Zamknij

Będą duże zmiany w systemie oświaty. Lista jest długa

08:25, 17.06.2024 PAP Aktualizacja: 08:29, 17.06.2024
Skomentuj PAP PAP

28 różnorakich propozycji zmian liczy projekt noweli ustawy o systemie oświaty. Zapowiedź nowelizacji opublikowano w piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Poza zmianami w ustawie o systemie oświaty projekt nowelizacji przewiduje również modyfikację niektórych przepisów Prawa oświatowego, Ustawy o systemie informacji oświatowej oraz kilku innych aktów.

Wśród proponowanych w projekcie zmian jest m.in. przesądzenie o możliwości wyboru dowolnego języka obcego nowożytnego zdawanego jako przedmiot obowiązkowy na maturze.

Jak wyjaśniono, "obecnie przepisy stanowią, że wybór przedmiotu dodatkowego, do którego absolwent przystępuje na egzaminie maturalnym, nie jest zależny od typu szkoły, do której absolwent uczęszczał, ani od przedmiotów, których uczył się w tej szkole (z wyjątkiem absolwentów oddziałów dwujęzycznych, którzy już obecnie mają obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym jako przedmiotu dodatkowego). Ponieważ obecnie obowiązujące przepisy uso regulują tę zasadę wprost tylko w odniesieniu do przedmiotów dodatkowych, część dyrektorów szkół wywodzi z tego, że w przypadku języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego absolwent może dokonać wyboru wyłącznie spośród tych języków, których uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych (taka zasada obowiązuje w przypadku egzaminu ósmoklasisty). W przypadku egzaminu maturalnego intencją ustawodawcy nigdy nie było takie rozwiązanie. Konieczne jest zatem doprecyzowanie przepisów odnoszących się do wyboru języka obcego nowożytnego na egzaminie maturalnym również jako przedmiotu obowiązkowego".

Kolejną z proponowanych w nowelizacji zmian jest zobowiązanie absolwentów oddziałów i szkół dwujęzycznych do przystępowania do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego z tego języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym, którego uczyli się w szkole lub oddziale dwujęzycznym.

"Obecnie obowiązujące przepisy zobowiązują absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych do przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym – jako przedmiotu dodatkowego. Przepisy nie precyzują jednak, jaki to ma być język, co prowadzi do sytuacji, w której np. absolwent oddziału dwujęzycznego z językiem hiszpańskim przystępuje do egzaminu maturalnego na poziomie dwujęzycznym z dowolnego języka obcego nowożytnego (np. z języka francuskiego), a do egzaminu z języka hiszpańskiego, którego uczył się w szkole w zdecydowanie większym wymiarze godzin, przystępuje na poziomie rozszerzonym. Tym samym konkuruje w rekrutacji na studia z osobami, które uczyły się tego języka (np. hiszpańskiego) w dużo mniejszym wymiarze godzin. W przypadku absolwentów oddziałów dwujęzycznych – w zakresie wyboru języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego – zasadą powinien być obowiązek przystąpienia do egzaminu z tego języka, którego uczyli się w szkole w zakresie dwujęzycznym, w zwiększonym wymiarze godzin” - wyjaśniono.

Projekt noweli przewiduje również zmianę kilku przepisów dotyczących podręczników, a w tym wyłączenie z procesu dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników typu repetycyjnego (repetytoria), których celem jest powtarzanie i utrwalanie treści nauczania, z ukierunkowaniem na wykonywanie zadań typu egzaminacyjnego.

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie wymogu graficznego oznaczenia w podręcznikach treści wykraczających poza zakres ustalony w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla danych zajęć na danym etapie edukacyjnym.

Projekt przewiduje również nałożenie na wydawców obowiązku zamieszczenia w internecie cyfrowych odzwierciedleń dopuszczonych do użytku szkolnego przed dniem 1 stycznia 2020 r. podręczników w postaci papierowej – przy ich kolejnym niezmienionym wydaniu.

„Wymóg dotyczący zapewnienia uczniom dostępu do cyfrowego odzwierciedlenia podręcznika papierowego powinien dotyczyć wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego i ma na celu zapewnienie uczniom dostępu do zakupionego podręcznika w obu postaciach – papierowej i cyfrowej” - wyjaśniono.

W projekcie przewiduje się również wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania) i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych oraz wprowadzenie przepisów dotyczących systemów informatycznych obsługujących egzaminy.

Rozszerzony miałby również zostać katalog kosztów dofinansowywanych ze środków Funduszu Pracy związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Ponadto przewidziane jest zwiększenie wysokości kwoty przeznaczonej na to dofinansowanie za jednorazowe przystąpienie do egzaminu z każdej kwalifikacji wyodrębnionej w danym zawodzie.

Nowelizacja zawiera ponadto kilkanaście innych propozycji zmian w przepisach. Zgodnie z informacją opublikowaną w wykazie prac legislacyjnych planowany termin przyjęcia ustawy przez rząd ustalono na trzeci kwartał br.

(mam/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

Powtórka z komuny Powtórka z komuny

10 2

Katastrofa polega na tym że grupa nieuków i ignorantów uznając się za wszechwiedzącą elitę rujnuje cały proces nauczania i wychowania . Komuna bis w bardziej prymitywnym wydaniu . 08:49, 17.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

I będzie ok.I będzie ok.

7 3

Moja lista jest krótka.POgonić toto. 10:04, 17.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

InfoInfo

7 1

Wara od dzieci !!! 11:31, 17.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NiemiecNiemiec

3 1

Od kiedy będą obowiązywać książki napisane przez Niemców ? 11:31, 17.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WYBORCATTTTERWYBORCATTTTER

7 1

Jak najwyższy czas aby rząd Tuska poddał się do dymisji ,szkolnictwo w ogóle nie jest przygotowane brak odpiedniej wiedzy,Nowacka bez kwalifikacji pedagogicznej a rządzi szkolnictwem. 11:55, 17.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

buhehebuhehe

1 0

czego szczekacie, sami się nie wybrali ! 16:18, 17.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%