Zimowa przerwa od szkoły to czas, na który uczniowie czekają z utęsknieniem. W roku szkolnym 2024/2025 terminy ferii zimowych uległy jednak zmianie, co może zaskoczyć wielu.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz, który potwierdza przesunięcie dwutygodniowej przerwy o tydzień w porównaniu do poprzedniego roku.
Ferie zimowe w 2025 roku rozpoczną się dla pierwszych województw 20 stycznia, a zakończą dopiero 2 marca, co oznacza przesunięcie całego okresu o tydzień względem ubiegłego roku.
W 2024 roku uczniowie odpoczywali od 15 stycznia do 25 lutego.
Oto dokładny harmonogram dla poszczególnych województw:
20 stycznia – 2 lutego 2025: Kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
27 stycznia – 9 lutego 2025: Podlaskie, warmińsko-mazurskie
3 lutego – 16 lutego 2025: Dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
17 lutego – 2 marca 2025: Lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
Przesunięcie terminu może zaskoczyć uczniów i rodziców, którzy byli przyzwyczajeni do wcześniejszego rozpoczęcia ferii.
2 2
Musi się wykazać tylko takie pomysły im przychodza do głowy. Jaka władza takie pomysły.
6 0
Dziś dużo się mówi o dobru dzieci a w praktyce ma się to nijak. Odkąd wszedł podział "feryjny" na poszczególne województwa zastanawia mnie fakt jak to było możliwe, że wcześniej gdzie w szkołach dominował wyż demograficzny, wszyscy mieli ferie w tym samym czasie. I zawsze to było w lutym, na początku lub w środku miesiąca w zależności od tego kiedy wypadały święta wielkanocne. Pamiętam jak czekałam na ten czas bo spędzałam go ze swoim kuzynostwem, a każdy z nas był z innego województwa- dziś mielibyśmy ferie każdy w innym czasie i nie byłoby szans na dwa tygodnie wspólnej zabawy. Tłumaczenie, że ośrodki wypoczynkowe nie pomieszczą wszystkich w jednym terminie jest głupotą wszech czasów. Już ani nie ma tylu dzieci, ani nie wszyscy wyjeżdżają na zorganizowany wypoczynek. Przedtem było przynajmniej sprawiedliwie wszyscy mieli ferie w tym samym czasie można było to łatwiej zaplanować było to bardziej przewidywalne i przede wszystkim nasze dzieci mogły się socjalizować z najbliższą rodziną.