Zamknij

Kartuzy. Jak chronić dziecko przed przemocą seksualną? Debata nauczycieli

Magda Dzienisz 11:55, 22.10.2025 Aktualizacja: 00:00, 23.10.2025
3 fot. Magda Dzienisz fot. Magda Dzienisz

Nauczyciele z różnych stron województwa spotkali się dziś w Kartuzach, by rozmawiać o bardzo istotnych problemach - ochronie dzieci przed przemocą seksualną. Celem konferencji było wzmocnienie skuteczności działań profilaktycznych i edukacyjnych w zakresie ochrony najmłodszych.

Wydarzenie zorganizowały Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach, Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Spotkanie zgromadziło licznych dyrektorów szkół, nauczycieli i specjalistów pracujących na co dzień z dziećmi. 

Istotna edukacja zdrowotna

W dobie dynamicznych zmian społecznych i technologicznych temat ten nabiera szczególnego znaczenia - zarówno w kontekście tradycyjnych form przemocy, jak i zagrożeń pojawiających się w przestrzeni cyfrowej.

- To spotkanie jest przestrzenią wymiany wiedzy, doświadczeń, ale też dobrych praktyk - mówił Dariusz Zelewski, dyrektor SP nr 1 w Kartuzach oraz współorganizator konferencji. 

Uczestników przywitał burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Podkreślał, jak istotny jest temat poruszany podczas konferencji. 

- To, co dzieje się w internecie, tworzy wiele niebezpieczeństw dla najmłodszych. Myślę, że ważną rzeczą jest to, aby wiedzieć, jak temu przeciwdziałać i zauważyć to, co dzieje się w otoczeniu dzieci - mówił. - Państwo musicie wykazać się dużą wiedzą i wyczuciem w tych trudnych czasach. Wierzę, że temu powołacie, bo wybraliście bardzo ważny zawód - nauczyciela i wychowawcy. 

Zwrócił uwagę na fakt, jak ważna w szkołach jest edukacja zdrowotna. 

- Brakuje nam decyzyjności w organach rządowych, by podejmować decyzje, które są ważne dla systemu edukacji. Szkoda, że edukacja zdrowotna nie jest obowiązkowa. Temat dziś poruszany, który jest bardzo ważny, mógłby być przekazywany podczas tych zajęć - powiedział. 

Dziecko zazwyczaj zna sprawcę

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień ekspertów. Dr Marcin Bednarczyk - psycholog, seksuolog, biegły sądowy, omówił sposoby rozpoznawania symptomów przemocy seksualnej u dzieci, zwracając uwagę na subtelne, często pomijane sygnały, które mogą wskazywać na krzywdę dziecka.

[FOTORELACJA]30247[/FOTORELACJA]

Statystyki nie są optymistyczne. W Polsce 26 proc. dzieci wykorzystywane jest seksualnie bez kontaktu fizycznego, głównie w internecie. Jak podkreślał Marcin Bednarczyk, jest to tak samo poważne, jak wykorzystywanie seksualne z kontaktem fizycznym, którego doświadcza 8 proc. dzieci. Większość przypadków wykorzystywania seksualnego nigdy nie zostaje ujawniona. 

- Tylko 1 na 10 dzieci powie komuś, że jest wykorzystywane seksualnie. To najrzadziej zgłaszane przestępstwa. Niestety powoduje to, że sprawcy przemocy seksualnej czują się bardzo pewnie - mówił. - Nie będzie więcej tych ujawnień, jeśli my sami czegoś z tym nie zrobimy. 

W około 90 proc. wykorzystywania seksualnego dziecko zna sprawcę. 

- To osoby z jego najbliższego czy trochę dalszego kręgu rodziny, znajomych czy kręgu związanego z aktywnościami dziecka - podkreślał. 

Kładł nacisk na to, jak istotna jest rozmowa z dziećmi dorastającymi, także na temat zmian zachodzących w ich organizmach. Podkreślał, że społeczeństwo jest coraz bardziej "rozseksualizowane". 

- Myśmy im to bagno załatwili. To, że coraz młodsze dzieci sięgają do pornografii, to tylko i wyłącznie odpowiedź na to, czego my im nie dajemy. Nie dajemy im profesjonalnej edukacji, nie odpowiadamy na pytania rozwojowe. To co dziecko ma zrobić? Jest ciekawe - to cecha rozwojowa. Średni wiek pierwszego kontaktu z pornografią, to dziś około 10 lat. Znam przypadki siedmiolatków uzależnionych od pornografii - powiedział. 

Podkreślał także, że następuje wzrost przemocy seksualnej wśród rówieśników. 

Przemoc seksualna coraz częściej przenosi się do internetu

Sędzia w stanie spoczynku Agnieszka Rękas oraz mecenas Katarzyna Komoniewska przedstawiły z kolei aspekty prawnej ochrony dzieci oraz procedury, które mają zapewnić im bezpieczeństwo i wsparcie.

Szczególnie aktualnym punktem programu był panel poświęcony ochronie cyfrowej dzieci i młodzieży, prowadzony przez specjalistów Departamentu Edukacji i Prewencji Państwowej Komisji. Eksperci podkreślili, że przemoc seksualna coraz częściej przenosi się do internetu - poprzez grooming, sextortion czy nielegalne udostępnianie materiałów z udziałem małoletnich.

Konferencję zakończyło wspólne podsumowanie, podczas którego przedstawiciele organizatorów, w tym Dorota Suchacz z Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz eksperci Państwowej Komisji, podkreślili, że ochrona dzieci przed przemocą seksualną wymaga współpracy wielu środowisk: edukacyjnego, prawnego, medycznego i społecznego.

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (3)

…

1 2

Dałbym łapkę w dół ale nie działają oceny

12:54, 22.10.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

DildosekDildosek

2 2

Porno im przeszkadza, a tęczowa propaganda i ekspansja już nie...

15:36, 22.10.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jak chronić???jak chronić???

1 1

to proste wypisz dziecko z przedmiotu Nowackiej o seksualizacji dzieci !!!

17:39, 22.10.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%