Spróbujemy poczynić starania, żeby ten dialog pogłębić i znaleźć zrozumienie dla państwa oczekiwań – powiedział wiceszef MSWiA Tomasz Szymański podsumowując dyskusję o założeniach do ustawy medialnej. Strona samorządowa oczekuje, że resort kultury wycofa się z propozycji wprowadzenia zakazu działalności medialnej dla JST.
O projekcie ustawy medialnej dyskutowano podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na wniosek Związku Województw RP. Wszyscy samorządowcy podkreślali, że zaproponowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakaz działalności medialnej dla jednostek samorządu terytorialnego jest nie do przyjęcia.
„Nie znam samorządu, który by wskazywał zrozumienie dla propozycji rządowej. Nie rozumiemy skąd pomysł, jaki cel i jaka idea ma temu wszystkiemu przyświecać. Powiedzmy czym może się zajmować prasa samorządowa, a nie likwidujmy jej do zera, bo znaczna część społeczeństwa straci możliwość kontaktu z władzą publiczną, a przecież nie o to w tym wszystkim może nam chodzić” – – powiedział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.
Saługa dodał, że jeśli dochodzi do patologii w związku z wydawaniem mediów samorządowych, to można ten problem rozwiązać w inny sposób, bez sięgania po całkowity zakaz.
[ZT]59467[/ZT]
Rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska zaznaczyła, że likwidacja prasy samorządowej doprowadzi do powiększenia się pustyń informacyjnych i pogłębi wykluczenie informacyjne, które w największym stopniu dotknie osoby starsze.
„Nam zależy żeby różnymi kanałami skutecznie z informacją, nie z propagandą, jak choćby z planami ogólnymi, dotrzeć do mieszkańców, to jest nasz obowiązek” – mówił przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich RP Stanisław Jastrzębski. - Jedynym skutecznym sposobem, żeby te informacje dotarły, oprócz internetu, jest wydrukowanie i przekazanie tego biuletynu w rękę mieszkańcom. To jest dzisiaj na obszarach wiejskich konieczność. Tekst pisany jest naprawdę w cenie. Nie ma zgody na zakaz biuletynów informacyjnych w naszych samorządach"
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk apelował, by uważnie, śledzić proces legislacyjny ustawy medialnej i w odpowiednim momencie zgłosić stosowne poprawki do projektu.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański zaznaczył, przekazywanie lokalnej społeczności rzetelnej informacji na temat funkcjonowania miast, gmin, powiatów i samorządów województw jest ważnym obowiązkiem samorządów. Zaznaczył, że media samorządowe są ważnym narzędziem do informowania o działaniach zarówno władzy wykonawczej jak i uchwałodawczej.
„Mając na uwadze założenia, jak również wagę tego tematu zapewniam że podejmiemy dyskusję z ministerstwem właściwym, czyli ministerstwa kultury w kontekście przedmiotowego projektu i spróbujemy poczynić starania, żeby ten dialog pogłębić w tym aspekcie i znaleźć zrozumienie dla państwa oczekiwań w stosunku do tego założonego projektu” – powiedział wiceminister Tomasz Szymański.
Wsparcie dla samorządowców w kwestii ustawy medialnej zadeklarował wiceminister funduszy Jacek Karnowski oraz poseł Michał Krawczyk, który obiecał, że przekaże uwagi i wnioski strony samorządowej na posiedzeniu sejmowej komisji kultury.
Strona samorządowa KWRiST oczekuje, że na kolejnym posiedzeniu przedstawiciele resortu kultury odniosą się do uwag zgłaszanych przez samorządowców.
(mr/)
...22:59, 19.12.2024
0 0
Przecież to czysta propaganda, wystarczy zobaczyć prasówki gminy Sierakowice. 22:59, 19.12.2024
Info06:49, 20.12.2024
1 0
Mamy zamach na demokrację, zagrożone są wybory prezydenckie. Ostatnia uchwała rządu totalnie niszczy trójpodział władzy i ogranicza decyzję do jednej osoby a tu cisza... Za PiSu to byście ryczeli że świat się wali. Was to też dotyczy !! 06:49, 20.12.2024