3 maja Polska osiągnie swój Dzień Długu Ekologicznego w 2025 r. Od tego momentu zużywamy to, czego natura nie zdąży odnowić, co z kolei przyczynia się do pogłębiania kryzysu klimatycznego i degradacji środowisk.
Dzień Długu Ekologicznego to inicjatywa organizacji Global Footprint Network, która pokazuje skalę nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych przez ludzkość. Tego dnia zostaje wyczerpana przypadającą na dany kraj roczna pula odnawialnych zasobów naturalnych.
W Polsce ten dzień co roku wypada wcześniej niż globalna średnia, która od kilku lat przypada w sierpniu. To sygnał, że nasz styl życia, sposób konsumpcji oraz model gospodarki są dużym obciążeniem dla planety.
"Gdyby cały świat przyjął model konsumpcji zasobów naturalnych typowy dla Polski, ludzkość potrzebowałaby ponad dwóch planet, aby zaspokoić swoje potrzeby. To wyraźny sygnał, że nasz styl życia znacząco przekracza możliwości regeneracyjne Ziemi" - twierdzi cytowana w komunikacie prasowym Ilona Jędrasik, zastępczyni dyrektora ds. zmian klimatu i współpracy międzynarodowej w Instytucie Ochrony Środowiska - Państwowym Instytucie Badawczym (IOŚ-PIB).
Ze względu na ograniczoną liczbę naturalnych zasobów Ziemi, takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny i gaz ziemny wzrasta ryzyko wyczerpania surowców kluczowych dla funkcjonowania cywilizacji. W wyniku wydobycia surowców dochodzi do nieodwracalnych zmian w środowisku.
Dochodzi do niszczenia siedlisk naturalnych, wylesiania, skażenia wód i degradacji gleby, które prowadzą do utraty różnorodności biologicznej oraz zaburzeń w funkcjonowaniu całych ekosystemów - a ich odbudowa jest niezwykle trudna, niekiedy wręcz niemożliwa.
Aby temu zapobiec, konieczne jest podjęcie działań na wszystkich poziomach - od indywidualnych wyborów konsumenckich, poprzez zmiany w politykach publicznych, po transformację gospodarczą w kierunku bardziej zrównoważonego modelu rozwoju.
Świadomość naszego wpływu na planetę to pierwszy krok, kolejnym musi być ograniczenie zużycia zasobów, inwestowanie w odnawialne źródła energii, rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym i promowanie odpowiedzialnej konsumpcji.
Odwrócenie trendu nadmiernej eksploatacji Ziemi to odpowiedzialność, którą ponosimy wobec przyszłych pokoleń, a zarządzanie zasobami naturalnymi wpłynie na jakość życia, dlatego należy wprowadzić zmiany, które pozwolą zminimalizować negatywne skutki.
(jj/ bar/)
5 0
Lewacy przestancie straszyc ludzi Zielony lad do kosza jak w USA
3 0
Wez panie redaktorze nie w takim dniu daj se na luz majówka jest
1 0
No tak, kogo w majówkę by klimat obchodził. Hulaj dusza - piekła nie ma. Grunt, że kiełbasa na grillu skwierczy i piwo w ręce. A klimat? Kto by się tym przejmował.