przez program Erasmus+.
Dziesięcioro uczniów naszej szkoły wyjechało do hiszpańskiej szkoły w Valdemorillo niedaleko Madrytu, gdzie realizowali projekt poświęcony zrównoważonemu rozwojowi.
Praca nad zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska, ekologią i odpowiedzialnością obywatelską była okazją do rozwijania kompetencji społecznych i językowych. Kolejna grupa sześciu uczniów odwiedziła szkołę Auguste Viktoria Schule w niemieckim Flensburgu, gdzie przedstawili swoją wizję przyszłości edukacji cyfrowej. Udział w międzynarodowej debacie i projektach zespołowych pozwolił młodzieży na rozwijanie krytycznego myślenia, umiejętności pracy w grupie oraz otwartości na różnorodność kulturową.
Po powrocie z mobilności zarówno nauczyciele, jak i uczniowie dzielili się zdobytymi doświadczeniami i wiedzą z całą społecznością szkolną. Polscy uczniowie gościli u siebie rówieśników z Hiszpanii, wspólnie uczestnicząc w zajęciach i poznając wzajemnie swoje kultury.
Zorganizowano także Dzień Języków Obcych, Dzień Świętego Patryka, Erasmus Days oraz Dzień Hiszpański, podczas których prezentowano efekty realizowanych projektów, promowano ideę mobilności oraz zachęcano do udziału w programie.
Działania te były również szeroko przedstawiane podczas Dni Otwartych Szkoły, stanowiąc istotny element promocji otwartości i europejskiego wymiaru edukacji.
Realizacja wszystkich mobilności była możliwa dzięki akredytacji w programie Erasmus+, której uzyskanie potwierdza wysoką jakość działań międzynarodowych prowadzonych przez naszą szkołę. Kwota dofinansowania projektu ze środków unijnych wyniosła 33 939 euro.
0 0
Tak sobie myślę, a pewno myślę błędnie, że nauczyciele ze stron wszelakich też mogliby się czegoś w Polsce nauczyć. Może nie dotyczy to Niemców? Niemcy uczą dobrze, czego doświadczyłem sam! Serdecznie pozdrawiam!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz