Zamknij

Zaprezentowano podstawowe kierunki polityki oświatowej w nowym roku szkolnym

15:42, 17.06.2024 PAP Aktualizacja: 15:44, 17.06.2024
Skomentuj PAP PAP

Edukacja prozdrowotna i obywatelska oraz wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych znalazły się wśród priorytetów MEN na nadchodzących rok szkolny. Ministra edukacji Barbara Nowacka określiła kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.

Co roku - w czerwcu - szef resortu edukacji i nauki wydaje dokument przedstawiający kierunki realizacji polityki oświatowej na kolejny rok szkolny. Obowiązek ten nakłada na niego ustawa Prawo Oświatowe.

Dokument "Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej" stanowi podstawę do planowania przez organy nadzoru pedagogicznego, a także placówki doskonalenia nauczycieli działań w nadchodzącym roku szkolnym. Wyszczególniono w nim podstawowe kierunki realizacji przez kuratorów oświaty polityki edukacyjnej państwa, w szczególności zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego.

W tegorocznym dokumencie wskazano 7 kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.

1. Edukacja prozdrowotna w szkole - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy.
2. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za  region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna. 
3. Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej  i  umiejętności pracy z  zespołem zróżnicowanym. 
4. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji, korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej. 
5. Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez pogłębianie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym. 
6. Wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie poprzez wzmocnienie współpracy szkół i placówek z pracodawcami oraz z instytucjami regionalnymi. 
7. Praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.

(mam/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Od zaraz Od zaraz

7 0

Jedyny słuszny kierunek w MEN to wywalić z niego Nowacką Muchę i Lubnauer 15:56, 17.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

brak słówbrak słów

5 0

Nosz qwa. 16:04, 17.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

infoinfo

5 0

czyli pakujemy ciapatych do szkół. Te 7 tyś podrzuconych przez Niemcy wam nie wystarczy... Może drogie panie najpierw dadzą przykład i przygarną kilku pod swój dach ? 16:16, 17.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RodzicewawaRodzicewawa

6 0

To co się dzieje w rządzie Tuska to się w głowie nie mieści minister zdrowia Leszczyna ukarała za odmowę przerywania ciąży w Centrum Medycznym w Pabianicach na kwotę 550 tys.zł.To jest naprawdę skandal lekarz odmówi kobiecie przerywania ciąży to za to nakłada się olbrzymią karę, TO JEST SKANDAL Jak najszybciej ten rząd powinien poddać się do DYMISJI!!!Nowacka też nie nadaje się nie posiada uprawnień jako pedagog a tu rządzi takim ministerstwem edukacji. 21:41, 17.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BuehehBueheh

2 0

Sami się nie wybrali... 08:41, 18.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%