Zamknij

MEN zdecydowało się na ustępstwa w sprawie lekcji religii

10:49, 16.01.2025 Aktualizacja: 10:56, 16.01.2025
Skomentuj PAP PAP

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się na pewne ustępstwa wobec Kościoła w kwestii organizacji lekcji religii w szkołach. Katarzyna Lubnauer poinformowała, że „jeśli w danej klasie wszystkie dzieci zapiszą się na lekcje religii, to nie będzie ona musiała się odbywać na pierwszej lub ostatniej lekcji”.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem MEN w sprawie organizacji lekcji religii dyrektor szkoły (przedszkola) może łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Resort chce też, by w szkołach publicznych od przyszłego roku szkolnego nauka religii i etyki odbywała się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.

Propozycji tej sprzeciwiła się m.in. strona kościelna Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. W jej ocenie "nieuzasadnione i dyskryminujące jest przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych".

"Zrobiliśmy wszystko, żeby skonsultować tę decyzję z Kościołem. Zdajemy sobie sprawę, że wymiar jednej godziny jest sensowny" – powiedziała Katarzyna Lubnauer. 

Argumentowała, że dotychczas lekcji religii w szkole podstawowej było tyle co w sumie historii, WOS-u i edukacji dla bezpieczeństwa.

Resort zdecydował się jednak ustąpić w pewnych kwestiach. Poinformowano, że lekcja religii – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – nie będzie musiała być pierwszą lub ostatnią lekcją. 

"Jeżeli 100 proc. dzieci będzie w danej klasie chodzić na lekcje religii, to wtedy ona będzie mogła być nie pierwsza i nie ostatnia, ale to w sytuacji, w której nikt nie musi czekać, to jest podstawowy warunek" – poinformowała Lubnauer.

Wiceszefowa MEN przekazała też, że w klasach I-III szkół podstawowych nie będzie możliwości tworzenia grup uczniów z różnych klas, jeżeli grupy są większe niż siedmioosobowe. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami możliwe jest tworzenie takich grup.

Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły. Lekcje religii i etyki organizowane są na wniosek rodziców. Uczeń może chodzić na religię lub na etykę, na oba te przedmioty lub na żaden.

mo/ pak/ dsr/ joz/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

ObserwatiObserwati

4 2

No i gitara coby to było żeby w Katolickim kraju jakąś małą grupka ludzi dyktowała ile ma być lekcji Religi w szkołach

11:42, 16.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


niepotrzebnieniepotrzebnie

1 5

Trzeba było nie ustępować. Miejsce religii nie jest w szkole - i to potwierdzają nawet sami księża, ci bardziej światli i wykształceni. No ale jak zwykle polityka to polityka

12:57, 16.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


ObserwatiObserwati

1 0

I co edukacja zdrowotna do kosza ha ha ha ha ha ha z religia krok wstecz ha ha ha ha ha

16:00, 16.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

najgorsza minister dnajgorsza minister d

1 0

pedofile won ze szkół. Nowacka do więzienia!!!

17:09, 16.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%