Stworzenie jednolitego systemu, który jasno określiłby m.in. rodzaje odpadów przyjmowanych w ramach PSZOK, wyeliminuje m.in. problem podrzucania odpadów przez mieszkańców sąsiednich gmin - napisała w interpelacji posłanka Lidia Czechak. W odpowiedzi resort klimatu wyjaśnił, że taki system już istnieje, a rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami w tym zakresie.
Do Sejmu trafiła interpelacja posłanki Lidii Czechak w sprawie ujednolicenia systemu funkcjonowania Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jak poinformowała posłanka, obecnie każda gmina ma prawo do ustalania zasad funkcjonowania PSZOK-ów, co prowadzi do znacznych różnic w sposobie ich działania.
„Powoduje to „podrzucanie” odpadów przez mieszkańców z jednej gminy do drugiej, ponieważ w jednej gminie można oddać konkretne rodzaje odpadów (np. odpady budowlane, zużyty sprzęt elektroniczny), podczas gdy w sąsiedniej gminie obowiązują inne zasady” – napisała posłanka.
Dodatkowo, jak wskazała, gminy mogą wprowadzić limity ilościowe na przyjmowane odpady, co dodatkowo obciąża jednostki, które mają łagodniejsze lub bardziej elastyczne przepisy w tym zakresie.
„Stworzenie jednolitego systemu, który jasno określiłby m.in. rodzaje odpadów przyjmowanych w ramach zbierania odpadów, wyeliminuje istnienie powyższego problemu” – wyjaśniła posłanka pytając Ministerstwo Klimatu i Środowisko, czy planuje wprowadzenie zmian w tym zakresie.
Odpowiedzi na interpelację udzieliła wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska, która wyjaśniła, że przepisy dotyczące funkcjonowania punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych już funkcjonują.
„W ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określono jednolite wymagania dla gmin dotyczące tworzenia i funkcjonowania takich punktów. Zobowiązano gminę do utworzenia co najmniej jednego PSZOK-u – ten obowiązek gmina może zrealizować samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami, lub wspólnie ze związkiem metropolitalnym” – napisała wiceministra.
Ponadto, jak wskazała Sowińska, w ustawie wskazano też minimalny katalog odpadów, które muszą być przyjmowane w każdym PSZOK-u.
„Podsumowując powyższe informacje należy stwierdzić, że ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadza dla wszystkich gmin jednolite wymagania zarówno w kwestii tworzenia takich punktów jak również określa jaki minimalny katalog odpadów, który powinien być przyjmowany od mieszkańców w takich punktach” – napisała przedstawicielka resortu.
W odniesieniu do oddawania odpadów przez mieszkańców jednej gminy do drugiej, Sowińska przypomniała, że PSZOK może przyjmować wyłączenie odpady od mieszkańców z terenu, dla którego został utworzony, tj. konkretnej gminy, kilku gmin lub związku metropolitalnego. Jak wskazała, szczegółowe zasady weryfikacji mieszkańców powinny być określone w lokalnych regulaminach.
- Chciałabym również wskazać, że w Ministerstwie Klimatu i Środowiska rozpoczęto prace nad nowelizacją przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – obecnie projekt jest na etapie prac wewnątrzresortowych. Zakres zmian oraz przyjęte propozycje rozwiązań w projekcie będą dostępne po przekazaniu projektu do konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień – podsumowała wiceministra.
(mc/)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz