Zamknij
REKLAMA

Kaczyński: mamy Pegasusa. Komentarze: "Robi idiotę z premiera"

19:41, 07.01.2022 | oprac.W.D./pś/ mhr/PAP
Skomentuj fot.PAP
REKLAMA

Prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński potwierdził w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że polskie służby dysponują programem Pegasus; zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. - W to już nikt nie uwierzy - komentują politycy opozycji, w tym TVN senator Krzysztof Brejza, który był podsłuchiwany za pomocą tego oprogramowania. 

Ciąg dalszy gigantycznej afery dotyczącej podsłuchów prowadzonych za pomocą systemu Pegasus, czyli oprogramowania pozwalającego na szpiegowanie zawartości smartfonów. System ten pozwala pobierać wiadomości, zdjęcia i kontakty ze smartfonów, na których zostanie zainstalowany, a także podsłuchiwać rozmowy telefoniczne.

Zhakowana została komórka senatora KO Krzysztofa Brejzy w 2019 w czasie gdy odpowiadał on za kampanię wyborczą Koalicji Obywatelskiej. Media ustaliły też, że polskie służby korzystały z systemu Pegasus do szpiegowania mecenasa Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek.

[ZT]38201[/ZT]

W ostatnim czasie najwyżsi przedstawiciele rządu, w tym premier Mateusz Morawiecki próbowali wszelkimi sposobami ośmieszyć i zdyskredytować informacje związane z aferą dotyczącą podsłuchową, a nawet podważyć fakt używania przez polskie służby systemu Pegasus. 

Prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" całkowicie podważył tę narrację. Zapytany, co mu wiadomo o wykorzystaniu przez polskie służby programu komputerowego Pegasus potwierdził nie tylko, że Polska ma ten system, ale poinformował także, że został on zakupiony ze środków Funduszu Sprawiedliwości. 

- Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia. Chyba każdy się zgodzi, że rozmaite grupy przestępcze powinny być pod obserwacją, że przestępczość trzeba zwalczać i że na całym świecie używa się do tego narzędzi inwigilacji, oczywiście gdy są do tego podstawy prawne i zawsze pod kontrolą sądu, prokuratury. W Polsce system nadzoru nad takimi działaniami należy do najbardziej rygorystycznych w Europie - mówił Kaczyński. 

Prezes PiS pytany o to, czy system inwigilacji wykorzystywano wobec opozycji, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej w 2019 i czy wiedza uzyskana dzięki systemowi była używana w sztabie wyborczym PiS zapewnił, że nic takiego nie miało miejsca. 

- (...) Mogę zatem tylko podkreślić: opowieści opozycji o użyciu Pegasusa w celach politycznych to całkowite bzdury" - zapewnił prezes PiS. - "Tu żadną tajemnicą związany nie jestem i mogę zapewnić, że żadnych takich informacji w czasie działalności sztabu nie mieliśmy, z niczego takiego nie korzystaliśmy. Żaden Pegasus, żadne służby, żadne jakieś tajnie pozyskane informacje nie odgrywały w kampanii wyborczej w roku 2019 jakiejkolwiek roli. Przegrali, bo przegrali, nie powinni dziś szukać takich usprawiedliwień. Te wszystkie opowieści pana Brejzy są puste, nic takiego nie miało miejsca. Przypominam, że on sam pojawia się w sprawie inowrocławskiej w poważnym kontekście, jest tam podejrzenie poważnych przestępstw. Z wyborami nie miało to nic wspólnego".

Wypowiedzi prezesa PiS wywołały ogromne poruszenie. Politycy opozycji komentują, że Jarosław Kaczyński ośmieszył najważniejszych polityków partii rządzącej, w tym premiera.

Tomasz Siemoniak napisał, że prezes "robi idiotę z premiera" - wcześniej Mateusz Morawiecki pytany o inwigilację za pomocą Pegasusa twierdził, że "nie było takiej rzeczywistości". 

Politycy opozycji pytają dziś wprost o ważność ostatnich wyborów, wiarygodność polskiego rządu i stan polskiej demokracji. Sprawa Pegasusa porównywana jest zaś do afery Watergate.

- Tylko osoba bardzo naiwna uwierzy w narrację Jarosława Kaczyńskiego, że oni zainstalowali podsłuch w sztabie Koalicji Obywatelskiej i z niego nie korzystali - powiedział w Faktach TVN senator Krzysztof Brejza

Fakty TVN podkreślają też, że wbrew insynuacjom Jarosława Kaczyńskiego, Krzysztof Brejza nie ma postawionych żadnych zarzutów.

(oprac.W.D./pś/ mhr/PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (16)

BandyciBandyci

31 6

Stosują takie praktyki jak w Rosji, Turcji i Białorusi. Komuna wróciła drodzy rodacy… 20:48, 07.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

info info

0 9

tam już byś dawno w kicu siedział, doceniaj wolność i nie *%#)!& głupot. 10:14, 09.01.2022


strachstrach

30 4

Kaszubi głosowali na tę polityczną dzicz, wygrana w prawie każdej gminie. Jak można głosować na partię, której typowy przedstawiciel jest zawistny, kradnie, kłamie, nie ma za grosz honoru, rozwala demokrację i doradza zapier*alać za miskę ryżu? Nie kłóci się to z tak powszechnie rzekomo wyznawaną wiarą katolicką? Strach pomyśleć dokąd ten rząd zaprowadzi nasz kraj. 22:54, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do strach Do strach

20 5

Wiarą katolicką? Co księża zrobili z naszą wiarą? Kaszubi zrobili to co księża w Kartuzach, Sierakowicach ....z ambony im podpowiedzieli. 23:23, 07.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@@@@@@

7 8

Hehe, dobrze że księża nie mówią " Skocz z mostu" 10:31, 08.01.2022


ja78ja78

17 3

Jak można robić z premiera idiotę, skoro już nim jest? 12:46, 08.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

leoleo

1 21

Żenada redaktorze Drewka. 17:15, 08.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

leoleo

19 1

Dokładnie! To co pis ostatnio odstawia to jest porażka po prostu 17:33, 08.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bosman Bosman

20 1

Pisowski statek powoli tonie, szczury biją się o łodzie ratunkowe. 18:34, 08.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


infoinfo

1 11

takie tam moje przemyślenia... po co PiS miał podsłuchiwać nie nie warte persony ?

O ile pan senator i jego rodzinka ma poważne problemy z prawem to pani prokurator dostała standardowe powiadomienie wysyłane przez apple i sama stwierdziła że jest podsłuchiwana i robi to PiS.

Idąc dalej, pegasus jest nie do wykrycia, można jedynie domniemać a wszystko co wiemy opiera się na dokumentacji sprzed ~6 lat. Wszystko bardzo ładnie opisał niebezpiecznik.

Mniej paplaniny więcej myślenia. 12:38, 09.01.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

@info@info

5 1

Mniej TVP więcej myślenia 14:17, 09.01.2022


@up@up

2 1

no właśnie widać że masz z tym problem 14:36, 09.01.2022


MajkaMajka

1 0

Dobrze napisałeś więcej myślenia, ale sam tego nie potrafisz... tak jest zazwyczaj, gdy komuś coś wytykamy a sami niejestesmy zbyt bystrzy 17:45, 09.01.2022


SzokSzok

2 0

Anulować Wybory!

Szpiedzy 23:40, 09.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Alojza Alojza

0 0

to kraj bezprawia, bez zasad moralnych.. tu obowiązuje prawo " PREZES TAK CHCE" , czyli starzec ze starą komórką bez internetu.. 07:55, 10.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%