Zamknij
REKLAMA

Nowy obowiązek właścicieli domów! Są kłopoty z jego wykonaniem

15:40, 18.06.2021 | Źródło: Business Insider
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Właściciele domów i mieszkań będą mieli nowy obowiązek. Już od 1 lipca będzie trzeba zgłosić gminie, czym ogrzewamy nasze domy. Jak donosi Business Insider wiele z nich nie wie, jak wywiązać się ze swoich zadań. 

Idea wprowadzenia nowych przepisów jest prosta. Polska chce walczyć ze smogiem, żeby mieszkańcy mogli oddychać czystym powietrzem. Do tego właśnie wykorzystany będzie spis, który ma objąć właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych.

Łącznie może być to nawet 6 mln obywateli. 

Za niespełna dwa tygodnie  (1 lipca) ma wystartować Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Za prowadzenie ewidencji mają odpowiadać gminy.

Jednak jak tłumaczy Business Insider, "samorządom brakuje kluczowych informacji, które pozwolą na uruchomienie systemu". Serwisowi wtóruje Portal Samorządowy, który donosi, że gminy "nie otrzymały urządzeń mobilnych, które mają posłużyć do obsługi systemu". 

O zmianach w prawie wie też niewielu Polaków. Aktualnie nie jest prowadzona żadna akcja informacyjna na temat nowego obowiązku, a jego niedopełnienie może srogo kosztować. 

Obowiązek złożenia deklaracji mają właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Od wejścia przepisów w życie (1 lipca) właściciele domów jednorodzinnych (w przypadku mieszkańców bloków deklaracje składać będą spółdzielnie) będą mieli 12 miesięcy złożenie dokumentu.

Można będzie zrobić to elektronicznie lub na piśmie. 

Brak złożenia deklaracji w terminie może skutkować mandatem, a nawet grzywną. W tym pierwszym przypadku kara wynosi 500 zł, grzywna to koszt nawet 5 tysięcy. 

(Źródło: Business Insider)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

lollol

8 1

KTO pisze te teksty? Skąd wiecie, że są kłopoty z ich wykonaniem skoro przepisy jeszcze nie działają. Wprost stwierdzacie coś czego jeszcze nie ma... 21:07, 18.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Dziad KaszubDziad Kaszub

3 0

Dokładnie! I do tego na koniec straszą mandatem lub grzywną. W głowie się nie mieści! 15:22, 19.06.2021


kamienicakamienica

2 0

Czy ten obowiązek dotyczy także właścicieli budynków wielorodzinnych ? Jak do tej pory budynki takie były pomijane w programach czyste powietrze. 06:57, 20.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Alicja1Alicja1

1 0

To jest niedorzeczne, że pomijają nas z budynków wielorodzinnych. To my mamy największy problem bo budynki często są z lat 70, mają wąskie zejścia do piwnic, kominy nie spełniają norm a dachy są za małe by każdy mógł rozłożyć się ze swoimi panelami. 12:49, 20.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%