Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł w poniedziałek po południu Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów. Powołał także nowy rząd premiera Morawieckiego. Media określają ten rząd mianem "dwutygodniowego", bowiem tylko tyle czasu będzie on trwał. Nie ma bowiem szans na wotum zaufania w Sejmie. Media podkreślają za to, że powołani ministrowie mogą liczyć na sowite odprawy, których koszt pokryjemy wszyscy.
Kilka stanowisk - w porównaniu z poprzednim rządem Mateusza Morawieckiego - zostało utrzymanych. Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej pozostał Mariusz Błaszczak. Marlena Maląg została szefową Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Resortem rodziny i polityki społecznej pokieruje natomiast działaczka społeczna, od 2019 r. przewodnicząca Rady Rodziny przy MRiPS Dorota Bojemska.
Szymon Szynkowski vel Sęk stanął na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szefem MSWiA został natomiast Paweł Szefernaker, który był dotąd wiceministrem.
Szefową Ministerstwa Aktywów Państwowych została Marzena Małek, która od 2022 r. była dyrektor generalną w MAP. Ministrem Edukacji i Nauki został Krzysztof Szczucki, który w latach 2020-2023 był prezesem Rządowego Centrum Legislacyjnego.
Resortem finansów pokieruje Andrzej Kosztowniak, który był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych w poprzedniej kadencji Sejmu, a Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Szefem resortu infrastruktury został Alvin Gajadhur, który od 2017 r. pełnił funkcję Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska stanęła na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Szefową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Przewodniczącą Komitetu ds. Pożytku Publicznego została posłanka i aktorka Dominika Chorosińska.
Na czele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanęła dotychczasowa wiceminister Anna Gembicka, a polska szpadzistka, była mistrzyni Europy i świata Danuta Dmowska-Andrzejuk pokieruje pracami resortu sportu i turystyki.
Szefem resortu sprawiedliwości został dotychczasowy wiceminister Marcin Warchoł. Ministrem Zdrowia została Ewa Krajewska, która od 2021 r. była Głównym Inspektorem Farmaceutycznym.
Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została natomiast Izabela Antos, która od 2018 r. pracuje w KPRM. Jacek Ozdoba, który dotychczas był sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, został ministrem-członkiem Rady Ministrów.
13 listopada, w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji, prezydent przyjął dymisję Rady Ministrów, a następnie desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. W ciągu 14 dni prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu i odbiera od nich przysięgę - termin na to upływa w poniedziałek, 27 listopada.
Następnie premier w ciągu 14 dni przedstawia Sejmowi tzw. exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.
Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.
10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.
PiS nie ma większości w Sejmie. Dlatego nikt nie ma już wątpliwości, że rząd Mateusza Morawieckiego nie ma uzyska wotum zaufania. Powołany dziś "Dwutygodniowy rząd" będzie jednak sporo kosztował.
TVN24 wylicza, że nowi ministrowie i wiceministrowie mogą liczyć na odprawy, których łączny koszt może wynieść nawet 800 tys. zł. Tyle zapłacą podatnicy za rząd, który określany jest mianem "kabaretu" i "teatru".
Zagadka20:54, 27.11.2023
Który jest większym klownem ??
* Ten po lewej (naciśnij zieloną łapkę)
* Ten po prawej (naciśnij czerwoną łapkę)
za2,5022:16, 27.11.2023
Ten co siedzi z laską przebija wszystkich.
Nie ciesz się 06:09, 28.11.2023
Być może za dwa tygodnie znajdziesz się w tusko -totalitarno lewackiej komunie
@nie ciesz06:41, 28.11.2023
Z komuny właśnie wychodzimy. A właściwie z czegoś co było kopią komuny. Pis pokazuje teraz że im zależy jedynie na stołkach i kasie dla siebie. Może i dobrze że ten cyrk jeszcze trochę potrwa ludzie muszą to zobaczyć
info11:01, 28.11.2023
skoro posłami stali się działacze PZPR a jeden znicz jest rotacyjnym marszałkiem to raczej wchodzimy...
po za tym komuna nigdy nie została rozliczona, ma się dobrze.
sołki11:09, 28.11.2023
czyli partia która wygrała wybory, dostała misję pełnienia rządu u ją wyplenia zgodnie z obowiązującym prawem to złodzieje uwiązania do stołków...
Opozycja, która w swoich kręgach ma ludzi z grubymi teczkami w IPN, ludzi z zarzutami prokuratorskimi, opozycja która chce zlikwidować większość służb, zniszczyć porządek prawny, zniszczyć IPN i Polskie media, JAWNIE ŁAMAĆ konstytucje, chroni kolegów wyciągając ich z aresztu i dając immunitet nazywacie WYJŚCIEM Z KOMUNY :)
gdzie was robią....
dlaczego?08:48, 28.11.2023
Dlaczego pis nam to robi? Czemu oni się tak uwzięli na to, żeby skompromitować i ośmieszyć nasz kraj? Co im z tego przyjdzie?
info11:02, 28.11.2023
robią bo wygrali wybory, czego nie rozumiesz ?
nigdy jak kompromitują nasz kraj ? KONKRETNIE ?
@Info11:43, 28.11.2023
Konkretnie czym kompromituje? To proste:
1. Powoływaniem rządu, który nie przetrwa 2 tygodni, bo nie uzyska wotum zaufania w Sejmie
2. Ośmieszaniem instytucji państwowych, robieniem z państwa i jego instytucji kabaretu
3. Zamiast podejmowania konkretnych decyzji i pracy dla nas, politycy bawią się za nasze pieniądze
4. Potrzebny jest nam nowy rząd, który będzie załatwiał dla nas pieniądze z KPO, który będzie podejmował konkretne decyzje ws. gospodarki, budżetu i służby zdrowia. Nie mamy takiego rządu, bo pis postanowił nie oddać władzy tak długo jak to tylko możliwe
5. Morawiecki nie ma większości w Sejmie, o czym wie on i wszyscy politycy pis. Dlaczego więc robią sobie żarty z wyborców udając, że coś z tego wyjdzie tak, jakbyśmy niczego nie rozumieli?
to i tak się zawali09:09, 28.11.2023
Żal mi was wyznawcy eurokołchozu.
No a co z twoim10:10, 28.11.2023
Rodzinokołchozem ?? Spakowany już jesteś ??
@No a co z twoim11:04, 28.11.2023
a Ty co wychowany przez ulice, bez rodziny, matka Cie zostawiła bo jej wstyd było ?
PiS przeminie, ale10:14, 28.11.2023
WSTYD w świecie zostanie na lata. Wszystkie media na świecie piszą o polskim Muppet Show politycznym.
Szkoda, że nasz Kraj10:16, 28.11.2023
NIE MA prezydenta - bo on nie pozwoliłby na ośmieszanie naszej Ojczyzny !
to źenada12:07, 28.11.2023
Oj tęsknisz za szogunem.
Mmmmmm17:28, 28.11.2023
Chciałbym zobaczyć minę Tuska gdyby ten rząd jednak otrzymał to wotum zaufania.
6 4
Ciężki wybór, ale chyba ten z lewej bo zatwierdza właśnie drugiego klauna na ważne stanowisko, a nie musiał.