„Członkowie komisji wyborczej mają prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania, na dzień liczenia głosów, a także na dzień bezpośrednio po zakończeniu liczenia głosów. W tych dniach pracownik zachowuje pełne prawa ze stosunku pracy” – wskazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.
Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśniła jak należy stosować przepisy dotyczące uprawnień pracowniczych członków komisji realizujących zadania związane z wyborem Prezydenta RP. Chodzi m.in. o prawo do dodatkowych dni wolnych, za które pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie.
„Członkowie komisji wyborczej mają prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania, na dzień liczenia głosów, a także na dzień bezpośrednio po zakończeniu liczenia głosów. W tych dniach pracownik zachowuje pełne prawa ze stosunku pracy, w tym prawo do wynagrodzenia, a także prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego” – skazał, cytowany w komunikacie PIP, Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.
Jak wskazano w wyjaśnieniach, w przypadku, gdy liczenie głosów zakończy się po północy, pracownik będący członkiem komisji ma prawo do zwolnienia od pracy do wtorku włącznie i w pracy powinien stawić się dopiero w środę.
„Wynagrodzenie, do którego pracownik ma prawo za czas zwolnienia od pracy, ustala się na takich samych zasadach, jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Jedyna różnica polega na tym, że składniki obliczane w przeciętnej wysokości są ustalane na podstawie miesiąca, w którym przypadł okres zwolnienia” – wskazano.
Przypomniano również, ze niezależnie od przysługujących wolnych dni przypadających na dzień głosowania, dzień liczenia głosów oraz dzień po zakończeniu pracy komisji, pracownik może dodatkowo wykorzystać do 5 dni zwolnienia od pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisji. Za dodatkowe dni wolne nie przysługuje wynagrodzenia, natomiast pracownik zachowuje wszystkie inne prawa wynikające ze stosunku pracy i ubezpieczenia społecznego.
Jeżeli członek komisji zamierza skorzystać z przysługujących mu zwolnień, musi co najmniej trzy dni przed planowaną nieobecnością poinformować o tym pracodawcę w formie pisemnej. W informacji takiej powinien wskazać przyczynę i przewidywany okres nieobecności
„Po zakończeniu wykonywania zadań komisji, nie później niż następnego dnia roboczego, powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie potwierdzające fakt i okres tej nieobecności” – wskazała PIP.
Zaświadczenie wydawane przez komisję wyborczą powinno zawierać imię i nazwisko członka komisji, powołanie podstawy prawnej uprawniającej do zwolnienia oraz wskazanie konkretnej przyczyny oraz czasu trwania nieobecności.
„Zaświadczenie podpisuje przewodniczący danej komisji, a wydawane samemu przewodniczącemu – jego zastępca. Wszystkie dokumenty muszą być opatrzone oficjalną pieczęcią komisji. Dokument sporządzany jest w dwóch jednakowych egzemplarzach. Jeden trafia do pracodawcy (poprzez pracownika), a drugi pozostaje w aktach komisji” – wyjaśniła PIP
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku. W przypadku, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. poparcia, termin drugiej tury został wyznaczony na 1 czerwca.
(mr/)
Artur Barciś da solowy występ. Darmowe wejściówki
Dziękuję, nie! Nie skorzystam, Ktoś kto miesza się do polityki, nie jest wart mojej uwagi
Nie
11:53, 2025-05-12
Miasto Gdańsk chce rozliczyć Nawrockiego. Chodzi o spra
DO@ wwwy - odpowiadam 2024 r. sądy ogłosiły 433 upadłość firm a od stycznia do kwietnia 2025 upadło 143 firm a za tym sporo ludzi zostało zwolnionych.
wwwwwaaa
11:52, 2025-05-12
Chmielno, Kartuzy. Samorządowcy zachęcali do głosowania
pośle Lamczyk nigdy nie zapomnimy że głosował Pan za odrzuceniem projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego wyrzucając do kosza 200 000 głośów Polaków za jego budową!!!
Lotnisko w Berlinie
11:51, 2025-05-12
Borkowo. Pierwszy taki konkurs w powiecie. Chodzi o wie
Nooo, pszczółki lubią bzykać... się...bzzzzz
Gucio
11:43, 2025-05-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz