Zamknij

Zmiany w kodeksie wyborczym. Rzecznik Praw Obywatelskich ma poważne zastrzeżenia

09:57, 10.02.2023 Aktualizacja: 11:09, 10.02.2023
Skomentuj fot.PAP fot.PAP

Intencja zwiększenia frekwencji wyborczej jest słuszna, ale niektóre rozwiązania nowelizacji Kodeksu wyborczego mogą prowadzić do naruszenia konstytucyjnych praw i wolności obywateli - ocenił w swojej opinii Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego przed dwoma tygodniami. Zakłada ona m.in., że wójt gminy wiejskiej lub wiejsko–miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego jeżeli w gminie tej "nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego".

Ponadto po zmianach stały obwód do głosowania ma obejmować od 200 mieszkańców (a nie jak obecnie od 500) do 4 tys. mieszkańców.

Ma to prowadzić, zdaniem autorów zmian, do zwiększenie frekwencji w wyborach oraz zwiększyć liczbę lokali wyborczych i ich dostępność. Nowelizacja zakłada też m.in. stworzenie Centralnego Rejestru Wyborców.

Diabeł tkwi w szczegółach

Opinię w sprawie tych przepisów skierował do marszałka Senatu Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

- Choć intencja zwiększenia frekwencji wyborczej oraz transparentności procesu wyborczego zasługuje na aprobatę, to nie wszystkie z zaproponowanych rozwiązań są w pełni adekwatne do osiągnięcia tego celu lub są sformułowane w sposób, który może prowadzić do naruszenia konstytucyjnych praw i wolności obywateli - uważa RPO.

[ZT]43209[/ZT]

Zaznaczył, że ogólny kierunek propozycji organizacji bezpłatnego dowozu dla wyborców jest słuszny.

- Może to jednak budzić wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnej zasady równości wyborów - z uwagi na objęcie nim jedynie gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich. Ograniczenie to opiera się na mylnym założeniu, że wykluczenie transportowe nie istnieje na terenach miejskich - tym bardziej przy kryterium 1,5 km odległości od lokalu wyborczego. Przyjęcie tego ograniczenia może prowadzić do nierównego traktowania obywateli znajdujących się w podobnej sytuacji, co może naruszać zasadę równości - wskazał.

Rzecznik zauważył przy tym, że lokale wyborcze powinny być w większym stopniu dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Dlatego RPO ponownie rekomenduje zmianę przepisów dla zapewnienia wyborcom z niepełnosprawnościami szerszej ochrony ich praw poprzez poszerzenie regulacji co do dostępności lokali wyborczych - zaznaczył.

RPO zasugerował też powrót do szerszej możliwości głosowania korespondencyjnego.

Nieuzasadnione ograniczenia

Zastrzeżenia RPO budzi też propozycja możliwości rejestracji przez mężów zaufania z wykorzystaniem własnych urządzeń nagrywających pracy obwodowej komisji wyborczej także w czasie trwania głosowania. Dotychczas bowiem dopuszczalne było rejestrowanie czynności komisji do momentu rozpoczęcia głosowania oraz od zamknięcia lokalu wyborczego do podpisania protokołu.

- Proponowane rozwiązanie jest wątpliwe z punktu widzenia poszanowania praw wyborczych. Może ono nie tylko zniechęcać niektórych obywateli do udziału w głosowaniu, ale także prowadzić do naruszenia zasady tajności głosowania - wskazuje RPO.

Wątpliwości RPO budzi także kwestia Centralnego Rejestru Wyborców. Wiącek wskazuje, że obecnie rejestry wyborców prowadzone przez gminy mogą być szeroko udostępniane i każdy ma prawo do domagania się usunięcia nieprawidłowości w nich. Jego zdaniem uchwalona zmiana pomija zasadę jawności rejestru i przewiduje, że dostęp do danych w Centralnym Rejestrze Wyborców będzie ograniczony tylko do danych własnych obywatela.

W opinii Rzecznika podkreślono też, że nowe przepisy ograniczają możliwość reklamacji jedynie do przypadków związanych "z nieprawidłowym ujęciem wyborcy w obwodzie głosowania". Zaznacza też, że podstawą reklamacji nie będą mogły być inne nieprawidłowości, np. pominięcie wyborcy w rejestrze.

- Stanowi to nieuzasadnione ograniczenie prawa do sądu w kontekście skutecznej ochrony równości praw wyborczych oraz rzetelności procesu wyborczego - napisał Wiącek.

Nowelizacją Kodeksu wyborczego zajmie się teraz Senat. Jak wynika z porządku obrad, Izba ta rozpocznie prace nad nowelą na najbliższym posiedzeniu, którego początek zaplanowano na 21 lutego.

(PAP/mm/mok)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

doh jodoh jo

3 1

To ze bede mial blizej do lokalu wyborczego RPO nie interesuje wrecz mowi ze to sa nie dobre pomysly by starzy ludzie byli dowazeni do lokali a mlodzi nie Ten to dba o nas Moj Boze !

10:22, 10.02.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Przeczytaj informacjPrzeczytaj informacj

2 0

jeszcze z 15 razy, aby zrozumieć o co chodzi, kłamczuchu !

10:57, 10.02.2023

Dla KłamczyńskiegoDla Kłamczyńskiego

3 5

wzorem jest Łukaszenka, który dostał 3 % głosów, a „ wygrał ” tzw. wybory. Wprowadza stopniowo te same metody „wyborcze”.

10:53, 10.02.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do Dla Kłamczyńskiegdo Dla Kłamczyńskieg

1 0

czyli znasz bardzo dobrze znasz ich metody, rozumiem że jesteś partyjniak z opozycji i dobrze wiesz jak się to robi ?

20:06, 10.02.2023

Budyń posłałBudyń posłał

2 3

gorącego kartofla do kucharki, chociaż w kuchni walą się po łbach rondlami i wałkami do ciasta.
Wiadomo .... „ Dojna Zmiana” !!

01:06, 11.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

infoinfo

1 0

a ja mam obawy że w lokalach będzie siedział KOD.

19:49, 11.02.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jojo

0 0

Każdy oszust i złodziej ma obawy, gdy ktoś patrzy mu na ręce. Państwowa Komisja Wyborcza wie co należy robić (i jeszcze na razie nie jest pod reżimowym buciorem - i oby tak zostało).

21:00, 11.02.2023

0%